Rahmin Ters Durması

rahmin-ters-durmasi

Anneliğin atfedildiği kadınların yaradılış gereği vücutları bir bebeğin oluşumunu ve büyümesini sağlayacak şekildedir. Gebe kalındığında bebek ilk buraya düşer. Bu nedenle önem atfedilen yapıdır. Ayrıca rahim, hamileliğin oluşmadığı dönemlerde adet kanamalarının geliştiği yerdir. Adet döngüsü ve gebelik sağlıklı her kadın bireyin hayatının doğal döngüsüdür. İşte tam da bu yüzden rahim sağlığı da oldukça önem taşır. Rahim, çevrede bulunan idrar yolları ve kalın bağırsak gibi yerler tarafından tutulan bir bölgedir. Bazı kadınlarda jinekolojik muayeneden sonra rahmin ters duruyor olduğuna dair bilgilendirme yapılabilmektedir. Uzman görüşlerine göre bu durum oldukça sıkıntı yaratabilmektedir. Birtakım karşı uzman görüşü ise, rahmin ters durmasının ne adet döngüsünde ne de gebelikte sorun yaratabilecek bir unsur olmadığını savunmaktadırlar. Rahmin ters durması nedir? Rahmin ters durmasının belirtileri nelerdir? Rahmin ters durması tehlikeli mi? Rahmin ters durması gebeliğe engel teşkil edecek bir faktör mü? En çok merak uyandıran sorular ve bu soruların yanıtları sizlerle...

Rahimin Ters Durması Belirtileri Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre bu durumun herhangi bir belirti vermediği belirtilmektedir. Fakat bazı şikayetlerle jinekoloji uzmanlığına başvuran hastalarda rahmin ters durduğu gözlemlenmiştir. O belirtiler ise;

- Sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşıyor olmak

- İstemsiz idrar kaçırma

- İdrar tutamama

- Korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebe kalınmıyor oluşu

- Şiddetli bel ağrıları yaşıyor olmaktır.

Bebeğin Rahimde Ters Durması Hangi Sorunlara Yol Açar?

Makat prezentasyon olarak bilinen bebeğin rahimde ters durması, doğumu zorlaştıran bir etkendir. Genellikle bu durumda normal doğumdan kaçınılır. Sezaryen gibi cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Hamileyken Rahimin Ters Durması Hangi Sorunlara Yol Açar?

Anne ve bebeğin hayati tehlikesine yol açan bu durum 'retrovert uterus' olarak tanımlanmaktadır. Vajinal kanama başta olmak üzere, gebelikte şiddetli kabızlık yaşanmasına, mesanenin tam boşaltılamamış olmasına yol açar. Ayrıca rahmin ters duruşu, bebek için rahat ve güvenli bir ortam değildir.

Ters Rahim Nasıl Düzeltilir?

Rahmin ters durması ile ilgili ameliyat teknikleri mevcuttur. Fakat komplikasyonları ameliyatın faydalarından daha fazla olabileceği düşünüldüğünden önerilmemektedir.

Rahmin Ters Olması Nedir?

Rahmin ters olması, rahmin normal görünümünün tam tersine dönmesidir. Fakat bu durum sonradan gelişmez. Yaradılıştan itibaren aynıdır.

Rahmin Ters Durması Tehlikeli Mi?

Kadınlarda cinsel ilişki sırasında zaman zaman ağrıya neden olabilmesiyle nitelendirilir. Bunun haricinde kişinin normal şartlarda hayatını tehlikeli hale getirecek bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez.

Rahmin Ters Olması Gebeliğe Engel Mi?

Yapısal olarak ters duran rahim, hamile kalmaya engel bir durum değildir. Fakat gebeliğin ters durması gebelik sürecinde anne ve bebeğe rahatsızlık vermektedir. Bu durum gebeliğe engel teşkil etmemektedir.

Rahmin Ters Olması Kısırlık Belirtisi Mi?

Kısırlığın altında yatan nedenler kadın ve erkeklerin sağlık problemlerinden kaynaklanmaktadır. Rahimin ters durması ise kısırlığa neden olan faktörler arasında yer almamaktadır.

Rahmin Ters Olması Nasıl Anlaşılır?

Rahmin ters olması dışardan herhangi bir şekilde anlaşabilecek bir durum değildir. Ancak bir jinekolojik muayeden sonra, doktor kontrolüyle belli olmaktadır.

Rahmin Ters Durması hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Rahmin Ters Durması