Rahim İçi Kalınlaşması

rahim-ici-kalinlasmasi

Rahim içinde bulunan endometrium adlı tabaka her ay kalınlaşır ve gebelikte bebeğin gelişimi için uygun bir ortam hazırlar. Ancak gebelik oluşmadığında endometrium tabakası adet kanı ile beraber dökülür ve incelir. Bazı durumlarda rahim içinde endometrium adlı tabaka anormal bir şekilde kalınlaşır ve anormal kanamalar ve ağrılara neden olur. Eğer tedavi edilmezse kansere yol açabilir. Rahim içi kalınlaşması diyabet hastalığı, fazla kilolu olmak, yumurtalık kistleri ve safra kesesi gibi hastalıklar rahim içi duvarının kalınlaşmasına sebep olan faktörlerdir. Genelde menopoza girmek üzere olan kadınlarda rahim içi duvarı kalınlaşması ihtimali daha yüksektir. Ayrıca hormon dengesizlikleri de rahim içi kalınlaşmasının nedenlerindendir.

Rahim İçi Kalınlaşması Nedir?

Rahim içindeki endometrium adlı tabakanın hastalıklardan veya horon dengesizliklerinden dolayı anormal bir şekilde kalınlaşması ve düzensiz kanamalara yol açmasıdır.

Rahim İçi Kalınlaşması Tedavisi?

Rahim içi kalınlaşması için progesteron hormonunu artıran besinler tüketilmelidir. Bu besinler; domates, kuru yemişler, dereotu, ıspanak, avokado, ay çekirdeği ve c vitamini içeren gıdalardır. Ancak yalnızca bunlar rahim içi kalınlaşmasının tedavisi için yeterli değildir. Hekimim önereceği ilaçlar, oral yolla alınan tabletler, vajinal kremler ve rahim içine araç yerleştirilmesi ile tedavi edilir. İleri durumlarda da kürtaj veya total histerektomi uygulanır. Histerektomi ameliyat ortamında yapılır. Ancak bu uygulamadan sonra bir daha doğum yapılamaz. 

Rahim İçi Kalınlaşması Kanser Midir?

Rahim içi kalınlaşması fazla kanamalara neden olur ve kişilere çok rahatsızlık verir. Bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Tedavisi ilaçlarla, kremlerle veya ameliyatla sağlanabilir. Ancak ilerleyen durumlarda tedavi edilmezse kansere neden olabilir.

Rahim İçi Kalınlaşması Neden Olur?

Rahim içindeki duvar her adet döneminde pul pul dökülür. Ancak fazla kalınlaştığında daha çok kanamaya ve ileride kansere bile yol açabilir. Rahim içi kalınlaşmasının en büyük sebebi hormon dengesizliğidir. Vücuttaki östrojen hormonunun dışında progestereon hormonun da olması gerekir. Eğer bu hormon olmazsa veya yeterli seviyede olmazsa rahim içi kalınlaşması olur. Ayrıca fazla kilo (obezite), diyabet hastalığı ve yumurtalık kistleri de rahim içi kalınlaşmasına neden olur.

Rahim İçi Kalınlaşması Ne Demek?

Rahim içindeki endometrium adı verilen iç duvarın her ay gebelik için kalınlaşırken hastalıklar ve hormon bozukluğundan dolayı fazla kalınlaşmasıdır. Bu kalınlaşma fazla adet kanamasına ve ilerleyen durumlarda kansere yol açabilir.

Rahim Kalınlaşması Ameliyatı?

Rahim içi kalınlaşması ilerlediğinde ameliyat gerekir. Bu ameliyat da total histerektomidir. Yani rahim alınmasıdır. Bu ameliyat sonrasında rahim alındığı için bir daha hamile kalınmaz. 

Rahim Kalınlaşması Belirtileri?

Rahim içi kalınlaşması anormal şekilde kanamalara ve kasık ağrılarına, adet dönemi dışında düzensiz kanamaya, kahverengi lekelenmelere ve adet dönemlerinin daha sık yaşanmasına neden olur.

Rahim Ağzı Kalınlaşması Kanser Midir?

Rahim içi kalınlaşması tedavi edilmediğinde kansere dönüşebilir.

Rahim İçi Zar Kalınlaşması?

Rahim içindeki zar ya da diğer adıyla iç duvar anormal bir şekilde kalınlaşır ve fazla kanamaya neden olur.  

Rahim İçi Kalınlaşması Hamilelik Belirtisi Mi?

Hayır değildir. Rahim içi kalınlaşması genelde 35 yaşından büyük ve menopoza girmek üzere olan kadınlarda görülür. Rahim içi kalınlaşması hamileliğe engel oluşturabilir.Rahim İçi Kalınlaşması hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Rahim İçi Kalınlaşması