Rahim Ağzı Yarası

rahim-agzi-yarasi

Aktif olarak cinsel ilişki yaşayan her kadının rahim ağzında yara olma ihtimali vardır. Rahim ağzındaki yaralar kendini kasık ağrıları ve vajinal akıntılar ile belli eder. Serviks yani rahim ağzı yarası enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bu hastalığın tanısını koymak için jinekolojik muayene gereklidir. Ayrıca ek oalarak bazı testlere de ihtiyaç duyulabilir. Bu hastalığın tedavi edilmesi için önce bu hastalığa neden olan sorunların giderilmesi gereklidir. Rahim ağzı yarasına neden olan 3 mikroorganizma vardır. Bunlar; klamidya, gonore ve trikomonastır. Bunun dışında alerjik etkenler de rahim ağzı yaralarına sebep olabilir. Rahim ağzı yaraları belirtileri arasında adet kanamasından sonra akıntıların olması, anormal boyutta vajinal kanamalar, kaşınmalar, vajinada yanma, batma, ilişki esnasında ağrı, idrar yapmada güçlük ve bel ağrısı vardır.

Rahim Yarası Dondurma?

Rahim ağzı yaralarını tedavi çeşitlerinden bir tanesi dondurma (kriyoterapi) işlemidir. Krio denilen bir cihazla yapılır. İşlem sırasında hastaya ağrı ve sancı vermediğinden dolayı hastaya anestezi  yapılmaz. İşlem sonrası vajinal akıntılar gelmesi normaldir. Ancak işlemden sonra 30 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir. 

Rahim Yarası Yakıldıktan Sonra Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Rahim ağzı yaralarının yakılması işlemine koterizasyon denir. Bu işlem esnasında hastaya lokal anestezi verilir. İşlem 5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. Çok tercih edilen bir işlemdir. Ancak yakma işleminden sonra 4 veya 6 hafta kadar cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir.

Rahim Yarasına İyi Gelen Bitkiler?

Ceviz yaprağı: 2 litre suyun içerisine 2 tutam ceviz yaprağı kaynatılır ve ılıması beklenir. Daha sonra bu suyun içerisinde 5-10 dakika oturulur.

Kudret narı: Bu meyve güneşte kurutulur ve zeytinyağının içine eklenir. Pamuk yardımıyla iltihaplı bölgeye sürülür.

Kekik yağı: Pamuğa bir kaç damla kekik yağı damlatılır ve iltihaplı bölgeye sürülür.

Rahim Yarası Yakılması Acı Verir Mi?

Bu işlem hastaya ağrı verebilir. Bu yüzden hastaya işlem öncesinde lokal anestezi uygulanır ve küçük küçük dokunuşlar ile yakma işlemi gerçekleştirilir.

Rahim Yarası Ağrı Yapar Mı?

Rahim ağzı yarası kasıklarda ağrıya ve bel ağrısına neden olur. Ayrıca cinsel ilişki esnasında da ağrı yapar.

Rahim Yarası Adet Dönemini Geciktirir Mi?

Kadınlarda rahim ağzı yaraları adet düzensizliğine ve gecikmesine yol açar.

Rahim Ağzı Yarası Kendiliğinden Geçer Mi?

Rahim ağzında yara fark edildiği zaman smear testi yapılmalıdır. Yaraya sebep olan başka nedenlerin bulunması ve ortadan kaldırılmasından sonra rahim ağzındaki yaralar kendiliğinden geçer.

Rahimdeki Yara Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Rahimdeki yaralar kasık ağrılarına ve bacak ağrılarına neden olabilir.

Rahim Ağzı Yarası Gebeliğe Engel Mi?

Rahim ağzındaki yaralar tedavi edilmediğinde gebeliğe engeldir. Hatta gebelikte rahim ağzı yaraları düşüğe sebep olabilir. Bu yüzden uzman hekime danışılmalı ve tedavi edilmelidir.

Rahim Ağzı Yarası Doğumla Geçer Mi?

Rahim ağzı yarası varken gebe kalmak zorlaşır. Ancak gebe kalındıktan sonra rahim ağzı yarasını ertelememek gerekir. Smear testi yaptırılmalı ve tedavi edilmelidir.

Rahim Yarası Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Rahimdeki yaralar tedavi edilmezse kronikleşir. Bu yüzden yumurtalıklar zarar görür ve kısırlık oluşur. 

Rahim Yarası Kansere Yol Açar Mı?

Rahim ağzı yaraları bir an önce tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen rahim yaraları rahim ağzı kanserine bile yol açabilir.

Rahim Yarası Nasıl Yakılır?

Rahim yarası yakma işleminde hasta önce uyuşturulur. Daha sonra küçük küçük noktalarla yakılır.

Rahimde Yara Varken Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Rahim ağzında yara varken cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Çünkü cinsel ilişki esnasında ağrıya ve kanamaya neden olabilir. Tedavi edildikten sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Rahim Ağzı Yarası hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Rahim Ağzı Yarası