Rabdomiyoliz Belirtileri Nelerdir?

(Rabdomiyaliz)

rabdomiyoliz-belirtileri-nelerdir

Rabdomiyoliz Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudunda çeşitli komplikasyonlara sebebiyet veren rabdomiyalizin belirtileri arasında;
-İdrar rengini koyulaşması
-İdrar yaparken zorlanma
-Karın spazmları
-Kaslarda görülen ciddi ağrılar
-Kasların güçsüzlüğü

İyi beslenmeden uzak bir egzersiz programında kas sistemi yıkıma uğramaya başlar. Kas sisteminin yıkıma uğramaması için ise spor yapılan zamanlarda, alınacak protein destekleri çok önemlidir. Rabdomiyaliz, uzun süreli ve kontrolsüz spor yapma sonucunda ortaya çıkabilen bir tür rahatsızlıktır. Yıkılan kas dokularından kana karışan zararlı maddelerin böbrekte hasar ve tahribat yarattığı bilinir. Kısa zamanda tanı konulamamış ve tedavisine başlanmamış rabdomiyaliz çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Bu komplikasyonlar ise genelde böbrek yetmezliği, böbrek nakli ihtiyacı gibi ciddi sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rabdomiyoliz Nedir?

Rabdomiyaliz, kontrolsüz yapılan spor ve egzersiz programının ardından oluşan kas yıkımları tahribata neden olabilir. Bu tahribat ise doğrudan kasları etkilememekte, oluşan yabancı maddeler kana karıştığından dolayı böbrekleri yormaktadır. Rabdomiyalizin ciddi komplikasyonları bulunmakla birlikte, derhal müdahale gerektirir.

Rabdomiyoliz Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudunda çeşitli komplikasyonlara sebebiyet veren rabdomiyalizin belirtileri arasında;

-İdrar rengini koyulaşması

-İdrar yaparken zorlanma

-Karın spazmları

-Kaslarda görülen ciddi ağrılar

-Kasların güçsüzlüğü

Rabdomiyoliz Hastalığı Nedir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişen kas yıkımları, zararlı dokuların parçalanmasına ve kana karışmasına neden olur. Böbrekte çözünmek üzere kana karışan bu zararlı maddeler, böbreğin bazı kısımlarına zarar vermekte ve böbrekte yıkımlara neden olmaktadır. Ciddi böbrek komplikasyonlarına sebebiyet vereceği bilinen rabdomiyaliz hastalığı, acil tıbbi müdahale gerektiren bir hastalıktır.

Rabdomiyoliz Tedavisi Nasıldır?

Rabdomiyaliz hastalığı söz konusu olduğunda altı farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki damar içine sıvı verilmesi ile ilgilidir. Bu sayede kanın asit seviyesi düşürülür. Dolayısı ile hastalığın seyri durma aşamasına girmektedir. Diğer tedavi yöntemleri arasında ise ‘ilaç tedavisi, diyaliz, fasyotomi tedavisi, yoğun bakım ve yaşam tarzı değişiklikleri’ yer almaktadır.

Rabdomiyoliz Anlamı Nedir?

Rabdomiyaliz kelimesini herhangi b ir Türkçe karşılığı bulunmamaktadır. Fakat bakıldığında kısaca kas yıkımına bağlı olarak gelişen böbrek hasarı olarak değerlendirilebilir.

Rabdomiyoliz Sebepleri Nelerdir?

-Yoğun ve orantısız miktarda spor-egzersiz

-Hipertiroidi rahatsızlığının varlığı

-Çeşitli enfeksiyonlar

-Dolaşım bozuklukları

-Yüksek sıcaklığa maruz kalınması

-Çeşitli genetik hastalıkların komplikasyonları

Rabdomiyoliz Tanı Kriterleri Nelerdir?

Rabdomiyalizin tanısının konulabilmesi için kan değerlerine bakılmalıdır. Burada en iyi ipucu veren kriter ise serum kreatin kinaz adı verilen maddenin yüksekliğidir.

Rabdomiyoliz Nasıl Tedavi Edilir?

Yıkımın neden olduğu atık maddelerin böbreklerden uzaklaştırılması amaçlanan tedavi yönteminde serum tedavisi uygulanabilir, dışardan bol sıvı alımı desteklenmelidir. Ardından gerekli görülmesi durumunda diyaliz ve yoğun bakım ünitesi tedavisine başlanabilir.

Rabdomiyoliz Nedenleri Nelerdir?

-Çeşitli trafik kazaları

-Yanlış spor

-Fiziksel aktiviteler

-Çeşitli ilaçların yan etkisi

-Bazı enfeksiyonlar rabdomiyaliz nedenleri arasında yerini almaktadır.

Rabdomiyoliz Sendromu Nedir?

Rabdomiyaliz sendromu çeşitli kimyasal ve fiziksel zorlanmalara bağlı olarak gelişen kas yıkımına bağlı böbrek hasarlarıdır.

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Rabdomiyaliz