Protez Bacak

protez-bacak

 

Protez vücutta bir hastalıktan dolayı veya bir yaralanmadan dolayı bir şekilde eksik olan bir uzvun yerine kullanılmak için yapılır. Genelde yaralanma, kazalar, tümörler, kangrenler ve iltihaplanmalar gibi hastalıktan sonra hasarlı olan organ tüm vücuda zarar vermemesi amacıyla cerrahi operasyon ile alınır. Daha sonra da hastaya alınan organın yerine protez takılır. Takılan protez hastanın kaybedilen uzvunu tam anlamıyla taklit edemese de hastaya yardımcı olur.

Protez Bacak Fiyatları Nedir?

Protez bacak fiyatlarının yaklaşık 3000 liradan başladığı bilinmektedir.

Protez Bacak Kullananlar Memnun Mu?

Protez bacak kullanan hastalar tam anlamıyla kendi bacaklarının yerini tutmadığını ifade etseler bile yine de protez bacaktan epey memnun olduklarını, kendilerine epey yardımcı olduğunu ifade ediyorlar.

Protez Bacak Nedir?

Protez bacak kişinin iltihaplanma, kangren, tümör ve yaralanmalardan dolayı alınan bacağının yerine takılan aygıtın verilen addır.

Protez Bacak Nasıl Yapılır?

Protez bacak yapılacak olan hastanın öncelikle ortapedi travmatoloji uzmanı tarafından bacak ölçüsü alınır. Ardından hastanın ölçüsüne uygun olarak kalıp çıkarılır ve içi alçı ile doldurulur. Ardından hazır lan protez hastaya uygulanır. Hastanın birkaç gün içinde yürümesi beklenir.

Protez Bacak Çeşitleri Nelerdir?

Dizaltı bacak protezler; aktif vakumlu sistemil protezler, pasif vakum sistemli protezler, silikon lineer pin sistemli protezler, modüler, syme ampütasyon protezi, parsiyel ayak protezi ve chopart amputasyon protezi.

Diz dezartikülasyon protezler; serbest diz- kilitli diz eklemli, pnömatik diz eklemli, mikroişlemci kontrollü, hidrolik diz dezartikülasyon protezi,

Diz üstü protezler; hidrolik, pnömatik, mikroişlemcili, koşu, mekanik eklemli ev çocuk diz üstü protezler.

 Kalça dezartikülasyon protezler; mekanik kalça ve hidrolik kalça dezartikülasyon protezler.

Bacak Protez Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Bacak protezi ameliyatı yaklaşık 2 saat veya 2.5 saat arasında değişmektedir.

Bacak Protezi Ameliyatı Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

protez bacak ameliyatından sonra hasta yaklaşık bir hafta boyunca hastanede gözlem altında kalır. Hasta yavaş yavaş ayağa kalkmaya ve yürümeye başlar. Hasta bir haftadan sonra taburcu edilir. 2. Hafta dikişiler alınır. Ameliyattan sonra hastaya diz egzersizleri yaptırılır. 1 veya 1.5 aydan sonra hasta proteze tamamen alışır.

Protez Bacak Devlet Karşılıyor Mu?

Protez bacak ücretini devlet belli şartlar altında karşılıyor.

Protez Bacak Kimlere Takılır?

Protez bacak, bacağında iltihaplanma, tümör ve kangren olanlara ve bacağından yaralanan kişilere takılır.

,

Protez Bacak hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Protez Bacak