Protein Tozu

protein-tozu

Kas yapımı ve onarımının temel yapı taşlarından olan protein, pek çok hayvansal kaynaklı üründe fazlası ile bulunabilmektedir. Fakat bazen vegan ya da vejetaryen beslenme tarzının benimsenmesi ile, vücudun temel enerji kaynağı olan protein miktarı yeteri kadar alınamayabilir. Bu durumda özellikle sporcuların başvurduğu protein tozu ise kurtarıcı nitelik taşımaktadır. Fakat protein tozunun kullanımı konusunda, tüketicilerin oldukça tedbirli davranmaları gerekmektedir.

Protein Tozu Zararları Nelerdir?

Protein tozunun dikkatsiz ve bir diyetisyen ya da hekim kontrolünde kullanılmaması çeşitli sağlık sorunlarına davetiye çıkarır. Bu problemler arasında ise en bilinenleri ‘kalp hastalıklarına davetiye çıkarması, böbrekte taş oluşumuna sebep olması, kanda asit oranını yükseltmesi sebebi ile kemik erimesini artırması ve karaciğer sorunlarına davetiye çıkarması’ yer almaktadır.

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozu alınması gereken günlük protein miktarına destek olurken, kötü huylu kolesterolün düşmesine destek olur. Buna ek olarak trigliserit düzeyini olumlu anlamda değiştirmektedir.

Protein Tozu Fiyat Aralığı Nedir?

Markadan markaya göre ve paket miktarına göre değişkenlik gösteren bu aralık, satış politikaları da göz önünde bulundurulduğunda 200 Türk Lirası ile 450 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir.

Protein Tozu Zararlı Mı?

Beslenme uzmanlarının kontrolünde alınmayan ve miktar konusunda aşılma yaşanan durumlarda protein tozunun zararlarından bahsetmek mümkündür. Bağırsak, karaciğer, kemik, kalp ve sindirim sitemine karşı aşırı tahribat oluşturacağı bilinmelidir.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozunun kullanımı genelde su ya da sevilen bir içecekle karıştırılarak sıvı bir form haline getirilerek olmaktadır. Ya da kahvaltıda yenilen yumurta ya da yulaf lapalarına ilave edilerek de tüketilebilir.

Protein Tozu Faydaları Nelerdir?

Protein tozunun insan sağlığına, özellikle spor yapılan dönemlerde ki genel sağlığa olan faydaları pek fazladır. Bunlar arasında en bilinenleri ‘istenmeyen kas kayıplarının önüne geçmesi, kemiklere dayanıklılık kazandırması, hayvansal kaynaklı ürünleri tüketemeyenler için alternatif sağlaması’ yer almaktadır.

Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?

Vücuda alınan protein, yağ yakımına hız kazandıracağı için kilo alımına destek olmamakta; bu nedenle rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Protein Tozu Ne Zaman Kullanılmalı?

Protein tozunun kas onarımına faydası olması için kullanıldığında genellikle spor yapılmadan bir saat önce alınması tavsiye edilmektedir.

Protein Tozu Aç Karnına İçilir Mi?

Protein tozu tüketimi bir öğün yerine geçebilecek nitelikte besin değeri taşıdığından dolayı aç karna kullanımı, en fazla önerilen kullanım türüdür.

Protein Tozu Bozulur Mu?

Ağzı kapalı, kuru ve serin ortamda bekletildiği ve üzerinde ki son tüketim tarihi geçmediği müddetçe, hala kullanılabilir niteliktedir.

Protein Tozu Boy Uzatır Mı?

Protein tozunun boy uzamasına katkıda bulunup bulunmadığı konusunda net bir bilgi bulunmadığından, bu amaca hizmet etmesi amacıyla tüketimi önerilmez.

Protein Tozu Çarpıntı Yapar Mı?

Pek çok kişi kalp çarpıntısı yaşadığına dair iddialar belirtmiş olsa da fazla tüketimi konusunda kalp sağlığına olumsuz etkileri olabilir. Fakat yine de net bir şekilde çarpıntıya sebep olabileceği söylenemez.

Protein Tozu Doğal Mı?

Protein tozu tamamen peynir altında kalan kalıntılar, yumurta kabuklarından üretilir ve bu açıdan doğal özelliklidir. Fakat bazı kimyasal işlemlerden geçtiği için dikkatli kullanımı gerekebilir.

Protein Tozu Gaz Yapar Mı?

Protein tozunun kullanımı özellikle mide ve bağırsaklarda keskin kokulu ve şiddetli bir gaz oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Protein Tozu Günde Kaç Kere Kullanılır?

Protein tozu uzman kontrolünde olmak şartı ile günde 3 ya da 4 kez tüketilebilir.

Protein Tozu hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Protein Tozu