Prematüre Bebek

premature-bebek

Prematüre bebek kavramı halk arasında çok fazla anlaşılamayabilir. Fakat prematüre bebek demek, bebeğin yapılan hesaplamalara göre en az 3 hafta erken doğmasına verilen bir isimdir. Normalde bebeklerin anne karnında ki gelişimini 41 hafta boyunca tamamlaması gerekir. 39.40 ve 41 haftayı tamamlayan bebekler için normal demek mümkündür. Fakat bebek 38 hafta ve daha erken bir vakitte dünyaya gelmişse bu prematüre bebek anlamına gelir. Anne karnında ki gelişim için bebeğin haftasını tamamlaması oldukça önem taşır. Fakat bazı durumlarda, çeşitli durumlara paralel olarak bebeğin erken doğması, normal hayata olan adaptasyonunu ve sağlığını tehdit eder. Genelde bu tür doğan bebekler akciğer gelişimlerini tamamlayamadığından kuvözde bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu durumda ise anne ve bebek için hastanede kalma süresi daha uzundur ve psikolojik açıdan zor bir süreç gelişir. 

Prematüre Bebek Nedir?

Prematüre bebek 37 hafta ve 37 haftadan daha önce dünyaya gelen, gelişimine tamamlamayan bebeklere verilen isimdir.

Prematüre Bebek Maması?

Aptamil ve evolvia markasına sahip prematüre bebekler için üretilmiş hazır mamalar mevcuttur. Çeşitli sanal pazaryerlerinden ve eczanelerden temin edilebilir. Bu mamaların tüm hazırlanışı ve bebeğe veriliş süreci ambalaj üzerinde ayrıntılı bir şekilde verilir.

Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Olmalı?

Bu şekilde dünyaya gelen bebeklerin bakımı konusunda titiz davranmak oldukça önemlidir. Cildi hassas, bıngıldağı gelişmemiş olduğundan tüm bakımları özenle yapılmalıdır. Sigara içilen ortamda kesinlikle bırakılmamalıdır.

Prematüre Bebek Gelişimi Nasıldır?

Prematüre bebeklerin gelişimleri normal doğan bebeklere göre daha yavaştır. Bu nedenle bebeğe oldukça fazla sevgi verilmeli, anneler bebeğiyle birebir ilgilenmelidir.

Prematüre Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Prematüre bebeğin ilk etapta meme tutma gibi refleksleri gelişmediğinden hazır mamalardan yararlanılmalı, anne sütü sağılarak biberonla verilmelidir.

Prematüre Bebek Özellikleri Nelerdir?

Akciğerleri gelişmez, bıngıldak yapısı oldukça yumuşaktır. Hastalanmaya çok meyilli ve güçsüzdürler.

Prematüre Bebek Aşı Takvimi?

Prematüre bebeklerde aşılama normal doğan bebeklere oranla çok daha fazla önemlidir. Prematüre bebekler 60 günlük olduklarında sırasıyla ‘polio, hib, pnömokok ve dabt’ isimli aşıları olmak durumundadırlar.

Prematüre Bebek Akciğer Gelişimi Nasıldır?

Prematüre bebeklerde akciğer gelişimi en büyük problemdir ve bebeğin akciğerlerinin yeteri kadar gelişmesi için yaklaşık 2-4 hafta kadar kuvözde yatması gerekmektedir.

Prematüre Bebek Annelerine Ek İzin Verilir Mi?

Bebeğin anne karnında tamamlamadığı her bir gün için anne adayına ekstradan izin günü verilmektedir.

Prematüre Bebek Biberonu?

Bebeğin hava yutmasına ve gaz sancısı çekmesine engel olmak için dar ağızlı üretilen çeşitli biberon markaları vardır. Bu biberonlara eczanelerden ve sanal pazaryerlerinden ulaşılabilir.

Prematüre Bebek Boy Kilo Hesaplama?

28. haftayı tamamlamadan doğan ve 1000 gramdan eksik düşük doğum ağırlığına sahip bebekler için ileri dereceli prematüre tabiri kullanılır. Tüm hesaplamalara ise sağlık ocağında bulunan ebeler ve kadın doğum uzmanları yardımcı olmaktadır.

Prematüre Bebek Banyosu?

Prematüre doğan bebeklerde banyo yaptırılması ilk haftalarda sakınca bulunur. Bebeği temizlemek için ılık su ile ıslatılmış birkaç parça pamuk yeterli gelecektir.

Prematüre Bebek Ciğerleri Ne Zaman Gelişir?

Prematüre doğan bebeklerin ciğer gelişimleri bebekten bebeğe göre ve nasıl bakılmış olduğuna göre değişkenlik gösterir. Fakat her şey yolunda ise 3 aylık olana değin bu gelişimin tamamlanması beklenir.

Prematüre Bebek Çok Uyuyorsa?

Prematüre bebeğin çok uyuması anneler için huzursuzluk veren bir konu olsa da bu durum aslında oldukça normal karşılanır.

Prematüre Bebek Gaz Çıkarma?

Normal bebeklerde ki gaz çıkarma işlemi uygulanmalıdır. Arada ki tek bir fark sırt sıvazlanır iken daha nazik olmak gerekir.

Prematüre Bebek Devlet Yardımı?

Beklenenden erken doğan bebekler için devlet günlük ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda nakit desteği sağlamaktadır. Bu destek için başvuru yapmak gerekir ve mağduriyetin sınırlandırılması için önemli bir konudur.

Prematüre Bebek D Vitamini?

400 IU değerinde D vitaminin kanda olması normal bir sınırdır.

Prematüre Bebek Geç Konuşma?

Bazı çocuklarda geç konuşmanın sebebi olarak prematüre doğum gösterilir. Ne yazık ki prematüre bebeklerde ileriye yönelik bunun gibi gelişim problemleri meydana gelebilmektedir.

Prematüre Bebek Haftada Kaç Gram Alır?

90-120 gram arasında kilo alımı prematüre bebekler için normal sınırları karşılar.

Prematüre Bebek Vücut Isısı?

Erken doğan bebeklerde yağ dokusu az olduğundan çok daha fazla üşümeye meyilldir ve sıklıkla vücut ısıları değişir. Prematüre bebeklerin 36.5 ile 37.5 arasında olması normal karşılanır.

Prematüre Bebek İşitme Testi?

Erken teşhis ve tanılar için bebeğin yapılabilecek en kısa sürede işitme testine girmesi gerekir. 

Prematüre Bebek İçin Dua?

Bu durum için belirtilen özel bir dua çeşidi bulunmaz. Gönlünüzden geçtiği gibi ve bildiğiniz tüm duaları minik bebeğiniz için edebilir; aile büyüklerinizden yardım isteyebilirsiniz.

Prematüre Bebek İhtiyaç Listesi?

Prematüre bebek için tüm ihtiyaçlar hekimler ve hemşireler tarafından, tarafınıza iletilir. Fakat süt sağım makinesi, yenidoğan bebek bezi, penye, bebek çorabı, ıslak mendil ve hazır mama gibi ihtiyaçlar hazırlanabilir.


Prematüre Bebek hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Prematüre Bebek