Prebiyotik

prebiyotik

İnsan vücudun sağlıklı olması için en düzgün çalışması gereken organlardan bir tanesi de bağırsaklardır. Bağırsakların düzenli, çalışması için ise zararlı bakterilerin yanı sıra yararlı bakterileri de almaya önem gösterilmesi gerekir. Hem karbonhidrat grubu besinlerde hem de sebzelerde bol miktarda bulunan prebiyotik, bağırsakların düzenli çalışmasına katkıda bulunur.

Prebiyotik İçeren Besinler Nelerdir?

Pek çok gıdada doğal olarak prebiyotik bulunmaktadır. Bu besinler ise sırası ile şu şekildedir;

-Tam Buğday İçeren Tüm Besinler

-Kepekli Ürünlerin Tamamı

-Keten Tohumu, Ceviz,

-Sıklıkla Tüketilen Domates

-Yulaf Lapası

-Fındık

-Badem

Prebiyotikler Nelerdir?

Prebiyotikler, insan vücudunun kendi kendine sindiremediği, fakat yararlı bakterilerin korunmasına ve gelişmesine fayda sağladığı, insan vücudu için önem arz eden bilişenlerin tamamıdır.

Prebiyotik Probiyotik Farkı Nedir?

Prebiyotik ve probiyotik arasında ki farklar şu şekildedir;

-Probiyotik içeren gıda maddeleri canlı haldedirler fakat, prebiyotikler böyle değildir.

-Probiyotikler kendi başlarına bağırsak için önemli fayda sağlayabiliyorken, prebiyotikler, probiyoklerin çalışmasını sağlayan bir nevi uyarıcılardır. Aynı zamanda prebiyotikler tek başına sindirim işlevi göremezler.

Prebiyotik Besinler Nelerdir?

Pek çok meyve, sebze, tahıl ve kuruyemişte bulunmakla birlikte ‘ceviz, badem, pırasa, kereviz, soğan, domates, sarımsak, bezelye, arpa’ gibi besinler prebiyotiğin en fazla bulunduğu besinler arasında yerini almaktadır.

Prebiyotik Cilde Faydaları Nelerdir?

İnsan yaşamı için önemli olan bağırsak flora sağlığını korumakla görevli probiyotik bakterilerini çalışmasına olanak sağlayan prebiyotiklerin cilt üzerinde de tartışılmaz faydaları bulunuyor. Geniş çerçeveden bakıldığında yeterli miktarda prebiyotik alımı sonucunda ‘ciltte oluşan sivilcelenmeler, siyah noktalar ve onların yarattığı izler’ yok olur. Tüm bunlara ek olarak bakıldığında ‘cildin alerjilere karşı direnç kazanmasını sağlar, zamana karşı oluşan kırışıklıklar ve yıpranmaları giderir, aynı zamanda cildin ,ihtiyacı olan tüm nem desteği’ sağlanmış olur.

Prebiyotik Çikolata Nedir?

Melodi çikolata firması tarafından satışa sunulduğu bilinen, prebiyotik bakteriler açısından zengin ve aynı zamanda şeker ilavesi olmayan, sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Prebiyotik Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Eksikliğinde bazı sinyaller vermeye başlayan prebiyotiklerin ‘gaz, şişlik, mantar, depresyon, reflü' gibi şikayetlere neden olabileceği bilinmektedir.

Prebiyotik Faydaları Nelerdir?

Tüm sindirim sisteminin işlevini kusursuzca yerine getirmesine yardımcı olur.

Yararlı bakterilerin artırılmasında etkin rol oynar.

Şişlik ve gaz gibi problemlerin ortadan kalkmasına, hazımsızlığın yaşanmamasına yardımcı olur.

 

Prebiyotik hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Prebiyotik