Potasyum Değeri Kaç Olmalı?

(Potasyum)

potasyum-degeri-kac-olmali

Potasyum Değeri Kaç Olmalı?

Normal şartlarda ve fiziki ölçülerde ki bireyler için alınması gereken miktar 3 ile 5 arasında bir değerde olmalıdır.

Potasyum, insan sağlığının korunması ve bazı dengelerin bütünleşmesi için gerekli olan bir mineral kaynağıdır. Vücudun ihtiyacı olan su dengesini korumaya yarayan bu hayati mineralin vücuda yeteri kadar alınmaması ya da fazla olması da problemlere sebebiyet verebilmektedir. Muz, domates ya da portakal gibi sıklıkla üretilen ürünlerde yeteri kadar bulunan potasyum hakkında tüm merak edilenler sizlerle…

Potasyum Nedir?

Potasyum, vücutta bulunan mineraller ve suyun dengesini korumayı sağlayan mineraller arasında yerini alır.

Potasyum Eksikliği Neden Olur?

Potasyumun eksik olmasına neden olabilen pek çok durum meydana gelebilir. Buna neden olan faktörler arasında ise genelde idrar söktürücü ilaçların fazlasıyla kullanımı ve bulimia nevroza gibi durumların varlığıyla beraber aşırı kusma yer alır. Ayrıca vücutta ki potasyum miktarının düşüklüğüne aşırı kafein içeren ürünlerin tüketimi ve alkol tüketimi de yer almaktadır.

Potasyum Yüksekliği Neden Olur?

Tıp literatüründe hiperkalemi olarak bilinen potasyum yüksekliğine neden olan faktörler arasında ilk sırayı, aşırı potasyum tüketimi alır. Buna ek olarak böbrek rahatsızlıklarında da potasyum yüksekliği söz konusu olabilmektedir.

Potasyum Açısından Zengin Yiyecekler Hangileridir?

Günlük hayat ve beslenme rejiimi içerisinde bulunan pek çok yiyecekte bol miktarda potasyum bulunur. Bunlar arasında ise en bilinenleri ‘Avokado, Kabuklu Patates, Yeşil Erik, Kabak, Antep Fıstığı, Domates, Havuç Suyu’dur.

Potasyum Cilde Faydaları Nelerdir?

Potasyumun yeteri miktarda alınması sonucunda ciltte beliren pek çok yara kolaylıkla iyileşebilir. Ayrıca kahverengi renkli lekelenmelerin giderilmesinde faydalıdır.

Potasyum Değeri Kaç Olmalı?

Normal şartlarda ve fiziki ölçülerde ki bireyler için alınması gereken miktar 3 ile 5 arasında bir değerde olmalıdır.

Potasyum Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudu açısından korunması gereken potasyum değerinin olması gerekenden daha az miktarlara gelmesi sonucunda ‘ kişilerde sebebi bilinmeyen yorgunluk, halsizlik, sık sık kabız olma, sık sık susama hissi, kollarda uyuşma’ gibi durumlar kendiliğinden gelişir.

Potasyum Eksikliğinde Ne Olur?

Yorgunluk

Halsizlik

Ellerde Uyuşma

Ayaklarda Uyuşma

Kabızlık

Kas Krampları

Potasyum Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Potasyum açısından zengin besinleri yeteri kadar tüketmek önemlidir. Kısacası günlük yaşamda sık sık kuru kayısı, brokoli, portakal, muz, süt, yoğurt, kepekli ürünleri tüketmek önemlidir.

Potasyum Neden Yükselir?

Bazı Metabolizma Hastalıkları

Böbrek Rahatsızlıkları

Potasyum Öldürür Mü?

Kanda potasyum miktarının normalin üstüne çıkması durumunda vücut işlevini yerine getirememekte; bu nedenle ani kayıplara yol açabilmektedir. Bu nedenle tüketim alışkanlıklarına özen gösterilmesi; dikkatli olunması gerekmektedir.

Potasyum Ödem Yapar Mı?

Vücutta su tutulumuna neden olduğundan dolayı ve en önemli işlevi su dengesini korumak olduğundan dolayı vücutta ödeme neden olabilmektedir.

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Potasyum