Portakal Yağı

portakal-yagi

Turunçgillerden biri olan portakal C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca cilt için inanılmaz faydaları vardır. Portakal yağı saç ve cilt sorunlarını gidermekle kalmayıp cildi ve saçları yumuşatır, canlılık ve parlaklık verir. Bunun dışında portakal yağının gerginlik, stres azalttığı da bilinmektedir. Ağrıları dindirici ve kadınlarda adet sancılarını azalttığı bilinmektedir. 

Portakal Yağı Faydaları Nelerdir?

Portakal yağı özellikle cilt ve saç sağlığına pek iyi gelmektedir. Bunun dışında; gerginliği, stresi azaltır. Rahatlık verir. Dikkat dağınıklığı problemine iyi gelir. Antiseptik özelliği sayesinde ağrı kesici görevi görür. Kadınlarda regl sancısını azaltır. Portakal yağı masaj yöntemi uygulanarak vücuda sürüldüğünde bağırsakların çalışmasında fayda sağlar. Kabızlık ve ishal gibi hastalıklara iyi gelir. Toksinlerin giderilmesinde etkilidir. Cinsel istek artırır. Hücre yenilenmesinde fayda sağlar. Cilt lekelerine, sivilceye, kızarıklığa iyi gelir. Kırışıklığı azaltır. Daha genç bir görünüm sağlar. Saç derisine iyi gelir. Saç dökülmesini azaltır. Portakal yağı cilde uygulandığında selüliti azaltır. Vücuttaki iltihabı azaltır. Portakal yağının buharı koklandığında sinüsleri açar ve gribe iyi gelir.  

Portakal Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Portakal yağı ciltteki kızarıklığı, sivilceleri giderir. Kırışmayı önler ve genç bir görünüm sağlar. Selülitleri azaltır. Parlaklık ve canlılık verir. 

Portakal Yağı Nasıl Kullanılır?

Portakal yağı cilde masaj yaparak uygulanır. Ayrıca portakal yağının buharı koklanırsa da enfeksiyon ve gribe iyi gelir. 

Portakal Yağı Cilde Sürülür Mü?

Portakal yağı cilde masaj yaparak uygulanır. Hatta portakal yağına biraz zeytinyağı eklenirse daha etkili sonuç verdiği bilinmektedir. 

Portakal Yağı Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Boğaz ağrısına enfeksiyonlar neden olmaktadır. Portakal yağının buharı koklanarak boğaz ağrısı giderilebilir. 

Portakal Yağı Çatlaklara İyi Gelir Mi?

Portakal yağı masaj yapılarak uygulandığında çatlaklara ve selülitlere iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca ciltteki kırışıklığı da engeller ve yaşlanmayı geciktirir. 

Portakal Yağı Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Diş ağrısı sorunları için karanfil yağının daha iyi geldiği bilinmektedir. 

Portakal Yağı Nasıl Elde Edilir?

Portakal yağı elde etmek için öncelikle portakal kabukları çok ince bir şekilde rendelenir. Cam bir kavanoza konulduktan sonra içine zeytinyağı eklenir. Kavanoz hiç hava almayacak şekilde sıkıca kapatılır. 30 gün veya 40 gün güneş göremeyen serin bir ortamda bekletilir. Ardından kullanılabilir. Ancak kapağı açıldıktan sonra yine serin bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir. 

Portakal Yağı Göze Zarar Verir Mi?

Portakal yağı göz ile temas ettiğinde gözü yakabilir. Bu durumda gözleri bol su ile durulamak gerekir. 

Portakal Yağı Lekelere İyi Gelir Mi?

Portakal yağı cilt lekelerine, kızarıklığa ve sivilcelere iyi gelir. 

Portakal Yağı Nerelerde Kullanılır?

Portakal yağı saçlara, saç diplerine, selülitlere, çatlaklara, kızarıklıklara, sivilcelere iyi gelir. Ayrıca karın bölgesine masaj yapılarak uygulandığında kabızlığa ve adet sancılarına iyi gelir. 

Portakal Yağı Sivilceye İyi Gelir Mi?

Portakal yağı cilt lekelerine ve sivilceye iyi gelir. 

Portakal Yağı Tüylenme Yapar Mı?

Portakal yağının ciltte tüylenmeye neden olmadığı bilinmektedir.

Portakal Yağı Uyku Yapar Mı?

Portakal yağı gerginlik ve stresi azaltır, rahat bir uykuya dalmayı kolaylaştırır. 

Portakal Yağı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Portakal Yağı