Pet Testi

pet-testi

Günümüz gelişmiş şartlarında tıp dünyası adına en çok efor sarf edilen bir konu kanser hastalığıdır. Kanser hastalığının türü her ne olursa oldun erke4n bir şekilde fark etmek ve buna çözüm üretmek büyük önem taşır. Teknolojik gelişmelerin ve tıp elektroniğinin çok geliştiği bu dönemde tanı için gayet önemli noktada olan pet testi geliştirilmiştir. Bir tür görüntüleme tekniği olan pet testi üst düzey görüntüleme tekniği olarak bilinir. Bu testte vücudun her bir bölgesi dokularına varan kadar inceleme ve görüntüleme imkanı sağlar. Hekimlerin işini kolaylaştıran bu teknikle zamandan tasarruf edilir ve daha doğru verilere ulaşılabilir.

Pet Testi Nedir?

Pet testi insan vücudun gözle görülemeyen bölgelerde ki dokularını ve tahribatını görüntüleme imkanı sağlayan teknolojik bir gelişmedir. Bu test uygulanırken radyoaktif bir ilaçtan faydalanılır.

Pet Testi Kaç Günde Çıkar?

Pet testini sonuçları hastanenin yoğunluğuna ve çalışma prensiplerine bağlı olarak 2-7 gün içerisinde sonuçlanabilmektedir.

Pet Testi Fiyatı?

Kullanım kolaylığı ve zaman tasarrufu sağlayan bu işlemin özel hastane ve kliniklerde fiyat politikalarına göre değişiklik göstereceğinden net bir fiyat vermek mümkün değildir.

Pet Testi Ne Kadar Sürer?

Pet testi yaptırma işlemi yaklaşık olarak bir saat sürmektedir. Öncesinde ilaç verilmesi işlemi de bulunmadığından randevudan en az yarım saat önce hastanede bulunmanız önemlidir.

Pet Testi Neden Yapılır?

Pet testi kanser hastalığının tespitinde yaygın olarak kullanılan bir işlemdir. Fakat aynı zamanda sebebi bilinemeyen yüksek ateşli hastalarda, kalp hastalıklarında bunama gibi sağlık problemlerinde de tespit açısından kullanılabilir.

Pet Testi Nasıl Yapılır?

Pet testi yaptırmaya gitmeden öncesinde mutlaka 6 saat öncesinden yeme içme kesilmelidir. Kan şekeriniz ölçüldükten sonra herhangi bir komplikasyonla karşılaşılmamışsa radyoaktif ilaç verilir ve cihaza girilir.

Pet Testi Zararları?

Pet testi kullanımı kolay ve hekime daha iyi bir görüntü vermesi açsısından önemlidir. Fakat çok fazla radyasyon bulunduğundan dolayı kişide negatif etkiler yaratabilir.

Pet Testi Nerede Yapılır?

Pet testi pet ct cihazının bulunduğu devlet hastanelerinin tamamında, özel hastanelerde ve görüntüleme merkezlerinin tamamında yaptırılabilir.

Pet Testi Neden İstenir?

Pet testi MR ve bilgisayarlı görüntüleme tekniklerinin yeterli gelmediği durumlarda kanser gibi önemli hastalıkların tanısı için hastalardan istenir.

Pet Testi Kimlere Yapılır?

Sebebi bir türlü bilinemeyen yüksek ateşli hastalarda, kalp rahatsızlığı olan kişilerde, psikolojik rahatsızlıklarda ve kanserden şüphe edilen tüm hastalarda uygulanan bir işlemdir.


Pet Testi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Pet Testi