Pelvik Taban Kasları

pelvik-taban-kaslari

Pelvik taban kasları, kişinin hayatında önemli fonksiyonları yerine getirmesini sağlayan önemli bir kas grubudur. Pelvik taban kasları sayesinde işeme gibi bilinen en temel fonksiyonlar yerine getirilebilmektedir. Buna ek olarak dışkılama ve cinsel birliktelik gibi etkenler de bu kaslar sayesinde gerçekleştirilir. Pelvik taban kasları leğen kemiğinin tabanında yer alan bir bölgededir. Bu kas grubu birçok fonksiyon için önem taşıdığından genellikle güçlendirme gibi egzersiz yöntemleri yapılabilmektedir. Pelvik taban kaslarının tüm işlevlerini yerine getirebilmesi için güçsüz düşmemesi ve sıklıkla çalıştırılması gerekmektedir. Hayatın önemli dürtülerini yerine getirmeye yardımcı olan bu kas grubu zayıflatılmamalı, çeşitli egzersiz türleri ile sık sık çalıştırılmalıdır.

Pelvik Taban Kasları Nelerdir?

Pelvik taban kasları leğen kemiğinin alt bölgesinde yer alan önemli bir kas grubudur.

Pelvik Taban Kasları Egzersizleri?

Kegel egzersizi olarak da bilinen pelvik taban kasları egzersiz birçok yöntem ile yapılabilmektedir. Bu yöntemler arasında idrar sıkıp bırakma, gaz çıkarmayı engelliyor gibi kalçayı sıkıp bırakma, yatarken veya ayakta iken kalça kaslarını sık sık sıkıp bırakma gibi yöntemler bu kasların çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Pelvik Taban Kasları İsimleri?

Pelvik tabamn kaslarının isimleri ‘ılium, coccyx, ıschium, pubis ve sakrum’ olarak bilinmektedir.

Pelvik Taban Kasları Nasıl Bulunur?

Pelvik taban kasları özellikle işeme esnasında yapılan sıkıp bırakma işleminde kasılan bölgenin hissedilmesiyle bulunmaktadır.

Pelvik Taban Kaslarının Fonksiyon Bozukluğu?

Pelvik taban kaslarının fonksiyon bozukluğu genellikle kas güçsüzlüğüne bağlı olarak ortya çıkmaktadır. Buna ek olarak kişilerin aşırı aktivitede bulunması da fonksiyon bozukluğuna sebep olabilmektedir. Bunların haricinde görülebilen bir bozukluk olmamaktadır.

Pelvik Taban Kaslarını Çalıştıran Hareketler?

Spor ve egzersiz yapan pek çok insanın bildiği üzere ‘duvarda squat, köprü kurma pozisyonu, jumping jacks ve çapraz kol çapraz bacak mekik’ gibi hareketler, pelvik kas grubunun çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Pelvik Taban Kasları Gevşetme?

Pelvik taban kaslarını gevşetme hareketlerini sağlayan en temel hareketler arasında hissedilen kasların sıkılıp bırakılmasıdır.

Pelvik Taban Kasları Görevleri?

Pelvik taban kaslarının görevleri arasında cinsel birleşme sırasında senkronizasyonu sağlamak, işeme ve dışkılama gibi eylemlerinde gerçekleşmesine katkıda bulunmak yer alıyor.

Pelvik Taban Kasları Güçlendirme?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere en temel güçlendirme egzersizleri arasında kegel egzersizleri yer almaktadır.

Pelvik Taban Kasları Hastalıkları?

Kabızlık, büyük abdest kaçırma, gaz kaçırma, vajinal fıtık, rektal bozukluklar ve makat sarkması gibi hastalıklar, pelvik taban kaslarına bağlı hastalıklardır.

Pelvik Taban Kasları Nasıl Sıkılır?

Pelvik kaslar ilk önce kegel egzersizleri ile hissedilmeli ve yeri belirlenmeli; hemen ardından 5 saniye çalışıp beş saniye durarak sıkma eylemi gerçekleştirilmelidir.

Pelvik Taban Kasları Neden Zayıflar?

Aşırı aktivite ve kas erimesi gibi faktörlere bağlı olarak zayıflama söz konusu olabilir.

Pelvik Taban Kaslarının Önemi?

Pelvik taban kasları cinsel ve boşaltım sistemi fonksiyonlarının yerine getirilmesi için önemlidir.

Pelvik Taban Kasları Tedavisi?

Pelvik taban kaslarına bağlı olarak gelişen rahatsızlıklar, yapılacak düzenli egzersiz hareketleri ya da cerrahi müdahale ile düzeltilebilir.


Pelvik Taban Kasları hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Pelvik Taban Kasları