Patella Çıkığı

patella-cikigi

Patella diz kapağı kemiğine verilen isimdir. Patella Çıkığı da diz kapağı çıkığı demektir. Diz kapağı dislokasyon yani tam çıkık veya subluksasyon yani yarı çıkık olarak çıkabilir. Bu oldukça nadir görülen bir problemdir. Ancak ani ve çok güçlü darbe olursa çıkabilir. Bazı kişilerde hafif bir darbe ile de çıkık olabilir. Genelde 16-17 yaşından küçük kız çocuklarında patella çıkığı olur. Bunun sebebi de genellikle anatomik yatkınlıktır. Patella çıkığının diğer sebepleri diz kapaklarını çevreleyen kas ve dokuların gevşek olması, bacaklarda anatomik sorunlar, bacakların dışa doğru dönük olmasıdır. Diz kapağı çıkığı olduğunda derhal ortopedi bölümüne gidilir. Patella Çıkığı yanidiz kapağı çıkığının tedavisi için öncelikle bacağı ve dizi zorlamadan diz kapağını yerine oturtmaktır. Bu yöntem daha çok yarı çıkıkta yani subluksasyonda uygulanır . Eğer tam çıkık yani dislokasyon varsa cerrahi işlem gerekebilir.

Patella Çıkığı Nasıl  Tedavi Edilir?

Diz kapağı çıkığı olduğunda ilk olarak buz ile dize soğuk kompres yapılır . Bacak düz bir şekilde uzatılır . Böylece diz kendi kendine yerine oturabilir. Ancak eğer geçmez ise en yakın hastaneye gidilir. Öncelikle diz için rontgen veya mr çekilir ve diz görüntülenir. Bu sayede patella çıkığının yarı mı ya da tam mı olduğu anlaşılır. Buna göre ameliyat yapılır . Ancak Eğer hastanın eklemlerinde , diz kapağı çevresindeki dokularda hasar yoksa ameliyatsız bir şekilde diz yerine oturtulur.

Patella Ameliyat Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Patella Çıkığı ameliyatı sonrasında hasta 3 ile 4 haftada iyileşir ve günlük yaşamına dönebilir.

Patella Çıkığı İçin Hangi Bölüm Bakar?

Patella Çıkığı İçin ortopedi bolümü bakar. Diz kapağı çıkığı olduğunda ortopedi bölümüne gitmek gerekir.

ĹPatella Tekrarlar Mı?

Patella çıkığı ameliyat edildikten sonra tekrarlayabilir. Bu oran yuzde 20 ile 40 arasındadır. Özellikle hastada anatomik bir bozukluk varsa tekrarlama olasılığı daha fazladır.

Patella Çıkığı Belirtileri Nelerdir?

Patella yani diz kapağı çıkığı belirtileri; diz kapağında şiddetli ağrı, şişlik ve hareket ettirmede zorluktur. Bu belirtiler diz kapağı çıkığını işaret eder.

Patella Nasıl  Anlaşılır ?

PAtilla çıkığı olduğunda dizde şiddetli ağrı olur. Ayrıca eklemlerin kanamasından dolayı da şişlik ve morluk olur. Hastalar diz kapağının yana doğru kaydığını hisseder.

Patella Çıkığı Neden Olur?

Patella yani diz kapağı çıkığının nedenleri; diz kapağının çevresindeki dokuların gevşek olması, dizlerde anatomik bozukluk ve bacakların dışarı dönük olmasıdır. Ayrıca ailede diz kapağı çıkığı olan kimselerin aynı sorunu yaşaması da olasıdır. 

Patella Çıkığı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Patella Çıkığı