Parestezi

parestezi

Toplumda nedeni tam olarak anlaşılamayan fakat sıklıkla görülen rahatsızlıklardan bir tanesi de parestezidir. Ciltte karıncalanma hissi ile kendini belli ettiği bilinir. Buna ek olarak yanma hissi de bilinen diğer bir etkendir. Sinir uçlarına uygulanan baskı nedeni ile ortaya çıktığı düşünülse de bu konuda herhangi bir fikir birliğine varılamamıştır. Fakat uzun süreler boyunca ayakta durarak çalışan kişilerde görülmesi, bu durumun ispatı niteliğini taşımaktadır. Daha çok kol, bacak ve ayaklarda görüldüğü de parestezi hakkında edinilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Parestezi Nedir?

Parestezi, özellikle uzun süreli ayakta çalışan kişilerde sıklıkla görülen, ayaklarda, bacaklarda ve ellerde görülen bir tür karıncalanma hissidir. Buna ek olarak kaynağı tam olarak bilinemeyen ve yanma hissinin de eşlik ettiği huzursuzluk verici bir sendromdur.

Parestezi Ne Demektir?

Parestezi kelimesinin Türkçe karşılığının ‘anormal his’ olduğu bilinmektedir.

Parestezi Nedenleri Nelerdir?

Paresteziye neden olan faktörler konusunda tam olarak bir fikir birliğine varılmış değildir. Fakat bazı fıtıklaşmış disklerin, kitlelerin ve karpal tünel sendromu adı verilen rahatsızlığın paresteziye neden olabileceği tahmin edilmektedir.

Parestezi Belirtileri Nelerdir?

-Uzuvlarda karıncalanma

-İğne batma hissi

-Uyuşukluk görülmesi

-Özellikle kol, bacak ve ellerde meydana gelmesi parestezi belirtileri arasında yerini almaktadır.

Parestezi Ne Anlama Gelir?

Parestezinin geldiği anlam karıncalanma ve uyuşukluğa neden olan anormal histir.

Parestezi Neden Olur?

Vücutta gelişen bazı disk kaymaları ve yine vücutta meydana gelen bazı zararsız kitlelerin sinir uçlarına baskı yapmasıyla meydana gelebildiği gibi, uzun saatler boyunca ayakta durmanın da aynı sinirlere baskı uygulayabileceği bilinir ve tüm bunlar paresteziye neden olan faktörler arasında yerini almaktadır.

Parestezi Nasıl Tedavi Edilir?

Parestezi söz konusu olduğunda dört faklı tedavi seçeneği ön plandadır. Bunlardan ilki ve en bilineni hastalara dinlenme önerilmesi ile yapılmaktadır. Buna ek olarak paresteziye neden olan karpal tünel sendromu gibi hastalıkların genel anlamda tedavisi yaptırılarak tedaviye başlanır.

Parestezi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bilindiği üzere dört farklı tedavi yöntemi bulunur. Bunlardan ilki, dinlenme olarak bilinmektedir. İkinci seçenek ise kas yapısının güçlendirilmesi için uygun görülen fizik tedavi yöntemidir. Üçüncü tedavi seçeneğine bakıldığında ibuprofen ve naproksen isimli ilaçların kullanılmasıdır. Son durumda ise paresteziye neden olan disk kaymalarının önüne geçmek için cerrahi operasyondur.

Parestezi Ne İyi Gelir?

Bileklik kullanımı, düzenli ilaç kullanımı, dinelme ve destekleme uygulamalarının paresteziyi iyileştirebileceği bilinmektedir.

Parestezi Hangi Bölüm Bakar?

Sinirlerle alakalı bir hastalık olması nedeniyle nöroloji poliklinklerine randevu alınmalıdır.

 

Parestezi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Parestezi