Paranoid Kişilik Bozukluğu

paranoid-kisilik-bozuklugu

Paranoid kişilik bozukluğu, kaygılarla birlikte süregelen bir şüphecilik durumudur. Şüphelenilen durum ya da kişi her ne olursa olsun, kişilerin kurguladıkları dünyada saçmalık söz konusu değildir. Bir mantık dizilimi ile birlikte hareket edildiğinden dolayı kolay anlaşılabilir bir durum değildir. Nörolojik problemlerle birlikte çevresel faktörlerde bu durumun ortaya çıkmasında etkilidir. İlerlemiş evrede ise bu durum şizofreniye bile dönüşebilir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Paranoid kişilik bozukluğu, her şeyden ve herkesten sistematik bir şekilde ve bir mantık dizilimi çerçevesinde gelişen aşırı kaygılı olma durumudur.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Sıklıkla güven problemi yaşamak ve ilişki halinde bulunan sosyal ya da özel kişilere karşı şüphede olmak

Başkalarının sürekli fiziksel ya da duygusal bir şekilde kendilerine zarar vereceklerine dair bir inancı sürdürmek

Karşı tarafın sadakatine karşı şüphe duyulması

Diyalog halinde bulundukları kişilerin kendilerini mutlaka bir sebeple kullanacaklarına olan inanç geliştirmek

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Atakları önleyici ilaçların kullanılması tedavi yöntemleri arasında yerini alıyorken esas tedavi danışman hizmeti almaktan geçer. Periyodik bir şekilde ilerleyen ve tam fayda sağlayan görüşmelerin akabinde paranoid kişilik bozukluğunun önüne geçilebilir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

Paranoid kişilik bozukluklarının çocukluk temelli olarak gelişeceği bilinir. Genellikle çocuk yaşlarda iken taciz ya da tecavüze uğrama, aile üyelerinden birinin ani ölümü, toksik ebeveynler, beyin kimyasında bozukluklar ve kötü aile hayatının bu soruna neden olabileceği bilinmektedir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Askerliğe Engel Mi?

Net bir bilgi olmamakla birlikte askerlik için geçilen muayenede hekimler tarafından bu konu hakkında bir karara varılabilir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Cezai Ehliyeti Var Mıdır?

Paranoya olarak da bilinen paranoid kişilik bozukluğunun cezai ehliyetinin oranlamasına gireceği bilinmektedir. Fakat bu oran ne kadar kişiden kişiye göre değişiklik gösterecektir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Düzelir Mi?

Çok ileri boyutlara varmayan paranoid kişilik bozukluklarının kısa sürede ve etkili bir şekilde tedavi edileceği bilinmektedir. Bunun için inançlı olmak ve yeteri kadar istemek tedaviye uyum sağlamak büyük önem taşır.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Şizofreniye Dönüşür Mü?

İleri boyutlara ulaşan ve uzun süre hem hasta hem de hasta yakınları tarafından fark edilmediğinde şizofreniye dönüşme riski oldukça yüksektir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Tehlikeli Midir?

Paranoid kişilik bozukluğunun tedavi edilmemesi ve fark edilmemesi durumlarında kişinin kendi yaşamını ve yakın çevresinin yaşamını tehdit edici boyutlara ulaşabileceği bilinmektedir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Genetik Midir?

Aile bireylerinden birinde paranoid kişilik bozukluğunun olması diğer üyeler açısından da risk taşımaktadır. Genetik geçişlerin söz konusu olabileceği bilinmelidir fakat aynı zamanda da çevresel faktörlerde es geçilmemelidir.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bu hastalıktan muzdarip olanların tedavilerinin yaşadıkları duruma göre ve boyuta göre farklılık taşıyacağı biliniyor. Tedaviye gösterilen uyum da bu noktada en temel etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. O nedenle net bir süreden bahsedilemiyor.

Paranoid Kişilik Bozukluğu Olan Ünlüler Kimlerdir?

Nurseli İdiz, Marilyn Monroe, Amy Winehouse, Mel Gibson, Britney Spears gibi ünlü isimlerin bu rahatsızlıktan muzdarip oldukları magazin basınına yansımıştır.

Paranoid Kişilik Bozukluğu hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Paranoid Kişilik Bozukluğu