Papil Ödem Nedenleri Nelerdir?

(Papil Ödem)

papil-odem-nedenleri-nelerdir

Papil Ödem Nedenleri Nelerdir?

Papil ödem nedenleri; beyinde ve beyin zarında iltihaplanma, yüksek tansiyon, beyinde oluşan tümörler, beyin kanamaları, omurilik sıvısının artması, beyindeki kan akışının artması, kafaya darbe alınması dolayısıyla kafada oluşan travmalar ve kafatası anormallikleridir.

Gözün iç kısmında bulunan retina adlı bölgede beyine görme sinyalleri veren sinirler bulunur. Bu sinirlerin göze girdiği bölgeye ise papilla ya da optik sinir denir. Kafa içindeki basıncın artması bu optik diskin şişmesine neden olur ve böylece papil ödem ya da papilla ödemi oluşur. Papil ödem optik sinirlerin şişmesi anlamındadır. Optik sinirlerin kenarları omurilik sıvısı ile kaplıdır. Omurilik sıvısı optik sinirleri korur. Ancak bu sıvının artması optik sinirin sıkışmasına ve papil ödem oluşmasına neden olur.

Papil Ödem Belirtileri Nelerdir?

Papil ödem belirtileri; baş ağrısı, mide bulantısı ve kusmadır. Bazı kişilerde görsel semptomlar da olabilmektedir. Bunlar; 1 dakikadan daha kısa süren ve tekrar eden görüntülerdir. Kişi koyu renkte görüntüler görür. Bazı kişilerde de gözlerin önünde perde varmış gibi his oluşur.

Papil Ödem Baş Ağrısı Yapar Mı?

Papil ödem baş ağrısına neden olmaktadır.

Papil Ödem Nedenleri Nelerdir?

Papil ödem nedenleri; beyinde ve beyin zarında iltihaplanma, yüksek tansiyon, beyinde oluşan tümörler, beyin kanamaları, omurilik sıvısının artması, beyindeki kan akışının artması, kafaya darbe alınması dolayısıyla kafada oluşan travmalar ve kafatası anormallikleridir.

Papil Ödem Nasıl Anlaşılır?

Eğer mide bulantısı, baş ağrısı, kusma varsa ve gözün önünde görüntüler varsa hekime danışılmalıdır. Göz polikliniğine gidilmelidir.

Papil Ödem Tedavisi Nedir?

Papil ödem tanısı konulduktan sonra hastanın kilo vermesi istenir ve ilaç tedavisine başlanır. Beyin omurilik sıvısının azalmasını sağlayan ilaçlar kullanılır. Eğer hastada bu tedavi etki göstermez ise hastaya cerrahi bir tedavi uygulanır. Cerrahi tedavi genel olarak iyi bir sonuç verir.

Papil Ödem Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Papil ödem belirtileri olan hastalar, belirtileri fark ettiklerinde hemen uzman hekime görünmeleri gerekir. Tanı konulduktan sonra da tedavi olmaları gerekir. Papil ödem tedavi edilmezse ciddi sonuçlara sebep olabilir. Kafa içindeki basınç ölüme sebep olabilir.

Papil Ödem Nasıl Geçer?

Papil ödem tanısı konulduktan ilaç tedavisi görmek gerekir.

Papilla Ödeme Ne İyi Gelir?

Papil ödem ya da diğer adıyla papilla ödem için cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi tedavileri iyi gelir.

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Papil Ödem