Pankreatit

pankreatit


Pankreatit hastalığı hastaların karın boşluğunda midenin arka kısmındaki pankreasın kontrolsüz şekilde hareket etmesiyle bazı organlarda ve vücut hücrelerinde istenmeyen durumlara sebep olmasıdır. Pankreas kişinin hayatı için oldukça önemli bir organdır. Bu hastalık ileride daha da kötüleşebilir ve iltihaplı hale gelip kişinin yaşamını tehdit edici boyutlara ulaşabilir. Bu gibi kafamızda belirsizliklere son vermek için bu hastalığı tüm detaylarıyla inceledik ve sonuçlarını sıraladık.

Pankreatit Nedir?

Pankreatit pankreas adlı organda iltihap meydana gelmesi durumu olarak bilinmektedir. Kişilerde çokça görülmektedir. Karın bölgesinde arka tarafta ve ince bağırsak üzerinde konumlanan bölgede yer alan pankreas organı yaprak şekline benzeyen bir yapıdadır. Kişinin vücudunda yağ ve karbonhidratların sindirimi için gerekli bir takım enzimlerin üretilmesinde rol oynar.

Pankreatit Belirtileri Nelerdir?

Pankreatit belirtileri arasında kişide aniden oluşan karın ağrıları, kilo kayıpları, yorgunluk, halsizlik, görüşte bulanıklık ve ishal gibi bir takım etkiler görülmektedir.

Pankreatit Nedenleri Nelerdir?

Bu hastalığa birçok neden etki etmiş olabilir. Bunlar safradaki taşlar, aşırı alkol tüketmek, viral enfeksiyonlar, bazı ilaçlar, kortizon gibi nedenler olabilir. 

Pankreatit Neden Olur?

Genelde aşırı alkol tüketmek ve safra kesesinde meydana gelen taşlar olarak bu hastalığına neden olan sorunlar olarak örnek verilebilir.

Pankreatit Ağrısı Nasıl Olur?

Genellikle Pankreatit hastaları karın bölgelerinde şiddetle dalgalar halinde artan ağrı huzmesinden şikayetçi olurlar. Karın üst kısmında yer alan bu ağrı zamanla sırta doğru bir yayılım gösterebilir. Kişi sırt üstü yattığında ağrının yayılım alanı artış göstererek kişiyi daha da olumsuz etkileyebilir.

Pankreatit Cilt Bulguları Nelerdir?

Pankreatit belirtileri arasında bulunan bir takım sorunlar arasında üst karında ağrı, sırta yayılmış karın ağrısı, yemekten sonra kötüleşen karın ağrısı, kimi zaman artan ateş, nabızda hızlanış, midede bulantı, kusma gibi belirtiler yer almaktadır.

Pankreatit Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Pankreatit tedavisinin tanısında yapılan kan testleriinde lipaz ve tripsinojen seviyelerine dikkat edilir ve bununla birlikte ultrasyon cihazıyla bazı görüntülemeler yapılır. Bunlarla birlikte ERCP gibi görüntüleme yöntemlerine de başvurulduğu olur. 

Pankreatit Diyet Listesi Örneği Var Mı?

Pankreatit için kişi kendine göre bir öğün listesi hazırlayabilir. Bu öğünler için ise Taze sebze çorbaları, salatalar, meyveler, haşlanmış tavuk, yeşil sebzeler gibi yiyecekleri listelerine katabilirler. Ayrıca bol su tüketmeli ve şeker tüketimini azaltmalıdırlar.

Pankreatit Evde Tedavi Yöntemleri Neler?

Pankreatit tedavisi için damar içine sıvı uygulanabilir. Bununla birlikte bazı ağrı kesici ilaçlardan yararlanılır ve ağızdan beslenme kesilebilir. Kişi pankreas ameliyatına alınabilir.

Pankreatit Kendiliğinden Geçer Mi?

Pankreatit rahatsızlığı kendiğinden bir süre sonra geçebilir fakat kısa süreli bir rahatsızlık değildir ve kişiyi baya yorucu bir süreç sonrasında terk edebilir.

.


Pankreatit hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Pankreatit