Pangastrit Kansere Dönüşür Mü?

(Pangastrit )

pangastrit-kansere-donusur-mu

Pangastrit Kansere Dönüşür Mü?

Pangastritin tedavi edilmemesi ve ilaçların kullanılmaması, beslenme planlarına dikkat edilmemesi, tablonun daha da kötüleşmesine neden olarak kansere dönüşmesine neden olacaktır.

Ülkemizde ve dünyada sık rastlanılan mide sorunlarından biri gastrittir. Pangastrit ise, gastrit rahatsızlığının kronikleşmiş hali için kullanılan bir tabirdir. Ayrıca pangastrit, tüm mideyi de kapsayan bir gastrit türüdür. Bu rahatsızlık söz konusu olduğunda iltihaplanan mide zarı, midenin tamamını kapsamaktadır. Mide enfeksiyonuna maruz kalanlar, kronik stres ile baş etmeye çalışanlar, aşırı alkol tüketenlerin pangastrit olma ihtimali oldukça yüksektir ve risk faktörü altındadırlar. Şiddetli mide bulantıları ve midede sürekli şişlik hissi ile belirtileri bulunan pangastriti daha yakından tanıyalım…

Pangastrit Nedir?

Pangastrit, midede bulunan tüm zarların iltihaplanmasına bağlı olarak gelişen bir çeşit gastrit türüdür. Kronik ve tüm midede etkili olan bir rahatsızlık olabilmektedir.

Pangastrit Belirtileri Nelerdir?

Pangastritin birden çok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilere bakıldığında;

-Mide şişkinlik hissi

-Yemek yedikten sonra duyulan huzursuzluk ve ağrı

-Karın ağrısı

-Kusma

-Midede yanma hissi

-Hazımsızlık

Pangastrit Ne İyi Gelir?

Pangastritin kronik bir rahatsızlık olmakla birlikte, düzenle tedaviye ihtiyaç duyar. Yapılan tedaviye ek olarak, hastaların bazı alışkanlıklar edinmesi ve bazı kötü alışkanlıklardan vazgeçmesi de önemlidir.

-Kefir, turşu, yoğurt gibi probiyotik ürünler beslenme rutinine eklenmeli ve pangastrite neden olan bazı enfeksiyonlar bu sayede yok edilmeli

-Böğürtlen, yaban mersini, bitter çikolata gibi antioksidan içeriğine sahip tüm gıdalar tüketilmeye özen gösterilmeli.

-Omega 3 takviyesi doğal yollarla ya da takviye olarak algılanmalı

Pangastrit Ağız Kokusu Yapar Mı?

Evet. Sindirim sistemi rahatsızlıklarında yer alan iltihaplanmalar kişilerde ağız kokusu şikayetlerine neden olabilmektedir. Bu nedenle önerilen tedaviye özen gösterilmelidir.

Pangastrit Hangi Doktora Gidilmeli?

Pangastrit, kronik bir rahatsızlık olduğundan dolayı düzenli tedavi ve kontrol gerektirir. Dahiliye hekimleri tarafından pangastrit teşhisi konulsa da gidilmesi gereken polikliniklikler, hastanelerde yer alan ‘gastroenteroloji’ dir.

Pangastrit Ağrı Yapar Mı?

Evet. Pangastrit, mide zarında iltihap oluşturan ve tüm midenin iltihaplanmasına neden olan bir hastalıktır. Özellikle yemek yedikten sonra karın ağrısı ve mide ağrısı görülmesi kaçınılmazdır.

Pangastrite İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

-Hindistan cevizi yağı

-Balık

-Taze meyveler

-Yoğurt

-Lahana turşusu

-Kefir

Pangastrit Gaz Yapar Mı?

Evet. Özellikle mide şişkinliğine neden olan şey, pangastritin neden olduğu mide gazıdır.

Pangastrit İshal Yapar Mı?

Evet. Gastrit ve pangastritin ishal yapabileceği bilinmektedir.

Pangastrit Kansere Dönüşür Mü?

Pangastritin tedavi edilmemesi ve ilaçların kullanılmaması, beslenme planlarına dikkat edilmemesi, tablonun daha da kötüleşmesine neden olarak kansere dönüşmesine neden olacaktır.

Pangastrit Karın Ağrısı Yapar Mı?

Evet. Midede yer alan iltihaplanma şiddetli karın ağrısı ve krampların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Pangastrit Kilo Verdirir Mi?

Pangastrit, yemek yeme keyfini olumsuz etkileyebilmektedir. Yemek yedikten sonra yaşanan hazımsızlık ve karın ağrısı nedeni ile istemsiz kilo kaybı görülebilir.

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Pangastrit