Paleo Diyeti

paleo-diyeti

Paleo Diyeti aslında taş devri diyeti anlamına gelmektedir. Bu diyetin amacı hiç işlem görmemiş besinleri yemek yani taş devrindeki insanlar gibi beslenmektir. Diyetin amacı yani fazlaca lif ve protein tüketerek, açlık hissi oluşmadan kilo vermeye çalışmaktır.

Paleo Diyeti Nedir?

Paleo Diyeti, mümkün olduğunca işlenmiş gıdadan uzak durarak yiyeceklerin en doğal haliyle tüketilmesi gerektiğini hedefleyen bir diyet türüdür.

Paleo Diyeti Zararları Nelerdir?

Paleo Diyetinde süt ve süt ürünleri tüketilmesi yasaktır. Bu ürünlerde bulunan vitamin ve minerallerin eksikliği, tahıllardaki vitaminlerin eksikliği, halsizlik, ağzı kokusu, sindirim problemleri gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Paleo Diyetinde Neler Yenir?

Paleo Diyetinde işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Doğal besinlerle beslenilmeli, et ve et ürünleri, sebze ve meyve tüketilmelidir.

Paleo Diyet Listesi Nelerdir?

Paleo Diyetine örnek olarak verebileceğimiz 1 günlük liste aşağıdaki gibidir.

Sabah: Yumurta (2 tane), Ceviz içi (2 tane), domates ve salatalık

Ara: Fındık (10 tane), kayısı (2 tane kuru)

Öğle: Kırmızı et/tavuk/balık (ızgara/haşlama + 100-120gr), sebze (haşlanmış), salata(limon ve 1yk zeytinyağı)

Ara: meyve (1 tane), ceviz (2tane)

Akşam: sebze (zeytinyağlı), salata

Gece: 1 tane meyve

Paleo Diyeti Besinler Nelerdir?

Paleo Diyetinde tüketilmesi gereken besinler; kırmızı ve beyaz etler (dana, tavuk, hindi, kaz, tavşan, kuzu), deniz ürünleri, sebze çeşitleri, doğal yağlar, meyveler olarak bilinmektedir.

Paleo Diyet Çeşitleri Nelerdir?

Paleo Diyeti et ve et ürünleri, sebze ve meyvelerin işlenmemiş hallerini içeren bir diyettir. Tek çeşittir.

Paleo Diyeti Yan Etkileri Nelerdir?

Paleo Diyetinde tahıl, lif ve süt ürünleri tüketilmeyeceğinden, bu ürünlerde bulunan vitamin ve liflerin eksikliği sinirlilik, yorgunluk, halsizlik, diş ve sindirim sorunları yaşatabilmektedir.

Paleo Diyeti Faydaları Nelerdir?

Paleo Diyetinin birçok faydası bulunmaktadır. Kanser, kalp hastalıkları, tansiyon ve şeker hastalıkları risklerini azalttığı yönünde görüşler mevcuttur.

Paleo Diyeti Kilo Verdirir Mi?

Her diyet gibi Paleo Diyeti de kişiden kişiye göre değişse de bu diyetin haftada 1, 1.5 kilo verdirdiği bilinmektedir.

Paleo Diyeti Zayıflatır Mı?

Paleo Diyetinde dengeli ve kalıcı zayıflama isteyenlerin bir süre sonra diyeti bırakmaması, bu diyeti yaşam tarzı haline getirmesi gerekmektedir.

Otoimmün Paleo Diyeti Nedir?

Otoimmün hastalıklar, vücudun bağışıklığının kendi sağlam dokularına saldırdığı bir durumdur. Otoimmün Paleo Diyeti, bu otoimmün hastalıklara (çölyak vb.) karşı, hastalıkları doğuracağı sonuçlardan uzaklaşmak amacıyla yapılmaktadır. 

Paleo Diyeti Yasaklar Nelerdir?

Paleo Diyetinde Süt ve süt ürünleri, tahıllar ve işlenmiş bütün gıdalar yasaklanmıştır.

Paleo Diyeti Nasıl Yapılır?

Paleo Diyeti protein ve sebze ağırlıklı bir diyettir. Diyete başlandığında süt ve süt ürünlerinden, tahıllardan ve liflerden uzak durulmalıdır. Diyete uyulduğu takdirde kilo vermede artış görülecek olup, paleo diyetinin uzun soluklu sonuçlar vermesi için yaşam tarzı olarak görülmesi gerekmektedir.


Paleo Diyeti hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Paleo Diyeti