Paget Hastalığı

paget-hastaligi

İleri yaşlarda ortaya çıkan ve ortopedik rahatsızlıklardan biri de paget hastalığıdır. İyi huylu kemik tümörü olarak bilinen bu rahatsızlık herhangi bir belirti vermemektedir. Özellikle memede ve bacaklarda görülür. Ciddi kemik yıkımına neden olmakla birlikte genelde sinsi seyirlidir. Kemik erimesi anlamına gelen osteoporoz ile karıştırılabilir. Tümör iyi huylu olup kansere sebebiyet vermese de kemiklerin direnci bozar ve onları daha kırılgan bir hale getirir. Paget hastalığının nedeni şu anda tam olarak bilinemese de bazı risk faktörleri ve genetik etkenlerin neden olduğu düşünülebilir.

Paget Hastalığı Radyolojik Bulgular Nelerdir?

Paget hastalığı söz konusu olduğunda bazı görüntüleme tekniklerinden yararlanılır. Bunlar ise Magnetik Rezonans denilen MR, bilgisayarlı tomografi olarak bilinen BT, ve kemik sintigrafisidir. Buradan alınan rapor sonuçlarına göre edinilecek radyolojik bulgular ise şu şekildedir;

- Kemik dokusunun sert ve kabuklanmış görünümü

-Omurga dokusunun kalın bir görünüme sahip olması

-Kemik dokusunda litiklerin varlığı

-Kemiklerin uzamış görüntüsü

Paget Hastalığı Nedir?

Paget hastalığı, iyi huylu bir kemik tümörüdür. Kansere çevirmesi ihtimali söz konusu olabilir. Kemiklerde deformasyona neden olan bu rahatsızlık osteoporoz ile karşılaştırılsa da iki hastalığın birbirinden farklı semptomları bulunmaktadır. İleri yaşlarda görülme ihtimali yüksektir ve genetik yatkınlıklardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Paget Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Paget hastalığı sinsi seyirli bir hastalıktır. Kolay kolay fark edilmeyebilir. Ancak yapılacak başka taramalarla tesadüfen fark edilebilir. Paget hastalığı ile ilgili görülebilecek belirtiler arasında;

-İşitme kaybı oluşması

-Şiddetli baş ağrısı (kafatasında da görülme ihtimali bulunmasından dolayı)

-Kemiklerde eğrilme ve kamburluk

-Özellikle bacaklarda karıncalanma

-Kemiklerin uzaması ve genişlemesi

Memede Paget Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Memede görülen türü olan paget hastalığının belirtileri arasında en çok meme ucunda olan değişimler söz konusu olabilmektedir. Bu belirtiler ise şu şekilde sıralanabilir;

-Meme ucunda kabuklanma

-Meme ucunun içe dönmesi

-Meme ucundaki renkli bölgenin kaşınması

-Meme derisinde soyulmalar

-Kızarıklık ve yanma hissinde artış

Paget Hastalığı Hangi Bölüm Bakar?

Metabolik bir kemik rahatsızlığı olan paget hastalığı ile ilgilenen bölüm genelde romotoloji polikliniği ve ortopedi kliniğidir. Şikayetlerin durumuna göre dahiliye bölümüne de gözükmek gerekebilir.

Memede Paget Hastalığı Kanser Midir?

Memede paget hastalığı görülen semptomlar ve belirtiler birlikte meme kanseri ile karıştırılabilir. Fakat her ikisi farklı hastalıktır. Memede paget görüldüğünde gerekli olan tedaviler yaptırılmazsa meme kanserine çevirme riski vardır.

Paget Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın meydana gelmesinde etkili olan sebepler tam olarak bilinemese de aşağıda bulunan şu durumlardan şüphe duyulabilir;

-Fazla kilolu olunması

-Birinci derece yakın akrabalarda meme kanseri öyküsünü olması

-İleri yaş

-Alkol tüketimini artması

-Genetik yatkınlıklar

Paget Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Paget hastalığının kalıcı olarak herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat hastalığın seyrini durdurmaya yönelik bir takım çalışmalar yapılabilir. Bunlar ise genelde kas gücünü yerine getirmeye yönelik olan egzersiz hareketleridir. Buna ek olarak beslenme yaşama standartlarının değiştirilmesi istenebilir. Omurga korsesi de önerilen diğer bir koruyucu tedavi yöntemidir.

Paget Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkar?

Paget hastalığının ortaya çıkış aşamasında bilinen kesin yargılar söz konusu değildir. Genellikle yaş faktörü göz önüne alınmaktadır. Buna ek olarak ise genetik yatkınlıkların ve kanser öykülerinin de hastalığın meydana gelişinde etkili olabileceği ihtimali üzerinde durulmaktadır.

Paget Hastalığı Ölümcül Müdür?

Paget hastalığı başlı başına ömrün süresini kısaltabilen bir rahatsızlık değildir. Paget hastalığının kansere dönüşmesi gibi bir ihtimal söz konusu olduğunda yaşam süresinde ciddi değişiklikler meydana gelebilir.

 

Paget Hastalığı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Paget Hastalığı