Otoplasti

otoplasti

Otoplasti operasyonu olarak bilinen kulak estetiği, kulakların gereğinden büyük ya da dışa dönük olduğu durumlarda, estetik kaygılarla yapılmaktadır. Yüzün ve baş çevresini genel görünümü göz önüne alındığında kepçe kulak olarak tabir edilen durum, sahip olan kişiler için rahatsızlık verici olabilir. Bu noktada kulak estetiği işlemlerinden yarar sağlanabilir. Doğal bir görünüm kazandırmak açısından bakıldığında kusursuz sonuçlar çıkaran kulak estetiği, pek çok kişiye kolaylıkla uygulanabilen cerrahi bir operasyondur.

Otoplasti Nasıl Yapılır?

Kulak estetiği, cerrahi operasyonlarla yapılan bir işlemdir. Bu operasyon esnasında hekimin nasıl uygun gördüğüne göre değişmekle birlikte, hastaya lokal ya da genel anestezi verilir. Kulak arkasından kesi atılarak, olabildiğince profesyonel bir şekilde, yara izi bırakılmamaya çalışılır. Şekil bozukluklarına neden olan kıkırdak dokunun şekillendirmesi yapılır ve kulağın doğal bir görünüme kavuşturulması sağlanır.

Otoplasti Kimlere Uygulanabilir?

Kulak estetiği uygulanabilecek kişiler, genellikle kulağın yaradılıştan olan görünümünden rahatsız olan herkes için uygulanabilir. Özellikle içe doğru dönük yapıda ve kepçe kulak olarak adlandırılan herkes için yeni bir şekil oluşturulması açısından tercih edilebilir. Bu kapsamda değerlendirildiğinde beş yaşından büyük olan herkes için uygun olarak bilinen bir yöntemdir.

Otoplasti Kaç Günde İyileşme Gösterir?

Ameliyat sonrasında iyileşme süresi hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Fakat kulak estetiği cerrahi bir operasyon olarak değerlendirildiğinde yara izlerini kapanması için belirli bir süreye ihtiyaç duyulur. Genellikle bu zaman zarfı ise bir ya da iki haftalık bir süreci kapsar. İyi bakımla ve hekim tarafından önerilen/reçete edilen ilaçların düzenli kullanımı ile birlikte hayal edilen yeni ve doğal görünüme kavuşmak çok uzun sürmemektedir. Buna ek olarak önerilen bandaj uygulamasına da devam edilmesi gerekir.

Otoplasti Sonrası İz Kalır Mı?

Cerrahi bir işlem olan kulak estetiği sırasında hekimler, yaranın arkada kalması ve gizlenmesi için kulak arkasından çalışırlar. Bu nedenle ne hastanın kendisinin görebileceği bir yerdedir ne de çevre tarafından fark edilir. Ayrıca oluşan kesi izleri, doku onarımları ile birlikte kısa sürede kapanır ve iyileşme belirtileri gösterir.

Otoplasti Kaç Yaşında Yapılır?

Kulakların gelişimi yaklaşık olarak beş ya da altı yaşlarında iken tamamen bitmiş olur. Bu süreçten sonra beliren şekli bozuklukları anne ve babalar tarafından istenir ya da fark edilirse yaptırılabilir. Çocukların psikolojisi üzerinde herhangi bir olumsuzluğa yol açmaması için yasal prosedürlere takılabilen bir işlem değildir. Kısacası beş ya da altı yaşlarından itibaren her yaşta ki çocuk ve bireyler için kulak estetiği operasyonları uygulanabilir.

Otoplasti Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlemin kendine göre komplikasyonları gelişebilir. Aynı durum kulak estetiği için de geçerlidir. Genel enfeksiyon gibi risk haricinde başka bir risk barındırmadığını da söylemek mümkündür.

Otoplasti Devlet Karşılar Mı?

Otoplasti cerrahisi estetik işlemler arasında yer alan bir uygulamadır. Bu nedenle devlet hastanelerinde yapılmamaktadır. Anacak yaralanma ya da kaza gibi nedenlerden dolayı devlet hastanelerinde yaptırılabilmektedir.

Otoplasti Sonrası Banyo Yapılır Mı?

Banyo esnasında aşırı derecede kaynar su kullanılmaz ise yapılabilir. Elbette sargıların alınması gerekmekle birlikte, işlem üzerinden en az üç ya da dört gün geçmelidir.

Otoplasti Hangi Bölüm Bakar?

Kulak Burun Boğaz ya da Plastik Cerrahi bölümü, otoplasti için başvurulması gereken alanlardır.

Otoplasti Komplikasyonları Nelerdir?

-Otoplasti sonrasında kan ton toplanması olarak bilinen hematom görülebilir.

-Kanama meydana gelebilir.

-Enfeksiyonlar görülebilir.

Otoplasti Sonrası Ödem Normal Mi?

Otoplasti, bir cerrahi işlemdir. Her cerrahi işlem sonrasında hastada ödem görülebilir. Bu nedenle otoplasti sonrasında görülmesi de normal karşılanır. Genelde kendiliğinden ve en geç birkaç gün içinde geçecektir.

Otoplasti Sonrası Şişlikler Ne Zaman İner?

Otoplasti sonrasında görülen ve oldukça normal karşılanan şişlikler bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde iyileşirler.

 

Otoplasti hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Otoplasti