Optik Nevrit

optik-nevrit

Görme hastalıkları konusunda en sık karşılaşılan problemlerden biri de optik nörit olarak da adlandırılabilen optik nevrittir. Görme konusunda oldukça problem yaratan bu rahatsızlığın en kısa tabiriyle gözün beyne yakın kısımlarında yer alan sinirlerinde ki iltihaptır. Görme sinirlerinde iltihapların yaşanması gözün fonksiyonlarını yerine getirmesine engel olur. İltihabın aynı zamanda ödem yaptığı bu rahatsızlığın kadınlarda daha çok çıktığı yapılan araştırmalar neticesinde belirlenmiştir.

Optik Nevrit Nedir?

Optik nevrit en kısa tanımıyla görme siniri iltihabı olarak bilinir. Kişide ağrı ve görme kusurlarına neden olan bu hastalık mutlaka en kısa sürede tedavi edilmelidir. Kişide kalıcı hasarlara neden olabilen akut bir rahatsızlıktır.

Optik Nevrit Belirtileri Nelerdir?

Kişi efor harcayarak yaptığı bir iş sonrasında bulanık görmeye başlar. Ayrıca bazen kararmalar görülebilir ve aynı zamanda göz hareketleri ile birlikte göz küresinde şiddetli bir ağrı meydana gelir.

Optik Nevrit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genelde MS hastalığı ile ilişkilendirilen optik nevritin tedavisi kortizon ile sağlanır.

Optik Nörit Askerliğe Engel Mi?

Optik nevrit kişilerde kalıcı görme hasarı bırakmış ise askerliğe engel teşkil edebilir. Bu nedenle yapılacak araştırmalar, doktorların görüşleri çok önemlidir.

Optik Nörit Ağrı Yapar Mı?

Göz sinirlerinde oldukça fazla iltihaplanmaya neden olan bu rahatsızlığın en önemli belirtileri arasında göz ağrısı yer alır. Göz ağrısı genelde gözün tamamını kapsamakla birlikte göz küresine nüfuz eder.

Optik Nevrit Nasıl Anlaşılır?

Kişide yaşanan ani görme kayıpları, sıcak duş sonrası bulanık görme, göz ağrıları ve kızarma gibi belirtilerle anlaşılır.

Optik Nörit Baş Ağrısı Yapar Mı?

Optik nevritin göz ağrısına eşlik ettiği şiddetli baş ağrıları da mevcuttur.

Optik Nörit Engel Oranı Nedir?

Optik nöritin %17.5 oranında engele neden olabildiği ve bu engel oranının kişiden kişiye göre değişebileceği biliniyor.

Optik Nörit Görme Kaybına Neden Olur Mu?

Optik nörit tedavi edilmediği ya da geç fark edildiği durumlarda kısmi olarak ya da tamamen görme kaybına/körlüğe neden olabilmektedir.

Her Optik Nevrit Ms Midir?

Optik nevrit genelde multipl skleroz olarak bilinen MS hastalığının bir uzantısı olarak bilinse de, her optik nörit MS hastalığı olarak nitelendirilmez. Bazen de tekil bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Optik Nörit İlaçları Nelerdir?

Sarkoidoz isimli ve kortizon içeren ilaçlarla tedavisi mümkündür. Ayrıca İmuran isimli ilacın da kullanıldığı hastalar bulunur.

Optik Nörit İyileşir Mi?

Optik nörit diğer tüm rahatsızlıklar gibi erken teşhis ve doğru tedavilerle yüksek oranda iyileşme göstermektedir.

Optik Nörit Kendiliğinden Geçer Mi?

Optik nörit rahatsızlığında iltihaplanma söz konusu olduğundan dolayı kendiliğinden geçmesini beklemek hatalı olacaktır. Mutlaka ciddi ilaçlarla birlikte tedavisi sağlanmalıdır.

Optik Nevrit Ne Zaman Geçer?

Optik nevritin tam olarak iyileşme süresi kişiden kişiye göre değişebilmektedir.

Optik Nörit Tekrarlar Mı?

Optik nevrit dönem dönem kendini yineleyebilen, tedavi esansında bile atak geçirme durumu olan sinsi seyirli bir rahatsızlıktır.

Optik Nevrit hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Optik Nevrit