Onikiparmak Bağırsağı Ülseri

onikiparmak-bagirsagi-ulseri

Onikiparmak bağırsağı ülseri tıp dilinde ‘duodenum’ adı verilen bir tabirle bilinmektedir. Onikiparmak bağırsağı denilen bölge ise ince bağırsağın mide uzantısına bağlanan ilk kısmıdır ve burada hastalık gelişmesi ihtimali oldukça yüksektir. Tüm bireylerde ve tüm yaşlarda görülebilen bir rahatsızlık olmasına rağmen erkeklerde görülme ihtimali çok daha sıktır. Mide bölgesinde yanma hissi ile birlikte kendini belli eder ve genelde mide ülseri ile karıştırılabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken husus ‘dışkının koyu renkli olması ve dışkıda kan görülmesi’dir.

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Onikiparmak bağırsağı ülserini en bilinen belirtileri arasında ‘iştah kaybı ve iştah kaybına bağlı olarak gelişen istemsiz kilo kaybı, sık sık kusma, karın bölgesinde dolgunluk/şişkinlik hissi, sık sık geğirme ihtiyacı hissetme, dışkıda kan, dışkı rengini çok koyu renkte olması’ yer almaktadır.

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri Nedir?

Onikiparmak bağırsağı denilen bağırsağın başlangıç bölgesinde yer alan kısmında beslenme alışkanlıkları ya da genetik faktörlere bağlı olarak gelişen bir yara çeşididir.

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri İshal Yapar Mı?

Onikiparmakbağırsağı ülserini belirtileri arasında sulu ishal gibi belirtiler yer almakla birlikte, herkeste aynı etki beklenmez.

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsağın başlangıç kısmında yer alan bölgenin yaralanması olarak bilinen bu ülser çeşidi, kortizon tedavisi il, antiasit ilaç kullanımı ile ve aspirin kullanımı ile iyileşir.

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri Ağrısı Nasıl Geçer?

Onikiparmak bağırsağının ülser olması dolayısı ile oluşan bu yara ağrısı için, sigara kullanımından uzak durulmalı, daha temiz beslenmeli ve önerilen ya da reçete edilen ağrı kesicilerin kullanımına devam edilmelidir.

12 Parmak Bağırsağı Ülseri Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Göğüs ve mide bölgesinde şiddetli ağrıya neden olabilmekle birlikte, genelde bu ağrı sırt bölgesine doğru yansıma yapabilmektedir.

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri Kansere Dönüşür Mü?

Onikiparmak bağırsağının ülser olması durumunda kanser riski var da yok da denemez. Bu zaman içerisinde görülen bir durum olmakla birlikte; hastalık öyküsünde ülser geçmişi olanlarda kanser riskinin daha fazla olduğu kanısına varılmıştır.

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri Nasıl Teşhis Edilir?

Hastanın belirttiği şikayetler dikkate alınarak endoskopi tekniğine başvurulur. Küçük bir kamera ile mide&bağırsak içi görüntülenir ve net teşhisi yapılmaktadır.

12 Parmak Bağırsağı Ülserine İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Bu rahatsızlığa iyi gelen besinler arasında ‘damla sakızı, kızılcık suyu, elma sirkesi, çam fıstığı gibi yiyecekler yer almaktadır.

12 Parmak Bağırsağı Ülseri Tehlikeli Mi?

Tedavi edilmemesi durumunda hastalık çok daha başka rahatsızlıklara neden olabileceğinden dolayı tehlike arz eder. Bu nedenle düzenli tedavi olunması elzemdir.

12 Parmak Bağırsağı Ülseri Ne Yememeli?

Aşırı baharatlı yiyecekler, şarküteri ürünleri, konserve besinler, dondurulmuş besinler yenmemelidir.

12 Parmak Bağırsağı Ülseri Olanlar Ne Yemeli?

Bu rahatsızlığa sahip olan hastaların daha çok probiyotik içeren besinler tüketmeleri gerekmektedir. Bunun için ev yapımı kefir, yoğurt, lahana turşusu gibi besinler tüketmeleri önerilir.

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri