Omuzda Kireçlenme

omuzda-kireclenme

Omuzda kireçlenme hemen hemen pek çok kişinin hayatında yaşadığı sorunlardan biridir. Kişilerde hareket kısıtlılığına neden olmakla birlikte, burada eklemlerin aşınmasından bahsedilebilir. Kalça eklemi, kireçlenmesinden sonra en sık görüleni budur. Dinlendikten sonra hareket kısıtlılığının artması, sık sık tıklama sesi duyulması, şiddetli ağrı ile kendini belli eden omuzda kireçlenme, iş nedeni ile çok fazla kullanıldığında ortaya çıkar. Buna ek olarak yaşın ilerlemesine bağlı olarak eklem içi sıvı azalması, aşırı kilolu olmak gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Röntgen ve MR gibi görüntüleme teknikleri ile oldukça rahat bir şekilde teşhis edilebilen bu rahatsızlığı birlikte tanıyalım…

Omuzda Kireçlenme Hangi Bölüm Bakar?

Omuzda kireçlenme şikayeti için başvurulabilecek üç farklı bölüm bulunmaktadır. Bunlardan ilki fizik tedavi ve rehabilitasyon, dahiliye ve ortopedidir. Bu bölümlerden herhangi birine gitmeniz hastalığın teşhis ve tedavisi için yeterlidir.

Omuzda Kireçlenme Ağrı Yapar Mı?

Evet. Omuzda kireçlenmenin en önemli belirtileri arasında ağrı yer almaktadır. Genelde ataklar halinde seyreder. Yeteri kadar hareket edilememesi de bu ağrının tetiklenmesinde etkilidir. Ayrıca dinlendikten sonra daha da arttığı bilinmektedir.

Omuzda Kireçlenme Ağrısı Nasıl Geçer?

Steroid olmayan ağrı kesicilerin kullanımı ile ağrının kontrol altına alınması sağlanmaktadır. Buna ek olarak günlük düzenli egzersiz yapılması ve çok fazla hareketsiz kalınmaması da ağrıların giderilmesi için oldukça etkilidir. Buna ek olarak sıcak uygulama yapılması da tavsiye edilenler arasındadır.

Omuzda Kireçlenme Belirtileri Nelerdir?

-Şiddetli omuz ağrısı atakları

-Hareket kısıtlılığı

-Aniden değil zaman içerisinde ortaya çıkması

-Sık sık eklemlerden çıtırtı sesi duyulması

-Omuzda şişlik

Omuzda Kireçlenme Nasıl Anlaşılır?

-Sabah yataktan kalkarken zorlanma

-Şiddetli ağrılar

-Ağrıların ataklar halinde seyretmesi

-Gün içinde hareket ederken zorlanma ve seslerin duyulması ile anlaşılabilir.

Omuzda Kireçlenmeye Bitkisel Çözümleri Nelerdir?

Okaliptüs yağı ile masaj yapıldığında omuzda kireçlenmenin tedavi yapılabilir. Fakat bu durum ilk zamanlar için geçerlidir. Eğer kireçlenme ileri boyuta geçmişse bunun etkili olmayacağı ve düzenli ilaç kullanımına geçileceği bilinmelidir.

Omuzda Kireçlenme Nasıl Tedavi Edilir?

-Düzenli antiiflamatuar ilaçların kullanımı

-Kortizon içermeyen ilaçların kullanımı

-Ödem atıcı ilaçların kullanımı

-Soğuk ya da sıcak bası uygulamaları

-Düzenli egzersiz

-Fizik tedavi ile düzeltilebilir.

Omuzda Kireçlenme Kolda Ağrı Yapar Mı?

Omuz kireçlenmesi omuzlarda ve etrafında ağrı yapabilmektedir. Kolda ağrı görülmesi de beklenen komplikasyonlardan bir tanesidir.

 

Omuzda Kireçlenme hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Omuzda Kireçlenme