Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)

obsesif-kompulsif-bozukluk-okb

Obsesif kompulsif bozukluk, takıntılı düşünce anlamına gelen obsesyon kelimesi ile tekrarlayıcı davranışlar anlamına gelen kompulsiyon kelimelerinin bir araya gelmesi ile isimlenen bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişiler takıntılı düşüncelere sahip olup bu düşüncelerin günlük hayatı ve yaşamsal aktiviteleri etkileyecek kadar kişi ele geçirme durumudur. Bu takıntılar kişinin kendi istekleri dışında Gelişmekte hafta sürekli bunları düşündüğünden dolayı huzursuzluk yaşamakta ve bunun sonucunda da anksiyete geliştirmektedir. Genel olarak ergenlikte ortaya çıkan bu durum Her Yaşta görülebilmekte ve özellikle kadınlarda daha sık görülmektedir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedir?

Obsesif kompulsif bozukluk en kısa tabiriyle Takıntı hastalığı olarak bilinmektedir. 

Obsesif Kompülsif Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Obsesif kompulsif bozukluk belirtileri arasında aşırı kuşku, sürekli güvensizlik, simetri rahatsızlıkları, Hata yapmaktan korkma, pislik ya da mikroptan korkma, Düşüncelerin Günahkâr bir hale gelmesinden korkma, el sıkışmamak, değersiz şeyleri biriktirmek, görüntüleri ve kelimeleri ya da düşüncelere uykuyu bölecek şekilde takılmak, yemekleri sırayla tüketmek, Rutin işleri yaparken dâhil sürekli sayı saymak, kapalı olması gereken eşyaları sürekli kontrol etmek gibi belirtiler OKB hastalığı belirtileri arasındadır.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Genetik Mi?

Obsesif kompulsif bozukluğu genetik olup olmadığı hakkında kesin bir cevap bulunmazken bu hastalığa sahip kişileri 1. derece akrabalarında da aynı hastalığın görülmesi OKB’nin genetik olacağını düşündürmektedir. 

Obsesif Kompülsif Bozukluk Askerlik Nasıldır?

O sesi kompulsif bozukluğa sahip kişiler askerlikten muaf tutulmamaktadır fakat bu durum bir hastalık olduğundan komutanlar ve üstlerin izin anlayışlı davranacağı düşünülmektedir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Akıl Hastalığı Mıdır?

Obsesif kompulsif bozukluk bir akıl hastalığı türüdür. Çünkü bu hastalığa sahip kişiler kendilerini tekrarlayıcı, zorlayıcı ve hayatını etkileyici düşüncelere sahiptir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Atakları Nasıldır?

Obsesif kompulsif bozukluk ile beraber genelde anksiyete de görülmektedir. Bu durumda ataklar kişinin yaşadığı durumun içinden çıkamayacağı, hayatına devam edemeyeceği gibi düşünceleri tetikleyerek vücudun kalp çarpıntısı, terleme gibi reaksiyonlar ile karşılık vermesi olarak karşımıza çıkabilir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Geçer Mi?

Obsesif-kompulsif bozukluk tanısına sahip bireyler İçin bu durum geçici olmamakla beraber, doğru tedavi yöntemi ile kişinin normal yaşantısını dönebildiği kanıtlanmıştır.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Başa Çıkma Nasıldır?

Kişinin obsesif kompulsif bozukluk ile tek başına başa çıkması oldukça zor bir durumdur. Hasta en kısa sürede bir uzmana başvurmalı ve bu hastalığın durumu ile ilgili bir uzmandan yardım almalıdır. 

Obsesif Kompülsif Bozukluk Cinsel Takıntı Nedir?

Obsesif kompulsif bozuklukta cinsel takıntı özel bir alan olarak değerlendirilmelidir. Cinsel takıntılar ile fantezilerin ayırt edilmesi gerekmektedir. Kişinin fantezi düşüncelere işi rahatsız etmez aksine az yaratır. Fakat takıntı durumları hayattan bezdirici derecede olabilir kişinin normal yaşantısını büyük ölçüde etkilemektedir. 

Obsesif Kompülsif Bozukluk Cezai Ehliyet Var Mı?

Obsesif kompulsif bozukluğu olan hastanın cezai ehliyet durumu ile ilgili bilgi, Kişinin bir suç işlemesi ve bu suçun işlendiği tarihte suçlunun algılama ve davranış yönlendirilmelerinin ne durumda zayıf olduğu araştırılarak verilmektedir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

Obsesif kompulsif bozukluk hastalarında cinsel isteksizlik görülebilmekte ve bu durumun görülme oranı %24 oranında olduğu bilinmektedir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Düzelir Mi?

Obsesif kompulsif bozukluk hastalığına sahip pişirelim Bu hastalığı Erken teşhis etmesi çok önemlidir. Kişi Bir psikiyatrist tarafından izlenmeye başlanır ve belirtiler doğrultusunda tedavi uygulanır. Düzenli uygulanan tedavi sonucunda OKB tamamen geçmese dahi kişi normal hayatına dönebilmektedir. 

Obsesif Kompülsif Bozukluk Engelli Raporu Nedir?

Obsesif kompulsif bozuklukta engellilik raporu kısmen düzelen hastalarda %40 düzenleyenler değilse %.60 olarak bilinmektedir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Evliliğe Engel Mi?

Obsesif kompulsif bozukluğa sahip kişilerin evlenmelerinde bir sakınca yoktur. Fakat hastanın evlilikle ilgili değişik takıntıları ortaya çıkabilir. Bu durum çiftler arasına büyük problemlere yol açabilmektedir beraber, hasta Eğer ilaç veya psikoterapi alırsa bu sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilmektedir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Geçici Mi?

Obsesif kompulsif bozukluk tamamen geçici bir hastalık olmasa da kişinin tedavisine düzenli devam etmesi durumunda hasta normal yaşantısına dönebilmektedir. 


Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB) hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Obsesif Kompülsif Bozukluk (OKB)