Nöropati

noropati

Nöropati bir takım sinirlerin hasar görmesi durumunda meydana gelir. Bu sinirler periferik sinirler olarak adlandırılır. Ellerde ve ayaklarda uyuşma, güçsüzlük ve ağrıya sebebiyet verir. Vücudun birçok kısmını etkileyebilir. 

Nöropatik Ağrı Nedir?

Sinir sistemimizde bir takım sorunlar oluşması sonrası meydana gelen ağrıya nöropatik ağrı denmektedir. Sinir sisteminin neden olduğu bu ağrı karıncalanma, zonklama, batma hissi gibi sorunlar doğurabilmektedir.

Nöropati Belirtileri Nelerdir?

Sinir çeşitlerine göre nöropatinin de belirtileri farklıdır otonom sinirlerde, ısıya intolerans, terleme, sindirim sorunları gibi nedenler vardır. Periferik nöropatide ise motor sinirlerin kontrolünde aksama, kas kontrol edişi sınırlayıcı sinirler, dokunma ve sıcaklık algısını yapan sinirlerin işlevinde bozulmalar meydana gelir.

Nöropati Ne Demek?

Nöro kelimesi sinir demektir. Pati ise hastalık anlamına gelmektedir. Birleşiminden sinirsel ağrıları anlamaktayız.

Nöropati Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Bu tarz ağrıların tedavisinde büyük olasılıkla ilaçlardan yararlanılır. Bazı hastalarda spor, meditasyon gibi uygulamalarda etkili olabilmektedir.

Nöropatik Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Nöropatik ağrıya birçok etmen sebep olabilir. Diyabet, romatizma hastalıkları, sinir sıkışması, vitamin eksiklikleri, fıtıklar, depresyon gibi bir çok nedeni vardır. Beyne ve omuriliğe bağlı bir çok hastalık nöropatik ağrıya sebep olabilir.

Nöropatik Ağrının Normal Ağrıdan Farkı Nedir?

Nöropatik ağrıda sinir sistemi etkilenir. Diğer ağrılarda ise vücut dokularında bir takım hasarlar oluşur ve bazı maddeler salgılanır. Ağrı sinir sisteminin beyni uyarması sonucu oluşan bir durumdur.

Diyabetik Polinöropati Nasıl Tedavi Edilir?

Nöropatik ağrının tedavisi yapılsa bile kişinin diyabet tedavisi ömür boyu kontrol altında tutulmak zorundadır. Bu ağrıları gidermek için ilaçlar, fizik tedaviler, meditasyon ve bazı cerrahi teknikler kullanılabilir.

Nöropati Cinselliği Etkiler Mi?

Nöropatik sorunlar neticesinde erkeklerde sertleşme sorunları oluşabilir. Erkekte oluşan bu sorunun tanısının konulması kolay olmaktadır fakat bu durum kadınlar için aynı değildir. Cinsel aktivite nöropatiye bağlı azalma eğiliminde gidebilir.

Nöropati Engel Oranı Nedir?

Nöropatik ağrılar günlük aktiviteyi kısmen etkilerse bu oran %5, orta derece etkilerse %10, yüksek derecede etkilerse %15 olarak ifade edilir.

Nöropati Felç Yapar Mı?

Nöropatik sorunlar felç riski oluşturabilir. Felç sinirlerle ve bu sinirlerin otokontrolüyle alakalı olduğu için nöropatik sorunlarla felç bağlantı kurabilir. Motor sinirlerde tahribat meydana gelmesi halinde kişide felç oluşumu riski artar.

Nöropati Genetik Mi?

Genelde nöropati için hekimler genetik faktörün etkili olduğu görüşünü savunmaktadır.


Nöropati hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Nöropati