Nonstres Testi

nonstres-testi

Nonstres testi hamileliğin ilk zamanlarından son dönemine kadar bebeğin sağlık durumunu kontrol etmek için kullanılan güvenli bir yöntemdir. Belirli periyotlar dahilinde bebeğin kontrollerinin yapılmasına yarayan bu test, yaygın bir kullanıma sahiptir. Genellikle bebeğin kalp atım hızının kontrol edildiği bilinir. Aynı zamanda da test sırasında bebeğin uyaranlara karşı verdiği tepkiler ölçülebilir. Buna ek olarak bu test bebeğe ve anneye hiçbir zarar vermemektedir. Bebeğin kasılmalarını da ölçen bu test, bebeğe herhangi bir rahatsızlık vermemektedir. Nonstres testi bebeğinizin nefes alış verişleri ile ilgili de bilgiler verebilir. Fiziki anlamda ne anneye ne de babaya herhangi bir zarar vermemektedir .Bebeğin doğal ortamda nasıl olduğunu kayıt altına alan güvenli bir yöntemdir. Doğumdan evvel bebeğinizin genel sağlık durumu ile ilgili bilgiler veren bu test, bebeğin ölüm riskini azaltmak için de kullanılan kontrol yöntemlerindendir. Bebeğin yeteri kadar oksijensiz aldığını güvenli bir şekilde kontrol altına alan bu yöntem, fetal ölüm denilen oksijensiz kalmaya bağlı ölümlerin de tedbirle önüne geçmektedir. Genellikle önceki hamileliklerinde sorun yaşamış annelerde, diyabet ve kalp hastalığına sahip anne adaylarında ve amniyotik sıvının yetersizliği durumlarında bu teste başvurulur.

Nonstres Testi Nedir?

Nonstres testi; gebeliğin hem ilk hem de son dönemlerinde kullanılabilen bir tekniktir. Nonstres testi genellikle anne karnında ki bebeğin doğal hareketlerini, doğal kalp atım hızını, nefes alışverişlerinin gözlemlenebildiği ne anneye ne de bebeğe herhangi bir zararı olmayan yöntemdir. Bebeği kontrol amaçla yapılan bu yöntem, bebek ölümlerinin önüne geçilmesine fayda sağlar.

Nonstres Testi Ne Zaman Yapılır?

Bebeğin kontrollerinin yapılması amacıyla kullanılan bu test, genellikle gebeliğin 26 ile 28. Hafta aralığında yapılıyor.

Nonstres Testi Neden Yapılır?

Nonstres testi anne karnında ki bebeğin oksijensiz kalmasına bağlı olarak gelişen fetal ölümlerin önüne geçilmesi amacı ile yapılmalıdır. Bu test aynı zamanda bebeğin anne karnında ki doğal hareketlerin gözlemlenmesine, nefes alıp verişine ve kalp atış hızının takibine olanak tanır.

Nonstres Testi Zorunlu Mu?

Nonstres testi hekimden hekime veya hastanenin genel uygulamalarına göre değişiklik gösterir.

Nonstres Testi Zararlı Mı?

Nonstres testinin hem anneye hem de bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Nonstres Testi Neyi Gösterir?

Bebeğin kalp atış hızını, genel hareketliliğini, nefes alıp verişini gösteren çok doğal bir uygulamadır.

Nonstres Testi Nerede Yapılır?

Nonstres testi özel hastanelerde, devlet hastanelerinde ve çeşitli doğum kliniklerinde yapılabilmektedir.


Nonstres Testi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Nonstres Testi