Nevrasteni

nevrasteni

Nevrasteni kelimesi, bir tıp terimi olarak ve psikiyatri kliniğine bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk keşfedildiği zamanlar ise 1932 yılına dayanmaktadır. Şu anda bu tür bir tanı alan hasta yoktur çünkü literatürden kaldırılmıştır. Ortaya çıktığı dönemle bağdaştırılmış bir hastalık olan nevrasteni, genellikle 20 yaştan 55 yaş aralığına kadar olan erkek bireyleri etkisi altına almaktadır.

Bir tür sendrom olarak belirlenen bu durum, depresyon ile ilişkili olarak da değerlendirilir. Genellikle duygusal stresle bağdaştırıldığı bilinse de kronik yorgunluğa da benzetilir. Bu durumdan muzdarip olan kişilerin iştah kaybı yaşamaları, herhangi bir işe odaklanamamaları bilinen ne önemli özelliğidir.

Nevrasteni Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

Kedi otu ile hazırlanmış bir bardak çay, çarkıfelek meyvesinin tüketimi, lavanta çayı, sarı kantaronun bu hastalıkla savaştığı bilinmektedir. Kapsül olarak alınabileceği gibi karışım haline getirilerek de kullanılabilir.

Nevrasteni Nevrozu Nedir?

Nevrasteni nevrozunu kısa tanımı ile sinir tahribatı ya da sinir zaafiyeti olarak nitelendirilir. Bu durum sinir sisteminin yoğun baskıya, strese maruz kalması, duygusal baskıların artması, zayıflamanın ve yıpranmanın başlaması olarak ifade edilebilir. Derin bir bitkinlik ve kendine gelememe söz konusu olmaktadır.

Nevrasteni Kelimesinin Anlamı Nedir?

Nevrasteni kelimesinin doğrudan Türk diline çevrilmiş bir kelime anlamı bulunmaz. Nevrasteni denildiğinde duygusal ve mental olarak yıpranma, bu yıpranmanın ciddi dereceye varan baş ağrılarına neden olduğu akıllara gelmelidir.

Nevrasteni Belirtileri Nelerdir?

Kalp atışlarının düzensizliği (taşikardi ya da aritmi gelişmesi)

Sıklıkla nedeni bilinmeyen göğüs ağrısının yaşanması

Solunumun hızlanması ya da hipervantilasyon gelişmesi

Sebebi bilinmeyen veya sıcaklığa bağlı olmadan gelişen terleme

Huzursuz hissetme ve akabinde baş ağrısı

Nevrasteni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Özel multivitaminlerin takviye olarak kullanılması nevrasteninin başlıca tedavi seçeneğidir. Buna ek olarak fizyoterapiler, manuel terapiler ve özel ilaç kullanımları ile birlikte, nevrasteni tedavisi yapılabilmektedir. Ayrıca hastanın üzerinde stres faktörünü yaratan sebeplerin minimal seviyelere indirilmesi de tedavini vazgeçilmez bir parçası olarak adlandırılabilir.

Nevrasteni Kime Denir?

Nevrasteni tanısı almış ve psikiyatrist tarafından onaylanmış hastalara nevrasteni hastası denilebilmektedir. Baş ağrısı, huzursuzluk, kalp atım hızının artması ya da düşmesi, terleme şikayeti ile başvuran hastalar bu tanı kriterlerine uygun kişilerdir. Eğer belirtilen şikayetlerin altında yatan başka bir sorun olmadığına kanaat getirilmiş ise nevrasteni tanısı verilebilir.

Nevrasteni Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Hasta tarafından hekime belirtilen şikayetlerin altında anlamlı bir hastalık var mı yok mu öncelikle bunun tespiti yapılır. Eğer net olarak hastaya nevrasteni teşhisi konulmuş ise, hasta üzerinde hakimiyet kuran stres ve baskı faktörleri yok edilmeye çalışılır. Uyku, beslenme ve çalışma düzenleri yeniden belirlenir.

Gerek görülmesi halinde kişiye psikolojik destek, ilaç tedavisi, multivitamin desteği ve fizyoterapi önerilir. Hastalığın seyri ve gidişatına göre tedavi gün gün yeniden planlanacaktır.

 

Nevrasteni hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Nevrasteni