Nefrit

nefrit


Çevremizde sıklıkla karşılaştığımız bir sorun olan nefrit hastalığından şikayetçi birçok kişi bulunmaktadır. Bu hastalığa yakalanan kişiler çeşitli riskleri de beraberinde taşır. Böbrekler vücutta süzgeç görevi yapan yapılar olarak bilinmektedir. Böbreklerin iltihaplanması nedeniyle böbreklerde nefrit adı verilen bir rahatsızlık oluşur bunun sonucunda böbrekler kanı iyi süzememe durumuyla karşı karşıya kalır. Bu durumda böbrekte oluşan sorunları ve bu sorunlar sonucunda meydana gelen olayları maddeleriyle birlikte ele alalım.

Nefrit Nedir? 

Böbrek vücutta fasülyeye benzeyen ve süzgeç görevi gören iki organ olarak tanımlanmaktadır. Bu organ vücuttaki kanı süzme işlemi yapar. Böbreklerin iltihaplanması sonucu nefrit adı verilen bir hastalık ortaya çıkar.

Nefritik Sendrom Nedir?

Nefritik sendrom, akut başlayan, kanlı idrar, protein kaçağı gibi rahatsızlıkların bir araya toplanmasıyla oluşan rahatsızlıktır. Hipertansiyon ile karakterize bir hal alır.

Nefrit Belirtileri Nelerdir?

Nefritin en belirgin özelliklerinden biri kanlı idrar yapmaktır. Bununla birlikte yüzde, bacaklarda şişme meydana gelme, nefes darlığı, tansiyon yükselmesi gibi birçok neden sıralanabilir.

Nefrit Anlamı Nedir?

Nefritin anlamı böbrek iltihaplanmasıdır. Nefrite birçok şey neden olabilir diğer etmenler böbrekte iltihap oluşmasına sebep olan böbreklerde iltihaba yani nefrite yol açabilir. 

Nefrit Açılımı Nedir?

Böbrekte işleyiş bozukluklarının meydana gelmesi durumuna nefrit denir. Bu hastalık böbreklerde iltihap oluşmasıdır. Tedavi edilmemesi ciddi yan etkilere sebep olabilir ve böbrek yetmezliğiyle sonuçlanabilir.

Nefrit Boşaltım Sistemi Hastalığı Mıdır?

Nefrit böbreklerde meydana gelen bir hastalıktır. Böbrekler ise kişinin boşaltım sisteminin bir parçası olarak görev yapmaktadır. Bu aksiyonlar böbrek hücresi denen nefronlarda gerçekleşmektedir.

Nefrit Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Böbrek iltihabına mümkün olduğunca hızlı müdahale edilmesi gerekir çünkü bu sorun tedavi edilmezse ileride böbrek yetmezliği sorunu da beraberinde gelebilir. Böbrekler aynı zamanda kan dolaşımına da kanı süzerek gönderdiği için bu süzme işleminin kalitesindeki düşüş sonucu tam süzülemeyen kan tüm dolaşıma katılarak kişinin tüm sistemine ve tüm vücuduna karşı kötü bir etki bırakabilir. Kişinin hayatını büyük ölçüde tehdit edebilir.

Nefrit İçin Bitkisel Çözüm Var Mı?

Nefrit için bazı bitkilerle hazırlanabilecek bir takım kürler bulunmaktadır. Bu bitkiler arasında maydanoz, zerdeçal, zencefil, limon, ısırgan otu, hatmi çiçeği, karahindiba kökü gibi bitkiler bulunur.

Nefrit Tedavisi Var Mı?

Nefrit tedavi ile kontrol altında tutulabilir ancak tedaviye vaktinde başlanmalı ve geç kalınmamalıdır.

Nefrit Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle kişiye antibiyotik ile tedavi uygulanır. Hastalığa sebep olan bakterilerin varlığının yoğunluğu ve türüne göre tedavi yolu da farklılık gösterir. Bakteri çeşidi bilinmiyorsa antibiyotiğin etki genişliği arttırılıp çeşitlendirilir.

Nefrit Genetik Midir?

Nefrit hastalığının yapılan incelemeler sonunda genetik kaynaklı olduğu yönünde bir bulguyla karşılaşılmamıştır.

Gebelikte Nefrit Tehlikeli Mi?

Gebelikte nefrit anne ve bebek için tehlike oluşturabilir. Gebelikle nefrit hastalığında ilerleme ve durumunda kötüleşme gözlenebilir.

Nefrit Hastası Nasıl Beslenmelidir?

Böbrek hastalarının daha çok potasyum ağırlıklı besinler tüketmesi gerekebilir. Baklagiller, muz, kavun gibi yiyeceklerde potasyum miktarı fazladır.

Nefrit Hastalığına Ne İyi Gelir?

Potasyumu zengin meyveler tüketmek böbreklere iyi gelecektir. Meyve tüketimi böbrekleri çok fazla yormaz. Yemeklerin yanında bolca yoğurt tüketilmesi önerilir.

Nefrit Hastalığı Diyeti Nasıldır?

Nefrit hastalarının genelde fosfor ve potasyum miktarı yüksek besinler tüketmek gerekmektedir. Bunlar genelde kırmızı et, süt, balık, yoğurt, kuru fasülye, nohut, mercimek, gibi besinlerdir.


Nefrit hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Nefrit