Nefes Kokusu

nefes-kokusu

Tıp literatüründe ‘halitozis’ olarak adlandırılan nefes kokusu kişilerin sosyal yaşamlarını etkileyebilen bir durumdur. Nefes alıp verme yolu ile kişilerin hem kendisi hem de yakın çevresinde bulunan kişiler bu kokudan rahatsız olabilir. Bu sorundan kurtulmak için çeşitli ürünler satışa sunuluyor olsa da ne yazık ki bu ürünler, kalıcı bir rahatlık sağlamamaktadır. Ağızda çürük dişlerin olması, diş fırçalama alışkanlığının edinilmeyişi, bazı kullanılan ilaçlar ve enfeksiyonların neden olduğu nefes kokusu ile ilgili tüm merak edilenler yazımızda yer alıyor.

Nefes Kokusuna Ne İyi Gelir?

Nefes kokusunun giderilmesi için kısa vadede uygulanabilecek yöntemler arasında ağız çalkalama suları, mentollü sakız ya da şeker, diş fırçalamak ve maydanoz çiğnemek yer alıyor iken; uzun vadede ağız hijyenine dikkat etmek, çürük dişleri tedavi ettirmek, enfeksiyon var ise tespit edip bunun tedavisini olmak yer alır.

Nefes Kokusu Nasıl Giderilir?

Sakız çiğnemek, tarçın ve maydanoz gibi bitkisel ürünlerden yararlanmak, günlük su tüketimini artırmak, alkollü içeceklerden ve sigaradan uzak durmak, burun tıkanıklığını gidermek, kısa vadede nefes kokusunun geçmesini sağlamaktadır..

Nefes Kokusu Nasıl Geçer?

Nefes kokusundan tamamen kurtulmanın yolu, kullanılan ilaçlar var ise bu ilaçların muadillerini talep etmek, çürük dişleri tedavi ettirmek, diş fırçalama alışkanlığına özen göstermek, ağızda ya da üst solunum yollarında oluşan enfeksiyonların tedavisini olmaktan geçmektedir.

Nefes Kokusunu Ne Giderir?

Sıklıkla karanfil çiğnenmesi, ada çayı ile hazırlanan gargaralar, nane ve maydanoz çiğnemek nefes kokusunun giderilmesinde faydalıdır.

Nefes Kokusu İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Nefes kokusu şikayeti için başvurulması gereken alan ağız sağlığı ve diş poliklinikleridir.

Nefes Kokusu Neden Kaynaklanır?

Çeşitli sistemsel rahatsızlıklar, sinüs kaynaklı iltihaplanmalar, diş eti enfeksiyonları, boğaz enfeksiyonları ve diyabet gibi rahatsızlıkların bu duruma yol açabildiği bilinir.

Ağız Kokusu Doğal Yollarla Nasıl Giderilir?

Taze nane yaprakları, maydanoz ve karanfil çiğnenmesi, adaçayı ve rezene ile gargara yapılması, nefes kokusu problemi için en geçerli tedavi yöntemidir.

Ağız Kokusu Engelleme Yöntemleri Nelerdir?

Ağız kokusuna neden olabilecek herhangi bir rahatsızlığınız yok ise, uzun süre aç kalmamaya özen gösterilmeli, probiyotik türü gıdalar tüketilmeli, sık sık su içimine özen gösterilmeli ve bitkisel ürünlerden faydalanmak önemlidir.

Ağız Kokusu Evliliği Etkiler Mi?

Hukuksal açıdan bakıldığında ağız kokusunun bir boşanma sebebi olarak gösterildiği bilindiğinden, elbette evliliği ve sosyal yaşamı da tehdit eden bir durumdur.

Nefes Kokusu Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Sinüzit, böbrek hastalığı, bademcik iltihabı, diyabet gibi hastalıkların bir belirtisi olabileceği bilinmekle birlikte, elbette tam teşhis için hekime danışmak gerekmektedir.

Ağız Kokusu Karanfil İyi Gelir Mi?

Karanfil çok güçlü bileşenler içeren ve keskin bir tada sahip olan bir baharat olduğundan dolayı, ağız kokusunu önlemede etkilidir.

Nefes Kokusu hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Nefes Kokusu