Naboth Kisti

naboth-kisti

Kadınlarda rahim ağzında naboth adında mukus salgılayan bezler bulunur. Bu salgı bezleri enfeksiyonlardan dolayı tıkanır ve kist şeklini alır. Bu kistlerin içi sıvı doludur ve birden fazla bulunur. Genelde doğum yapan kadınlarda daha çok oluşma riski vardır. Köyü kokulu akıntı ile kendilerini belli ederler. Tanısını koymak için jinekolojik muayene ve vajinal ultrason yapılır. Gebeliği engelleyebilen bu kistler normal yaşamı çok olumsuz etkilemez.

Naboth Kisti Nedir?

Rahim ağzında bulunan kayganlığı sağlayan salgı bezlerinin enfeksiyonlardan dolayı tıkanması ve kesecik halini almasıdır. Bu durumda oluşan keseciklere naboth kisti adı verilmiştir.

Naboth Kisti Hamileliğe Engel Mi?

Nabokth kistleri rahim ağzında gittikçe büyüyebilir ve döllenmeyi zorlaştırabilir. Ayrıca rahim içinin yumuşak ve kaygan olması gerekir. Ancak naboth kistleri salgı bezlerinin tıkanmasından dolayı oluştuğu için rahim içi sert ve yapışkan olur. Bu yüzden de hamilelik oluşması zordur.

Naboth Kisti Bitkisel Tedavi?

Zencefil, soğan, sarımsak ve elma sirkesi naboth kistlerine iyi gelebilir.

Naboth Kisti Ağrı Yapar Mı?

Rahim ağzında oluşum gösteren kistler, kişilerde özellikle bel ağrısı, sırt ağrısı, kasık ağrısı gibi ağrılara sebebiyet vermektedir.

Naboth Kisti Kanama Yapar Mı?

Evet. Çok nadiren leke şeklinde kanama yapabilir. Özellikle cinsel ilişki sırasında kanama olabilir.

Naboth Kisti Tedavisi?

Eğer naboth kisti günlük yaşamı çok olumsuz etkiliyorsa ve cinsel ilişki sırasında ağrıya neden oluyorsa hekimler tarafından yakma ve dondurma işlemi yapılır.

Naboth Kisti Ne Demek?

Rahim ağzında bulunan naboth adlı salgı bezlerinin enfeksiyonlardan dolayı tıkanmasına naboth kisti oluşması denir.

Naboth Kisti Belirtileri Nelerdir?

Naboth kistinin belirtisi olmaz. Ancak akıntılar ve nadiren cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Ayrıca ultrason görüntüsünde sivilceye benzer.

Naboth Kisti Tehlikeli Mi?

Hayır değildir. Ancak gebeliği zorlaştırabileceği ve belki kanamaya, ağrıya neden olabileceği için tedavi olmak da fayda vardır.

Servikste Naboth Kistİ Nedir?

Servikste yani rahim ağzında iiltihap oluşmasından kaynaklanan kistlerdir.

Naboth Kisti Neden Oluşur?

Rahim ağzında enfeksiyon oluşmasından ve naboth adlı salgı bezlerinin tıkanmasından dolayı oluşur

Naboth Kisti hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Naboth Kisti