Multiple Skleroz

multiple-skleroz

Multiple Skleroz kısaca MS hastalığı beynin etrafındaki miyelin kılıfı hastalığıdır. Bu miyelin kılıfın hasar görmesi sonucunda hastalık ortaya çıkmaktadır. Skleroz sertleşmiş doku anlamına gelmekte ve kılıfın hasar gördüğü yerlerde bulunmaktadır. Sertleşmiş dokuların birleştiği alanları plak adı verilmekte ve bu plaklar sinir sisteminin içerisinde birçok yerde oluşabilmektedirler. Plakların oluşumu sinir hücrelerinin mesajları iletmesine engellediğinden kişiler atak geçirebilmektedirler.

Multiple Skleroz Nedir?

Multiple Skleroz kelime anlamı olarak birden fazla sayıda sertleşmiş miyelin kılıf dokusudur. 

Multiple Skleroz Belirtileri?

Multiple Skleroz belirtileri kişiden kişiye değişmekle beraber genel olarak; halsizlik, karıncalanma, görme azlığı, kol ve bacaklarda sertlik, idrarını tutamama, cinsel güç kaybı, konuşma bozukluğu ve çift görme olarak sayılabilir.

Multiple Skleroz Hastalığı Nedir?

Multiple Skleroz sinir sistemindeki Tellerin etrafındaki kılıfın hasar görmesinden ortaya çıkan bir sinir hastalığıdır.

Multiple Skleroz Neden Olur?

MS hastalığı sinir sisteminin hasar görmesi nedeniyle olmaktadır.

Multiple Skleroz Atak Tedavisi Nasıldır?

Multiple Skleroz atakları fizik tedavi ilaçlar doktorun önereceği başka yöntemlerle önlenebilmekte veya şiddeti ile sayısı azaltılabilmektedir 

Multiple Skleroz Atak Belirtileri Nelerdir?

Multiple Skleroz atak belirtileri arasında baş dönmesi, Bulanık görme, yürüme ya da denge bozukluğu, yorgunluk, vücudun farklı bölgelerinde uyuşukluk güçsüzlük ve karıncalanma, bağırsak problemleri ve konuşma bozuklukları olarak görülmektedir. 

Multiple Skleroz ve Cinsellik Nasıldır?

Multiple Skleroz hastalığında özellikle erkeklerde cinsel güç kaybı görülebilmektedir.

Multiple Skleroz Çeşitleri Nelerdir?

5 çeşit Multipl Skleroz vardır. Bunlar; iyi huylu, tekrarlayan ve düzelen, ikincil ilerleyici, birincil ilerleyici Marburg tipidir. 

Multiple Skleroz Engelli Raporu Kaçtır?

Multipl Skleroz hastalarının engelli raporu oranı kişinin durumu ve hastalıkla alakalı olarak bilinmektedir.

Multiple Skleroz Göz Bulguları Nelerdir?

Multiple Skleroz hastalığına dair göz bulguları; göz ağrısı, çift veya bulanık görmek veya göz kaybı olarak bilinmektedir.

Multiple Skleroz Genetik Mi?

Multipl Skleroz hastalıklarının genetik olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmasa da birinci derce akrabalarda MS hastalığı bulunması, kişide bu riski artırabilmektedir.

Multiple Skleroz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Multiple Skleroz belirtileri kişiden kişiye değişmekle beraber genel olarak; halsizlik, karıncalanma, görme azlığı, kol ve bacaklarda sertlik, idrarını tutamama, cinsel güç kaybı, konuşma bozukluğu ve çift görme olarak sayılabilir.

Multiple Skleroz Hangi Bölüm İlgilenir?

Multiple Skleroz hastalığına sahip bireylerin nöroloji bölümüne gitmeleri gerekmektedir 

Multiple Skleroz İlk Belirtileri Nelerdir?

Multiple Skleroz hastalığının ilk belirtileri arasında karıncalanma, uyuşma, dengenin bozulması, duyuların azalması titreme ve güçsüzlük görülebilmektedir.

Multiple Skleroz Kimlerde Görülür?

MS hastalığının görülmesi kişinin 1. derece yakınlarında bu hastalığa sahip bireylerin olup olmadığına Ya da direkt olarak kişinin sinir sistemine bağlı olup genellikle genç yaşlarda görülmektedir.

Multiple Skleroz Komplikasyonları Nelerdir?

Multiple Skleroz komplikasyonları arasında en önemlileri arasında yutma sorunları gelmektedir. Kişiler boyunlarını yemek yerken rahat yutabilecekleri bir pozisyonda tutmalıdırlar.


Multiple Skleroz hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Multiple Skleroz