Miyopati

miyopati

İnsanların hareketliliğini sağlayan kas hücrelerinin içerisinde gelişen tüm hastalıklar, miyopati olarak tıp dilinde kullanılır. Miyopati kavramının içerisine kas güçsüzlüğü, kas erimesi ve kramplar gibi çeşitli hastalık isimleri de dahil edilebilmektedir. Bu sayılan rahatsızlıklar doğuştan meydana gelebildiği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Genellikle akraba evlilikleri sonrasında miyopati görüldüğünü belirtmekte yarar vardır.

Miyopatiler Nedir?

Miyopatiler ne kısa tabiri ile kas dokusunda meydana gelebilecek her türlü iltihaplanma, kramp, erime, zayıflık gibi hastalıkları tek çatı altında toplayan bir tıp tabiridir.

Miyopati Anlamı Nedir?

Miyopati kelimesinin doğrudan bir Türkçe anlam taşımadığı bilinmektedir. Bilinen kasla ilgili tüm hastalıkları (enfeksiyon, kas erimesi, kas güçsüzlüğü, felç) gibi kelimeleri tabir etmek için tıp literatüründe sıklıkla kullanılmaktadır.

Miyopati Belirtileri Nelerdir?

Miyopati meydana geldiğinde insanların doğrudan etkilenebileceği belirtiler baş göstermeye başlar. Bu belirtiler ise şu şekilde listelenebilir;

-Kas krampları gelişmesi

-Felç geçirilmesi

-Kol ve bacak kaslarında zayıflama başlaması

-Ailede birinde miyopati olması

-Konuşurken zorlanma

-Yutkunma güçlüğü

Miyopati Genetik Midir?

Miyopati aile öyküsü ile beraber genetik geçişlerle meydana gelebileceği gibi diğer faktörlerin de bu durumda etkili olabileceği bilinir. Bunlar ise genellikle omurilik sinir iltihaplanması, travmalar ya da gen mutasyonu olarak örmek gösterilebilir.

Miyopati Geçer Mi?

Miyopati eğer genetik geçişlerle meydana geldiğinde tedavisi yapılamaz. Fakat eğer diğer çevresel faktörler bu hastalıkta etkili ise geçilebilir denir.

Miyopati Hastalığı Ölümcül Müdür?

Oldukça riskli ve yıkıcı sonuçlar doğurduğu bilinen miyopatinin tam olarak ölümcül bir hastalık olduğundan bahsedilemez. Bu sebeple iyi bakım, erken teşhis, tedaviye uyum sağlama ile birlikte bu tür hastalıklara sahip insanların yaşam kaliteleri artırılabilir.

Miyopati Hastalığının Tedavisi Var Mı?

Hastalığın ortaya çıkış hikayesi, yaş ve cinsiyet faktörü, yaşam koşullarına bağlı olarak tedavisi mümkün olmaktadır. Ancak hastalığın genetik aktarımla birlikte ortaya çıkmaması bu noktada önem taşır. Çünkü genetik olarak taşınan miyopatide tedavi seçeneği yok denebilir.

Miyopati Kök Hücre Tedavisi?

Kök hücre tedavisinin miyopati hastalığında etkili olabileceği bilinmekle birlikte, son dönemlerin popüler uygulamaları arasında da yerini alır. Yüzde yüz olumlu sonuç getirme garantisi olmasa da hastalığı bir noktadan bir diğerine kolaylıkla taşıyabilir ve kötü gidişatı önleyebilir.

Miyopati Nedenleri Nelerdir?

İmmün sistem yetersizliği

İmmün sistemin eksik ya da yanlış çalışması

Atrofi

Genetik yatkınlıklar

Aile öyküsü

Miyopati Öldürür Mü?

Hastaları oldukça zorlayan ve çok sancılı bir süreç olarak geçirilen miyopatinin tam olarak ölümcül bir hastalık olarak adlandırılmadığını belirtmekte fayda vardır.

Miyopati Tanısı Nasıl Konulur?

Hastanın şikayetlerine bağlı olarak değişmekle birlikte, EMG, MR gibi görüntüleme tekniklerinden, kan tahlillerinden ve bilgisayarlı tomografi tekniğinden yararlanılır.

Miyopati hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Miyopati