Migren

migren

Migren birçoğumuzun yaşamını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Toplumda çok sık görülmekle beraber ailede de birden fazla kişide görülebiliyor. Migren hastalarının genelde ne gibi şikayetleri var bunları öğrenmek için bazı incelemelerde bulunduk.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle ensede başlayan ağrı boyun bölgesinden ilerleyerek şakaklarda ve göz çevresinde yoğunlaşır. Bu ağrı zamanla kötüleşir sonrasında zonklama, mide bulantısı, ışık, ses gibi etmenleri ve aşırı hassasiyeti beraberinde getirir.

Migrene Ne İyi Gelir?

Migren ağrınız yoğunlaştıysa bol su tüketmelisiniz. Günlük su ihtiyacınızı karşılayacak ölçüde suyunuzu almalısınız. Migren atağı vücudun susuz kalmasına bağlı da oluşabilen bir hastalıktır. Migren ağrısına iyi gelen bir diğer yöntem ise soğuk pres uygulamasıdır. Bitki çaylarının da rahatlatıcı özelliği vardır.

Migren Neden Olur?

Migrenin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bazı araştırmalar genetik olduğunu söylemekte veya çevresel etmenlerin beyindeki kimyasalları aşırı uyanması da beyin zarında oluşan dengesizliklere sebep olup migren ataklarına sebebiyet verebilir.

Migren İlaçları Nelerdir?

Nöroloji hekiminin öncelikle koyacağı tanı sonrasında seratonin antogonistleri, kalsiyum kanal blokerleri ve botulium toksini tip A gibi ilaçların yer aldığı ve migren tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

iğren ataklarının geçmesi için bol su tüketilmeli,soğuk uygulamalar baş bölgesine yapılmalı, nane yağı gibi yağlar şakaklara sürülerek ovulmalı veya rahatlatıcı buhurdanlıklarla oda nemlendirilmelidir. Bir ağrı kesici alarak da ağrının geçmesini bekleyebilirsiniz.

Migren Ağrısı Nasıl Olur?

Sürekli tekrarlayan migren ağrısı bir süre sonra kronik hale gelir. Üç ayda toplam on beş gün ve üzerinde baş ağrısı yaşadıysanız bir nöroloji uzmanıyla görüşüp tanıya ihtiyacınız vardır. Başınızda zonklatıcı bir ağrı bulunuyorsa ve ağrılarınız uzun süreli ve birkaç gün devam eden şiddette oluyorsa migren olabilirsiniz.

Migren Ağrısını Ne Geçirir?

Bol su tüketimi migren hastalığını geçirebilir. Rezene, adaçayı, biberiye gibi bitki çayları rahatlamanıza yardımcı olarak migren ağrınızı hafifletebilir.

Migren Ağrısı Nerede Olur?

Migren bir baş ağrısıdır. Bu nedenle baş bölgesindeki zonklamalar ve boyunda, ensede şiddetli ağrılar şeklinde seyir eder.

Migren Cinselliği Etkiler Mi?

Migrenin cinsel hayatı olumsuz etkilediği bir gerçektir. Şiddetli ağrı migrenin kaçınılmaz bir etkisidir. Bununla birlikte cinsellikte bu ses, koku, ışıktan hoşlanmayan hastalıktan nasibini alır. Bazı migren atakları öyle şiddetlidir ki kişiyi kıvrandırabilir.

Migren Çarpıntı Yapar Mı?

Migren şiddetli bir ağrı olduğu için sonrasında yorgunluk, çarpıntı ve halsizliği de beraberinde getirebilir.

Migren Çeşitleri Nelerdir?

Migrenin birçok çeşidi vardır bunlardan sıkça karşılaşılanı aurasız yani basit migrendir. Auralı migrende nörolojik şikayetlerde de görülür.

Migren Çeneye Vurur Mu?

Duygusal auranın olduğu migren ağızda ve dilde uyuşmaları da beraberinde getirir. Bazen çenede de uyuşmalar meydana getirebilir.

Migren Doğal Çözüm Yolları Nelerdir?

Bitki çayları migren ataklarında yardımcı olan çok önemli etmenlerdir. Özellikle zencefil, biberiye, adaçayı, mercanköşk gibi çayların rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmekte ve migren hastaları tarafından da sık sık tercih edilmektedir.

Migren Genetik Midir?

Migrenin genetik etmenlere olan bağlantısını çoğu insan merak etmektedir. Uzmanlar aile üyelerinde migren rahatsızlığı bulunan kişilerde migrenin görülme olasılığının daha fazla olduğunu belirtmektedir. Ergenlik dönemine girilmesiyle hormonların daha aktif çalıştığı 20-30 yaş aralığında migren şikayetleri sıklaşır ve menepoza kadar devam eder. Menopozdan sonra hormonlardaki yavaşlama atakları azaltabilir.

Migren Göz Ağrısı Yapar Mı?

Migrenin baş bölgesinde oluşan bir ağrı olduğu bilinmektedir. Bu rahatsızlık başın belli bölümlerinde olacağı gibi tüm bölgelerini de sarabilir. Ağrının şiddetiyle göz çukurlarında zonklama ve baş bölgesinde zonklama gözlerin aşırı hassaslaşması ve göz ağrılarına sebebiyet verme gibi durumları da beraberinde getirebilir.


Migren hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Migren