Mide Küçültme Ameliyatı

mide-kucultme-ameliyati

Mide küçültme ameliyatları son dönemlerin trend olmuş cerrahi bir operasyonudur. Mide küçültme ameliyatlarının her ne kadar estetik kaygılarla yapıldığı düşünülse de aslında işin iç yüzünün hiç de öyle olmadığını söyleyebiliriz. Henüz çocuk yaşlardan gelen yeme bozuklukları, duygusal yeme, genetik faktörler, ilaca bağlı istenmeyen kilolar gibi uzayıp giden bir liste söz konusudur. Kişilerin vücut kitle indekslerinin sınırını epeyce bir zorlaması sonucunda sosyal yaşamlarının sekteye uğradığı biliniyor.


Sosyal yaşamda fazla kilolar nedeniyle psikolojik şiddete uğrayan bireyler, gittikçe içine 

kapanık bir ruh haline bürünüyor. Öz güvene, kişinin öz saygısına zarar veren bu durum obezitenin yıkıcı boyutlarını gözler önüne seriyor. Fazla kilolardan muzdarip kişiler, bu durumun yalnızca psikolojik etkileriyle savaş vermiyorlar. Fazla kilolar; kalp, tansiyon, kolestrol, diyabet gibi hastalıklara davetiye çıkarıyorlar. Bu problemler karşı karşıya kalan bireylerde yürürken zorlanma, günlük aktivitelerde aksama gibi sorunlarla boğuşmak, içinden çıkılamayacak bir hale bürünüyor. Elbette ki yürürken, ayakkabı bağlarken, merdiven çıkarken sorun yaşamaktan bunalan bireyler çareyi mide küçültme ameliyatlarında buluyor.


Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Ameliyat fiyatları hastaneden hastaneye, ameliyatın uzun saatler sürmesine göre değişen parametlerle değişkenlik gösterir. Fakat ortalama bir fiyat belirtmek gerekirse bu fiyat 2500 dolar civarıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken birçok durum vardır. Taburculuk sonrası mümkün oldukça hareketli olunmalıdır. Kısa yürüyüşler her gün mutlaka yapılmalıdır. Hastanede giydirilen emboli adı verilmiş çorap doktorunuzdan izinsiz çıkarılmamalıdır. Cinsel ilişkiye girmek, alkol, sigara, zorlayıcı fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Şartları Nelerdir?

Kişiden kişiye, kronik rahatsızlıklara göre değişmekle beraber belli başlı yerine getirilmesi şart; gerekli vücut kitle indeksine erişmektir. Genel manada bahsetmek gerekirse beden kitle indeksinizin 40'tan yüksek olması mecburidir. Buna ek olarak sağlığınızı riske atan ilave bir hastalığınızın olup olmaması da önemli bir kriterdir.

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi bu operasyonun da riskleri oldukça fazladır. Nefes darlığı, enfeksiyon kapma ihtimali, karın içi kanama,kan pıhtısı, fıtık, safra kesesi taşları gibi faktörler ciddi riskler

arasında yer alıyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Askerliğe Gidilir Mi?

Askerlik için gerekli şartları sağlamak sağlıklı bir vatandaş olmaktan geçiyor. Henüz gidilir veya gidilmez gibi ortak kanıya varılmış olmasa da bu durum kurumların onayından geçtikten sonra netleşecektir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Alkol Alınır Mı?

Ameliyatın hemen ardından alkol kullanmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Mide küçültme ameliyatının ardından en az 6 aylık bir süre geçmelidir. Fakat bu kişiler, belirli süreyi geçtikten sonra doktorlarına danışmalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Ameliyat sonrasında bireylerin neredeyse tümünde üst düzey iştahsızlık gözlemlenir. Fakat istemeseler de uymaları gereken hafif bir beslenme planları vardır. Bu beslenme planı ise aşama aşama olmak zorundadır. 

1.Aşama: Tamamen sıvılarla beslenmek gerekir. Ihlamur, kuşburnu gibi kafeinsiz ve şekersiz içeceklerden oluşmalıdır. Bu kurala ameliyat sonrası ilk 2 gün uyulur.

2.Aşama 3. günden 14. güne kadar uygulanması gerekir. Ameliyatlı kişi günde en az 2 litre sıvı tüketmelidir. Bu sıvılar, komposto, çorba, yoğurt gibi besinlerden oluşmalıdır.

3. Aşama: Bu aşamada ise 15. günden başlayan 35. güne kadar süren plan mevcuttur. Sıvı ve yumuşak katılardan oluşan 3 ara 3 ana öğün olmalıdır.

4. Aşama: Katı besinlere geçmek ve devam etmenin başlangıcıdır. Yasaklanmış yiyecekler tüketilmeden doktorun önerdiği besinlere devam edilir. 

Mide Küçültme Ameliyatı Başarı Oranı Kaç?

Edinilen bilgilere göre bu ameliyattan yüzde 60oranında kalıcı başarı elde ediliyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Cinsellik 

Ameliyat sonrası hastalara en az iki hafta cinsel ilişki yasağı konuluyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Faydaları Neler?

Yandaş hastalıklar var ise bu hastalıkların komplikasyonlarını en aza indirgemeyi sağlıyor. Onun haricinde ise kişiyi sosyal yaşama adapte edecek dış görünüşe kazandırıyor. En önemli faydasının da fiziksel

aktiviteye olan katkısı olduğu düşünülüyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Günah Mı?

Kişinin yaşamsal fonksiyonlarını tehdit edecek düzeyde ise yapılması caiz görülüyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Hamileliği Etkiler Mi?

Uzmanların görüşlerine göre mide küçültme ameliyatı olan bir kadının gebe kalması için aradan en az 1.5 yıl geçmesi gerekiyor.

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Mide küçültme ameliyatı herhangi bir komplikasyon oluşmadığı sürece yaklaşık 1 saat kadar sürmekte.

Mide Küçültme Ameliyatı Yaş Sınırı Kaç?

18 yaşına gelmiş reşit bireylerle 65 yaş aralığına kadar yapılabilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kiloya Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı herkese uygun bir ameliyat değildir. Ameliyat olabilmek için belli bir kiloya erişmek gerekir. Dünya Sağlık Örgütü'nün bu konuda ki önerisi BMI'nın 40!a dayanması yönündedir.  

Mide Küçültme Ameliyatı Neden Öldürür?

Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gereken kurallar bazen ihlal edilebiliyor. Bu nedenle ameliyat yaraları enfekte olabilir, karın içi iltihaplanmalar kanı zehirleyebilir. Bunlar da en kritik noktada ölüme

davetiye çıkarabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nerede Yapılıyor?

Mide küçültme ameliyatı devlet hastanelerinde gerekli görüldüğü durumlarda yapılıyor. Fakat daha çok yapıldığı yerler özel hastanelerdir. Özel üniversitelerin hastaneleri de bu ameliyatlar için uygundur.

Mide Küçültme Ameliyatı Ölüm Riski Nedir?

Açıklanan verilere göre belirli bir yüzdelik dilim ölüm riski hususunda ortaya konmamıştır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Sigara İçmek Zararlı Mı?

Sigara içmek zaten sağlıklı bireylere de önerilmez. Fakat böyle bir cerrahi işlem sonrası hemen sigara içmek doğru bir davranış değildir. En az 1 ay beklemek gereklidir.

Mide Küçültme Ameliyatı ve Şeker Hastalığı

Dünyamızda ve ülkemizde şeker hastalarının yoğunlaşması, fazla kilo ve obezitenin tetikleyici bir unsuru olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle ameliyat olmak şeker hastaları için de yaşam kalitesi

açısından gereklidir.

Mide Küçültme Ameliyatı Ücretsiz Yapan Hastaneler Neresi?

İstanbul'da bulunan Erdem Hastanesi, Avcılar Hospital, Medical Park Gaziosmanpaşa, İstanbul Cerrahi Hastanesi, Liv Hospital, Özel Medifema Hastanesi, Özel Esentepe Hastanesi gibi hastaneler SGK anlaşmalı oldukları için ücretsiz ve ya daha düşük ücretle bu ameliyatı yapabiliyorlar.


Mide Küçültme Ameliyatı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı