Mide Kanaması Fark Edilmezse Ne Olur?

(Mide Kanaması)

mide-kanamasi-fark-edilmezse-ne-olur

Mide Kanaması Fark Edilmezse Ne Olur?

Mide kanamasının fark edilmemesi, kanamanın şiddeti hakkında kişiye ve hekime herhangi bir b ilgi veremeyecektir. Dolayısı ile uzun sürecek bu kanama ardından daha ciddi komplikasyonlar gelişecektir. Ayrıca bu duruma uzun soluklu olarak bakıldığında hastanın hayatı riske girecektir.

Mide kanaması özellikle bizim ülkemizde oldukça sık görülen bir üst gastro problemlerinden bir tanesidir. Neredeyse her bin kişiden birinde çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Kısa süreli olarak gelişebilen bu rahatsızlık, uzun vadede sık sık da görülmektedir. 60 yaşın üzerinde ki bireylerde yaş faktörü ile birlikte oldukça sık görülse de belirtiler ve yaş aralığı bununla sınırlı kalmamaktadır. Unutmadan belirtilmelidir ki aşırı sigara, alkol kullanımı, sağlıksız beslenme, bilinçsiz ve sık ilaç kullanımları kanamaların başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.

Mide Kanaması Neden Olur?

Mide kanamasın altında yatabilecek pek çok faktör bulunur ve bu faktörler kişiden kişiye göre elbette farklılık gösterecektir. Genelde midede yaşanan kanamaların ana sebebi ‘ülser, aşırı ilaç kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, midede bulunan tümörler, alkol ve sigara kullanmak’ tır.

Mide Kanaması Geçirenler Ne Yemeli?

Mide kanaması geçirdikten sonra beslenme konusunda kişiler çok daha seçici olmak durumundadırlar. Kanama riskinin tekrar ortaya çıkmaması için lifli besinlerin tüketilmesi oldukça önem taşımaktadır.

Mide Kanaması Kendi Kendine Geçer Mi?

Mide kanaması minik minik sızıntılar halinde ise geçebilmektedir fakat bunun bir garantisi yoktur. Kısa vadede hastanın yaşam kalitesini bozmuyor olsa da uzun soluklu bakıldığında pek çok başka diğer rahatsızlıklara davetiye çıkarabilmektedirler.

Mide Kanaması Anında Ne Yapılmalı?

Mide kanaması geçirildiği esnada çevrede bulunan diğer bireylerden yardım istemek ve derhal hastanelerin acil servilerine başvurmak önemlidir. Kusulan kanın yeniden yutulmaması da oldukça önemlidir. Bu esnada vücuda herhangi bir yiyecek içecek alımı olmamalıdır.

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Mide kanaması geçiren birinde fark edilecek pek çok belirti söz konusudur. Bu belirtiler arasında ‘Bulantı, kusma, kusmukta görülen kan ya da kahverengi lekeler, midede tokluk ya da şişkinlik hissi, makattan kan gelmesi, aşırı terleme, çarpıntı’ gibi keskin etkiler yer alıyor:

Mide Kanaması Cerrahi Müdahale Gerektirir Mi?

Kanamanın yoğunluğuna göre, kanamanın şiddeti ve bulunduğu yere göre değişmekle birlikte genelde cerrahi müdahale gerektirmez. Hekimler tarafından yapılacak değerlendirmeye göre hasta eğer risk faktörü taşıyor ise cerrahi işleme başvuru.

Mide Kanaması Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Yapılacak kan tahlilleri neticesinde kan değerlerinin olması gerekenden düşük olduğunu gözlemlemek, mide kanamasının olup olmadığının göstergesidir.

Mide Kanaması Fark Edilmezse Ne Olur?

Mide kanamasının fark edilmemesi, kanamanın şiddeti hakkında kişiye ve hekime herhangi bir b ilgi veremeyecektir. Dolayısı ile uzun sürecek bu kanama ardından daha ciddi komplikasyonlar gelişecektir. Ayrıca bu duruma uzun soluklu olarak bakıldığında hastanın hayatı riske girecektir.

Mide Kanaması Nasıl Fark Edilir?

Yukarıda bahsedilen belirtilerden baygınlık, kusma, ayakta durmada güçlük, kanlı kusmuk, kanlı dışkılama gibi örneklerden yola çıkılarak fark edilmelidir.

Mide Kanaması Hissedilir Mi?

Mide ve karın bölgesinde yaşanan şiddetli ağrı, tokluk hissi sayesinde mide kanamasının hissiyatı yaşanabilmektedir.

Mide Kanaması Hangi Bölüm Bakar?

Mide kanaması şikayeti için başvurulması gereken alan Dahiliye yani İç Hastalıkları Polikliniği’dir.

Mide Kanaması Kaç Gün Sürer?

Mide kanaması en az 7 gün en çok ise 45 gün boyunca sürebilmektedir.

 

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Mide Kanaması