Mide Fıtığı

mide-fitigi

Karın içinde göğüs kafesinin altında ve midenin üst kısmında kas şişmesine mide fıtığı denir. Mide fıtığında göğüs kafesi ve karın arasındaki kas diyaframdaki bir aralıktan göğse doğru büyüyerek şişer. Genelde büyük bir soruna yol açmaz. Ancak mide fıtığı ilerlediğinde hastada mide ekşimesi olur ve yemekten sonra mide asidi yemek borusuna gelir.

Mide Fıtığı Nedir?

Mide fıtığı göğüs kafesi ve karın arasındaki kasların şişmesi anlamına gelir. İki çeşit mide fıtığı vardır. İlki kayan tipte mide fıtığıdır. Kayan tipte mide fıtığında mide ve yemek borusunun altı göğse kayar. Bu daha fazla görülen mide fıtığı çeşididir. İkincisi ise paraösefegal mide fıtığıdır. Bunda ise mide sıkışır ve kan akışı zayıfladığı için hayati risk ortaya çıkabilir.

Mide Fıtığı Nasıl Geçer?

Mide fıtığı için hastalara ilaç tedavisi uygulanır. Bazı hastalara ise ameliyat gerekebilir. Ameliyatta mide karına çekilir ve diyaframdaki açıklık küçültülür.

Mide Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Mide fıtığının belirtileri; göğüste yanma, mide ekşimesi, yutmada zorluk çekme, ağız kokusu, öksürük, ses kısılması, şişkinlik, ağızda acı tat, ağıza mideden sıvı gelmesi, göğüs ağrısı, geğirme, mide bulanması, kusma, nefes daralması, kanlı kusma ve dışkının siyah olmasıdır.

Mide Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide fıtığı olan hastalarda, hastalık daha da ilerler ve yemek borusunda iltihaplanma, midede, yemek borusunda hasar olursa ameliyat gerekir. Ameliyat  genelde laparoskopik yöntemle yapılır. Mide fıtığı kesesi alınır.

Mide Fıtığı Ağrı Yapar Mı?

Mide fıtığı göğüs ağrısı ve karın ağrısı yapar.

Mide Fıtığı Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Mide fıtığı olan hastaların azar azar ve sık sık yemek yemesi gerekir. Domates, domates suyu ve turunçgil meyveleri gibi asitli besinleri tüketmemeleri gerekir. Uyumadan 3 saat önce yeme içme bırakılmalıdır. Bunun dışında kahve, çiçek, yağlı besinler, asitli içecekler, nane ve baharatlı gıdalardan uzak durmaları gerekir.

Mide Fıtığı Cinselliği Etkiler Mi?

Mide fıtığı olan hastalarda karın ağrısı ve diğer birçok şikayet olur. Bunun yanında hastaların duruşu bozulduğundan cinsel ilişki sırasında ağrı yaşayabilir ve ilişki olumsuz etkilenir.

Mide Fıtığı Çarpıntı Yapar Mı?

Mide fıtığı olan hastalarda kalp çarpıntısı ve nefes darlığı olur.

Mide Fıtığı Kansere Çevirir Mi?

Mide fıtığı olan hastalarda tedavi edilmezse yemek borusunda iltihaplanmalar ve midede hasar oluşabilir. Bu durum  kansere dönüşebilir.

Mide Fıtığı Genetik Mi?

Mide fıtığının sebepleri arasında genetik faktörler de olabilir.

Mide Fıtığı Hangi Doktor Bakar?

Mide fıtığı için iç hastalıkları ve gastroenteroloji bölümüne gidilir. 

Mide Fıtığı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Mide Fıtığı