Metastaz

metastaz

Günümüz şartlarına göre kanser hala son derece önemli ve ciddi bir rahatsızlıktır. Kemoterapiler, ilaç tedavileri ve ışın tedavileri ile belirli ölçülerde iyileşme sağlanır. Fakat hala oldukça önemini koruyan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın bu kadar ürkütücü olmasının sebebi ise genelde vücudun başka organlarına sıçramasından kaynaklanır. Bu sıçrayış işe tıp dilinde metastaz olarak bilinir. Metastaz nedir? Kan tahlillerinde belli olur mu? İlerlemesi durdurulabilir mi gibi merak ettiğiniz pek çok soru ve bu soruların yanıtları sizlerle…

Metastaz Akciğer Kanseri Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Özel bir hastanenin akademik araştırmalarına göre metastaz olarak başlayan akciğer kanseri konusunda hastaların yaşam süreleri 20 ayı bulmaktadır. Fakat bu belirtilen sürte tamamen bir öngörüdür ve değişiklik gösterebilir.

Metastaz Ameliyat Edilir Mi?

Kanser hücrelerin diğer organlara yayılımını ifade eden metastazın tedavi edilmesi genellikle kemoterapi tedavisi iledir. Fakat bazı durumlarda kanser hücreleri kümelenir. Bu durumda cerrahlar ameliyat ile bu kitleyi almaya karar verebilirler.

Metastaz Belirtileri Nelerdir?

Metastazın belirtileri arasında genellikle baş ağrısı, idrarını tutamama, geçmeyen bel ağrıları, kemiklerde çabuk kırılma, yürümede güçlük, yürürken düşme gibi etkiler yer alır.

Metastatik Tümör Nedir?

Metastatik tümör özellikle başka bölgelerden kaynaklanan sıçrayışların kümelenmesi neticesinde meydana gelen yeni bir kanser oluşumudur. Burada ki fark ise kanserin artık başka bir uzuvda da var oluşundan kaynaklanır.

Metastaz Kanda Çıkar Mı?

Yapılacak tam kan sayımlarında metastazın bulgularına dair veriler elde edilebilir. Burada ki en önemli husus hekimin dikkatidir.

Metastaz Durdurulabilir Mı?

Metastazın erken fark edilmesi ile doğru orantılı olarak bu durumun önüne geçilebilir. Fakat denildiği üzere erken fark etmek önemlidir. Önleyici ilaçlar, var olan ilaçların dozunun artırılması ile birlikte durdurulabileceği düşünülür.

Metastaz Geçer Mi?

Metastaz yapan kanser türünün iyileşmesi, tekil kansere oranla daha zordur. Burada geçip geçmeyeceği konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Her tedavi kişiye özeldir ve hastanın diğer klinik bulgularının da iyi araştırılması gerekmektedir.

Metastaz Tamamen Geçer Mi?

Metastazın tamamen geçip geçmeyeceği ile ilgili bir bilgi bulunmamakla birlikte bu durum kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Metastaz Hangi Yollarla Olur?

Metastaz başlangıcın şu anda bilinen üç farklı ilerleme yolu vardır. Bunlar arasında ise genelde kan dolaşımı yolu bulunur. Diğerleri ise lenf bezinden aktarım ve transcoelemic’tir.

Metastaz Hissedilir Mi?

Metastaz elle hissedilebilen bir hastalık türü değildir. Fakat yukarıda bahsedilen bazı belirtiler ile birlikte hissetmek mümkündür. Yalnızca biraz dikkatli olmakta fayda olacaktır.

Metastazın Önlenmesindeki En Etkili Yöntem?

Metastazın önlenmesinde alternatif tıbbın gücünden de yararlanılır. Bunlar arasında en etkili yöntemin ise elektroakapunktur olduğu belirtilir.

Metastazı Engelleyen Bitkiler?

Metastazın engellenmesi konusunda doğanın gücünden yararlanmak mümkündür. Burada yardımcı olacak bitkiler arasında ise genelde ‘limon, yeşil çay, brokoli ve zerdeçal’ yer almaktadır.

Metastaz hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Metastaz