Menisküs

meniskus


Menisküs, diz bölgesindeki kıkırdakları koruyan bir yapıdır. Diz ekleminin içindeki uyluk ve bacak kemikleri arasında bulunmakta ve iç ile dış menisküs olmak üzere her dizide 2 tane bulunmaktadır. Genellikle futbolcu hastalığı olarak bilinmekte olan menisküs yalnızca futbolcularda değil dizini zorlayan herkesin karşılaşabileceği bir durumdur. menisküs diz ekleminde C şeklinde bulunmaktadır.

Menisküs Egzersizleri Nelerdir?

Menisküs dizlerde bulunduğundan kişinin diz güçlendirme egzersizleri, topuk kaydırma egzersizleri ve güç toplama egzersizleri yaparak menüsküsüne faydalı olacak şekilde egzersizler yapabilmektedir.

Menisküs Ameliyatı Sonrası Nasıldır?

Menisküs ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilir ve maksimum 30 ile 35 dakika arasında sürmektedir. Ameliyat sonrasında uyuşukluk geçtikten sonra ( Tahmini 2-3 saat) kişi yürüyebilmekte ve aynı gün taburcu olmaktadır. Yapılan ameliyata göre kişi En fazla 20 gün sonra işine geri dönebilir. 

Menisküs Saçaklanması Nedir?

Menisküs saçaklanması, menisküsün tekrarlayan yıpranmalarla ya da yaşlılığa bağlı olarak yapısının bozulması ya da yırtılması ile zaman içinde daha fazla zedelenmesi anlamına gelmektedir. 

Menisküs Belirtileri Nelerdir?

Menisküsün zarar görmesi durumunda görülen ilk belirti merdiven çıkarken, namaz kılarken ya da tuvalet kullanırken yaşanan ağrıdır. Zedelenmenin durumuna göre dizden ses gelebilmekte, kilitlenme, takılma ve şişme görülebilmektedir. 

Menisküs Buz Tedavisi Nasıldır?

Menisküs buz tedavisi dizdeki ağrı ve şişliği azaltmaya yönelik bir tedavi olup bir buz torbasının veya temiz bir beze buzun sarılıp 15 dakika boyunca diz üzerinde bekletilmesidir.

Menisküs Çizgisi Nedir?

Menüsü menisküs çizgisi kişi vücudu ile alakalı olmayıp balon joje gibi küçük çaplı tüplerde yüzey geriliminden ötürü sıvıların oluşturduğu üst yüzeyi verilen isimdir. 

Menisküs Çayının Faydaları Nelerdir?

Andız kökü ve/ veya zencefilden hazırlanan çay hücreleri onarmakta ve menisküs zedelenmelerine iyi gelmektedir

İç Menisküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

 Dizde dayanılmayan ağrı, şişlik, diz hareketlerinde dizden ses gelmesi gibi durumlar iç menisküs yırtığı belirtileri arasında yer almaktadır. 

İç Menisküs Zedelenmesi Nedir?

İç menisküs, dizin iç tarafında bulunan menüsküs olup iç menisküs zedelenmesinde eğer zedelenme ağır durumda değilse fiziksel tedavi uygulanmakta ya da doktorun önerisine göre cerrahi işlem uygulanabilmektedir

Menisküs Engel Oranı Nedir?

Menisküs engel oranı yırtığın ve ameliyatın ne derece olduğuna bağlıdır 

Menisküs Egzersizle Geçer Mi?

 Durumu ağır olmayan menüsküsler egzersiz ile tedavi edilebilmektedir

Menisküs Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Menisküs eğer ağır derecede zedelenmediyse evde yapılacak egzersizler ile tedavi edilebilmektedir.

Menisküs Fizik Tedavi İle Geçer Mi?

Menisküsün durumuna göre Fizik Tedavi bir ya da iki ay sürdürülebilir, kişinin iyileşmediği durumlarda cerrahi işleme başvurulabilmektedir.

Menisküs Hangi Eklemde Bulunur?

 Menisküs Her bacakta ikişer tane olmak üzere diz ekleminde bulunmaktadır. 

Menisküs hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Menisküs