Meme Ucu Çökmesi

meme-ucu-cokmesi

Meme ucu çökmesi durumun, memenin normal formunun çeşitli sebeplere bağlı olarak değişmesinden kaynaklanmaktadır. Meme ucu değişiklikleri doğumsal olabildiği gibi aynı zamanda da doğum yapmakla da gelişebilir. Ayrıca bu değişikliklerin tümöre bağlı olabildiği de düşünülmektedir. Yalnız bu durum sadece kadınlarda değil erkeklerde görülebilir olması bu konuyu ilgi çekici hale getirmiştir. Bazen cerrahi işleme tabi tutulan bazen de masaj gibi doğal yöntemlerle dışarı çıkarılabilen meme ucu çökmesi nedir? Nasıl anlaşılır ve nasıl tedavi edilebilir sorularının yanıtlarını yazımızda bulabilmek mümkün…

Meme Ucu Çökmesi Nedir?

Meme ucu çökmesi, memede bulunan kahverengi halka şeklinde bulunan bölgenin göğsün tamamına gömülmesidir.

Meme Ucu Çökmesi Belirtileri Nelerdir?

Bebekleri emzirme görevi bulunan memedeki koyu kahverengi bölgenin içine doğru çekilmesi en büyük belirtilerindendir. Ayrıca emzirme döneminde de meme ucu çökmesi gibi problemlerle karşılaşılabilinir.

Meme Ucu Çökmesi Nasıl Anlaşılır?

Meme ucunun çökmesi, meme başının göğsün iyice içine doğru gömülü hale gelmesi ve kadın ya da erkeğe meme ucu sancısı yaşatmasıyla bilinir ve anlaşılabilinir.

Meme Ucu Çökmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meme ucunun içine çökmesi durumunda genelde cerrahi müdahaleye gerek duyulmamaktadır. Meme ucunun çöktüğü durumlarda meme ucuna masaj yapılabilir, memenin kendisi ve çevresi uyarılabilir, medikal malzemeler kullanılarak memeye baskı uygulanabilir ve bu sayede meme ucu normal haline döndürülür.

Meme Ucu Çökmesi Zararlı Mı?

Genel anlamda meme ucunun içine çökmesi durumunda herhangi bir zarar ve riskten bahsedilemez fakat meme ucunun içine çöktüğü durumların tümörle ilişkilendirilmesi de mümkündür. Bu durum ise gerekli tetkiklerin akabinde belirlenebilmektedir.

Lohusa Dönemi Meme Ucu Çökmesi

Lohusa döneminde özellikle ilk kez anne olan kadınlarda, süt kanallarının tıkanması ile meme ucu çökebilmektedir. Bu durum kadın doğum uzmanlarının önerilerince çözüme kavuşturulur.

Gebelikte Meme Ucu Çökmesi

Gebelikte meme ucu çökmesi çok fazla beklenen durumlardan değildir. Fakat genelde gebelikte büyüyen ve sarkan memelerin olmasıyla da meme ucu deformasyonları gelişebilir.

Meme Ucu Çökmesi Evde Çözüm

Çok fazla mecbur kalınmadıkça cerrahi işleme başvurulmayan meme ucu çökmesi durumunda masaj yapma ve meme dokusuna baskı uygulama yöntemi ile meme ucu gömülü olduğu alandan sorunsuz bir şekilde çıkarılabilir.

Meme Ucu Çökmesi Cerrahi Tedavileri

Meme ucu çökmesi durumunda ameliyat tekniği en son başvurulan yöntemlerdendir. Yalnızca mecbur kalındığında yapılabilmektedir ve bu ameliyat 30 dakika sürecek kadar kısa bir zaman dilimini alır.


Meme Ucu Çökmesi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Meme Ucu Çökmesi