Mastit

mastit


Mastit memelerin iltihap kapmasına verilen bir addır. Özellikle emziren annelerde görülür. Memede bebeğin beslenmesi için gereken süt üretilir. Ancak bazen süt kanalları tıkanır ve bu da sütün sağılamamasına neden olur. Böylece memeler tıkanır ve bu da iltihaba neden olur.. Mastitin en önemli nedeni budur. Bunun dışında emzirmeyen kadınlarda ve 

erkeklerde de mastit görülebilir. Mastiti önlemek için emziren annelerin emzirmeye uygun sıkmayacak sütyenler giymesi, her emzirmeden sonra meme bakımı yapması ve sigaradan uzak durması gerekir. 

Mastit Tedavisi?

Mastit olan hastalara genelde antibiyotik verilir. Bunun dışında mastit ağrı ve sızı yapacağı için ibuprofen ve parasetemol ağrı kesicileri verilir. 

Mastit Belirtileri?

Mastit olduğunda memede hassasiyet, şişlik, kızarıklık, kaşıntı ve meme ucunda yara oluşur. Bunun dışında hastalar yorgun ve halsiz olur.

Mastit Nasıl Geçer?

Mastit için çoğunlukla antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunun dışındaemzirme sırasında memelerin tamamen boşaltılması gerekir. Meme uçlarına bakım yapmak gerekir. Memeye buz ile soğuk kompres uygulamak da mastite iyi gelir.

Mastit Neden Olur?

Mastit nedenleri arasında en çok süt kanallarının tıkanması vardır. Bunun dışında sigara içmek, memede piercing olması, çatlak olması, bağışıklık sisteminin zayıf olması 

ve meme ucu kenarlarındaki tüylerin tıraş edilmesi de mastite neden olur.

Mastite Ne İyi Gelir?

Mastit için hekimin önereceği antibiyotikler ve ağrı kesiciler iyi gelir. Bunun dıişında meme ucu bakımı yapmak ve soğuk kompres uygulamak da mastite iyi gelen şeyler arasındadır.

Mastit Tedavisi Bitkisel?

Mastit için birkaç damla gül yağı ile iki bardak soğuk su karıştırılır ve pamuk ıslatılıp meme uçlarına koyup bekletilir. Bu mastit için iyi gelir. Ancak 15-20 dakika sonra meme uçları iyice temizlenmelidir.

Mastit Bebeğe Zarar Verir Mi?

Mastit acı ve ağrı yapar. bu sebeple iltihabın antibotik kullanarak temizlenmesi gerekir. Ancak antibiyotik kullanmak bebeğe zarar verir.

Mastit Çeşitleri Nelerdir?

Üç çeşit mastit vardır. Bunlardan birisi laktasyonel mastit. Bu emziren annelerde görülen mastit çeşididir. İkincisi periduktal mastit yani emzirmeyen kişilerde olan mastit.Üçüncüsü ise granülamotöz mastit. bu ise doğurma yaşlarındaki kadınlarda görülen mastittir.

Mastit Eklem Ağrısı Yapar Mı?

Mastit meme ağrısı yapabilir. Ayrıca bebek emzirirken çok daha zorlar.

Mastit Emzirme Pozisyonu?

Mastiti önlemek için her her pozisyonda bebek emzirilmelidir.

Mastite Hangi Bölüm Bakar?

Mastit belirtileri yaşayan kişiler genel cerrahi bölümüne veya dahiliye bölümüne gidebilirler.

Mastit Geçmezse Ne Olur?

Mastit eğer tedavi edilmezse memede apseye neden olur. Bu da şiddetli ağrı yapabilir.

Mastit Kendiliğinden Geçer Mi?

Mastit belirtileri gören kişiler uzman bir hekime danışmalılar ve tedavi olmalılar. Aksi halde iltihap apseye dönüşebilir.

Mastit hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Mastit