Manyetik Rezonans (MR)

manyetik-rezonans-mr

Manyetik rezonans hastaneye bazı rahatsızlıklar için gittiğimizde doktorumuzun çok sık başvurduğu, iç yapımızı görüntülemek için kullandığı bir cihaz. Genellikle tıp dünyasında kullanılan bu cihazın ne olduğunu ve bize ne gibi etkiler yaptığını bu yazımızda inceliyoruz.

Manyetik Rezonans Nedir?

Manyetik rezonans güçlü mıknatıslardan yardım alarak bir manyetik alan içinde radyo dalgalarının kullanılmasıyla oluşturulan ve dokularda görüntüleme işlemi yapmak için kullanılan çok yaygın bir yöntemdir. Sağlıklı ve hastalıklı hücreleri net olarak gözlemlemek için sık sık başvurulur.

Manyetik Rezonans Avantajları Nelerdir?

Manyetik rezonans bir görüntüleme yöntemidir ve diğer görüntüleme yöntemleriyle kıyaslandığında güvenlidir. Manyetik rezonans yönteminde diğer yöntemlerin aksine radyasyon oluşmaz. Görüntülenen kısmın büyüklüğüne bağlı olarak çekim süresi değişmektedir. Çekim sırasında ağrı oluşmaz.

Manyetik Rezonans Alerji Yapar Mı?

Bu yöntem ağrılı değildir sonrasında da alerji oluşturmaz. Fakat bazen MR çekiminden önde hastalar çekimin daha detaylı olması için ilaçlı MR çektirebilirler. Bu yöntem için kullanılan ilacın herhangi bir zararı olmadığı bilinmektedir fakat her bünyede aynı etkiyi göstermeyebilir. Alerji yapıp yapmayacağı belirli tetkikler ve önlemler sonucunda belirlenir.

Manyetik Rezonans Cihazı Nedir?

Manyetik rezonans cihazı yumuşak dokularda görüntüleme işlemi yapar. Bu işlemi hidrojen atomunun hareketlerine ve yoğunluğuna göre gerçekleştirir. Manyetik rezonans yönteminde radyasyon oluşmayacağı için bu görevi hidrojen atomlarının protonları uyarılarak yerine getirir. Daha sonra görüntü bilgisayar ortamına aktarılarak işlenir. Kullanılan manyetik alan 1-1.5 Tesla aralığında değişmektedir. Bu çok yüksek bir manyetik alandır. Cihazda bu görüntüleme işlemini gerçekleştirmek ve doğru sonuçlar almak için büyük mıknatıslar kullanılır ve geniş radyo dalgaları oluşturulur. İşlem sırasında sesler gelebilmektedir bu sesler kişide psikolojik baskı da yaratabilir fakat MR işlemi zararsız bir yöntemdir. 

Manyetik Rezonans Çeşitleri Nelerdir?

Görüntüleme işlemi bir çok çeşitte yapılabilir. Bunlar; fonksiyonel manyetik rezonans, difüzyon-perfüzyon(renkli görüntüleme) ağırlıklı manyetik rezonans, manyetik rezonans spektroskopi gibi isimlerde ve çeşitlerdedir.

Manyetik Rezonans Nasıl Çekilir?

MR işlemi yapılmadan önce herhangi bir yeme içme farklılığı olmamaktadır. Bazı hallerde saat öncesinden bir şey yememe durumu olabilir ve fazla su içmesi istenebilir. Kişi takı mücevher gibi metaller takmamalıdır. Kıyafetlerinde metal fermuar, düğme, südyen baleni, kemer, toka gibi aksesuarlar olmamalıdır. MR güçlü mıknatıs içerdiğinden protez içeren hastaların MR çekilmesi tehlikelidir. Ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Kişi MR içerisine girer ve hareketsiz halde çekim işleminin bitmesini bekler. Görüntüleme tamamlanır.

Manyetik Rezonans Yan Etkileri Var Mıdır?

Manyetik rezonans ile görüntüleme işleminin herhangi bir yan etkisi bulunduğu bilinmemektedir. Kişi vücudunda protez, kalp pili gibi metaller taşımadığı sürece MR çekilebilir. Bazı metal boya içerikli dövmelere sahip kişiler içinde sakıncalı olabilir.

Manyetik Rezonans Faydaları Nelerdir?

Manyetik rezonans yöntemi genellikle yumuşak dokuları görüntülemek için kullanılır. Beyin ve omurilik nedenli hastalıklarının teşhisinde, yaralanmalarda, menisküs gibi sorunların teşhisinde ve nörolojik hastalıkların teşhisinde hekimler tarafından sıkça kullanılır. 

Manyetik Rezonans Hamilelikte Kullanılır Mı?

Hamilelerin MR cihazına girmesinde bir sakınca yoktur. Çünkü MR cihazı radyasyon yaymaz. İlk üç ayda bebeğin organlarının gelişimi başladığı için çok da tavsiye edilmez.

Manyetik Rezonans Kim Buldu?

İlk manyetik rezonans görüntülemeyi Kimya bilimiyle ilgilenen Paul Lauterbur 1972 senesinde elde etmiştir. MR cihazının ilk adı NMR idi fakat daha sonra MR olarak anılmıştır. N harfi Nükleer kelimesini temsil etmektedir. MR cihazı hidrojen atomlarının pozisyonunu manyetik alanda kullanarak görüntüleme yapan tıp dünyasına büyük katkıları olan bir cihaz olarak kullanılmaktadır.

Manyetik Rezonans Nedir Ne İşe Yarar?

MR farklı amaçlar için vücuttaki yumuşak dokulardaki hasarları görüntülemede kullanılır. Genellikle migren, nörolojik hastalıklar, epileptik hastalar, omurga sorunu olan hastalar, fıtık ve bağ sorunları gibi nedenler işin başvurulur.

Manyetik Rezonans Ne Kadar Sürer?

Manyetik rezonans işlemi bölgenin büyüklüğüne göre değişmekte olup bu süre 15-75 dk arasında değişir.


Manyetik Rezonans (MR) hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Manyetik Rezonans (MR)