Luteal Faz

luteal-faz


Kadınlarda adet dönemi ergenlikten menopoza kadar geçen bir süreçtir. Kadın bünyesinin doğal bir döngüsü olarak bilinen adet döneminin çeşitli basamakları bulunmaktadır. Bu basamaklardan biri de luteal fazdır. Luteal faz, adet döneminin yumurtlamadan sonra ki aşamasıdır. Luteal faz aşaması, korpus luteum denilen bir yapıya evrilmektedir. Bu durumda ise oluşan yapı progesteron ve östrojen gibi önemli hormonları üretmeye başlar. Luteal faz dönemlerinde ki yumurta dölenebilmekte ve rahme tutunabilmektedir. Luteal faz gebeliğin başlayabilmesi için en fazla önem taşıyan bir dönemdir. Bir adet bitiminden diğer adetin başlangıcı arasında ki fak ise luteal faz olarak hesaplanabilir. Bu süre kişiden kişiye ve mevsime göre değişmekle birlikte, genelde en erken 8 en geç 16 gün sürer. Gebeliğin oluşabilmesi için ise luteal faz dediğimiz dönem oldukça normal formunda ve süresinde olmaldır.

Luteal Faz Nedir?

Luteal faz kısaca adet döneminin dolayısı ile de aylık yumurtlamanın son bulduğu gün ile bir sonra ki ay yeniden adet gördüğü günün başlangıcına kadar geçen gebe kalma sürecine verilen bir dönemdir.

Luteal Faz Adetin Kaçıncı Günü?

Luteal faz adet kanamasının son günü başlar ve bu don gün kişiden kişiye göre değişen bir gündür. Kısacası kimileri 7 gün adet olur iken kimileri üç gün olur. Üç gün adet olan için dördüncü gün, 7 gün adet olan için ise 8. Gündür. Bu hesaplama kişiden kişiye göre değiştiğinden herkes kendine göre bir tarih belirleyebilir.

Luteal Faz Anlamı Nedir?

Luteal faz adet döngüsü ile ilgili bilinen bir dönemdir ve Türkçe kelime karşılığı bulunmamaktadır.

Luteal Faz Referans Aralığı?

Luteal faz olarak bilinen dönemde ki referans aralığı ‘1,5-5,5 mlU/ml aralığında olmalıdır. Menopoz sonrası için kadınlarda ise 30,6-106 mlU/ml olması gerekmektedir.

Luteal Faz Belirtileri Neler?

Adet dönemlerinin olması gereken duruma oranla daha sık olması, gebeliklerin düşük gibi istenmeyen bir durumla sonuçlanması, iki adet dönemi arasında lekelenmeler, beklenenden daha erken adet olunması, hamile kalmada problem yaşanması gibi fark edilenler genellikle luteal fazın belirtileri olarak yorumlanır.

Luteal Faz Bozukluğu?

Luteal faz bozukluğu luteal faz defekti gibi isimlerle de adlandırılır ve bu dönemde iki adet döneminin üst üste görülmesi şeklindedir.

Luteal Faz Düşüklüğü Ne Demek?

Luteal faz 16 gün sürmelidir fakat 12 günden az görülmesi, luteal faz düşüklüğü anlamına gelir. Bu kadar kısa süren dönem, doğurganlığın azalmasına neden olmaktadır.

Luteal Faz Dönemi Süresi Hesaplama?

Luteal faz adet döneminin başlangıç gününden bir sonra ki adet günü başlangıcına kadar geçen süreçte vücut ısısı ölçülür. Bu durumda gerekli hesaplamalar yapılır ve bu uzunluk belli olur.

Gebelikte Luteal Faz Kaç Olmalı?

Hamilelik döneminde luteal faz, 97 ile 216 ml/U arasında olması gerekmektedir ve bu normal sınırdır.

Luteal Faz 14 Gün Müdür?

Evet. Luteal faz 14 gün olmalıdır fakat bu sürenin 16 güne çıkması da normal kabul edilebilen bir sınırdır.

Luteal Faz Nasıl Hesaplanır?

İki adet dönemi arasında geçen sürede vücut ısısı sıklıkla ölçülür ve vücut ısısında 1 derece artışın görüldüğü gün yumurtlama günü olarak bilinir. Bir sonra ki beklene adet gününden yumurtlama tarihi çıkarılırsa faz uzunluğu saptanmış olur.

Luteal Faz Sabit Midir?

Luteal faz değişkendir fakat luteal faz sabit olarak kalır.

Luteal Faz Uzunluğu Nedir?

İki adet tarihi arasında geçen süre luteal faz uzunluğu olarak tabir edilmektedir.

Luteal Faz Yetmezliği Belirtileri?

Kısa luteal faz olarak da bilinen bu dönemin belirtileri arasında ‘erken adet olma, sık sık adet olma, lekelenme, hamile kalamama’ gibi etkiler yer alır.

Luteal Faz Yetmezliği Tedavisi?

Kesin ve net bir tedavisi ile ilgili fikir birliğine varılamamış olsa da ilaç ve iğne tedavileri ile bu durum düzeltilmeye çalışılır.


Luteal Faz hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Luteal Faz