Loşi

losi

Loşi 9 ay 10 gün süren hamilelik sürecinin akabinde bebeğin dünyaya gelmesinden sonra anne adayının yaşadığı ve birkaç gün süren vajinal akıntının adıdır. Adet kanına benzetilen bu akıntı kırmızı bir renge sahiptir ve genelde içinden rahme ait olduğu düşünülen doku parçaları da yer almaktadır. Kadınların gündelik yaşamlarında alışkın oldukları akıntının tersine koyu bir kıvamdadır ve bu kıvamın içinde bulunan parçalardan kaynaklandığı düşünülür. Yeni doğum yapan anneler, bu süreçte enfeksiyon riski ile karşı karşıya kladıklarından dolayı, mutlaka genital hijyenine dikkat etmek zorundadır. Bu durumda yapılması gereken en önemli şey sık sık iç çamaşırı değişimi yapmak ve idrar sonrası iyi temizlenmektir. Lohusalık dönemini kapsayan loşi, oldukça kötü bir kokuya sahiptir ve anne adayını rahatsız eder. Loşi plasentanın rahimden ayrılması ile ortaya çıkan bir durumdur ve bu yoğun kıvamlı akıntı genellikle ilk hafta boyunca koyu kırmızı bir renge sahiptir. Loşinin meydana geldiği dönemlerde, ara ara da olsa kasık ağrıları görülebilmektedir. 10. Günün sonuna gelindiğinde bu renk sarımtırak bir hal alır ve zamanla biter.

Loşi Nedir?

Loşi, halk arasında lohusalık dönemi olarak bilinen dönemde, anneden gelen bir tür vajinal akıntıdır. Kötü kokuya sahip bu kokunun plasenta parçaları barındırdığından koyu kıvamlı olduğu bilinir. Loşi kötü bir kokuya sahiptir ve lohusalığın ilk bir haftasında koyu kırmızı bir renge sahiptir.

Loşi Kaç Gün Sürer?

Lohusalık dönemi akıntısı olarak da bilinen loşi, yaklaşık olarak bebek iki aylık olana değin sürmeye devam edebilir. Fakat ilk başta koyu kırmızı ve kıvamlı bir halde olmasına rağmen, ileri dönemlerde rengi açılır ve sona erer.

Loşi Ne Zaman Biter?

Anneyi oldukça rahatsız eden bu akıntı, yaklaşık 5- 8 hafta sonunda kendiliğinden tamamen sonlanır.

Loşi Kokusu Nasıldır?

Loşi içeriğinde plasenta ve rahim dokuları barındırdığından beklemiş kan kokusu gibi sevimsiz bir kokuya sahip olabilir.

Loşi Ne Anlama Gelir?

Loşinin bilinen herhangi bir kelime anlamı yoktur ve lohusalık döneminde görülen vajinal akıntı olarak bilinmektedir.

Doğumdan Sonra Loşi?

Loşi, halk arasında lohusalık dönemi denilen dönemde başlar ve bu dönem bebeğin dünyaya geldiği ilk günü de kapsayarak yaklaşık 40 gün sürer. Sezaryen veya normal olması loşi olma olasılığına kesinlikle yok etmemektedir.

Sezaryen Sonrası Loşi?

Sezaryen sonrasında loşi görülme olasılığı elbette vardır. Fakat normal doğuma oranla çok daha kısa sürer ve yoğunluğu biraz daha azdır.


Loşi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Loşi