Lohusa Dönemi Cinsel İlişki

lohusa-donemi-cinsel-iliski

Hamileliğin başladığı ilk üç aydan itibaren cinsel ilişkiden kadın ve erkek cinsel anlamda birbirinden uzak durmaya başlarlar. Doğumun gerçekleşmesiyle birlikte eşler özellikle de beyler cinsel ilişkinin yaşanması gerektiğini hissederler. Fakat doğumdan sonra kadınlarda görülen depresyon, halsizlik ve cinsel isteksizlikler nedeniyle ve sağlık problemleri sebebiyle cinsel ilişki içinden çıkılamayacak bir problem haline dönüşebilmektedir. Hem dini inanışlar hem doktor tavsiyelerinin görüşlerine göre lohusalıkta ilişkiye girme konusu beraberinde birçok soru işareti de taşıyor. Bizlerde lohusalık döneminde cinsel ilişki konusunda merak edilen tüm sorular ve yanıtlarını bulmaya çalıştık. Buyurun yazımız sizlerle…

Lohusa Döneminde Cinsel İlişki Günah Mı?

İslamiyet dinine göre lohusalıkta döneminde kanın kesilmesine kadar geçen süreçte kadınlar dine ait birçok zaruriyetten muaf tutulurlar. Kadının eşiyle birlikte olması da dini görevleri arasında yer aldığından dolayı dine göre bu konudan da muaf olmaktadırlar. Bu nedenle nasıl ki adet kanaması geçmeden oruç tutulamıyorsa, lohusalık kanaması da geçmeden cinsel ilişki yaşamak da uygun görülmez. Bu nedenle lohusalıkta cinsel ilişki yaşamakta günah olarak nitelendirilmektedir.

Lohusa Döneminde Cinsel İlişki Zararlı Mı?

Doğum sonrasında kadının hem rahminde hem fizyolojisinin tamamında hem de psikolojisinde birtakım sorunlar olabileceğinden dolayı zararlı olarak nitelendirilir.

Lohusa Döneminde Cinsel İlişki Sonrası Kanama Neden Olur?

Lohusa döneminde çiftlerin cinsel bir beraberliği tamamlandığında kanama görülmesi durumunda, bu kan esasında başka bir sorundan kaynaklanmaktadır. Burada görülen kanamalar, lohusalık kanamasının bir uzantısıdır.

Lohusa Döneminde Cinsel İlişki Yasak Mı?

Kadın doğum uzmanlarının ortak görüşlerine göre lohusa döneminde cinsel ilişkiye girmek anneye/kadına psikolojik ve fizyolojik anlamda zarar verebileceğinden kesinlikle yasaklanmıştır. 

Lohusa Döneminde İlişkiye Girilir Mi?

Lohusa döneminde annenin yaşadığı bebeğe yetememe duygusu, hamilelik sonrasında duygusallık ve vajinal kuruluk gibi psikolojik ve fizyolojik faktörlerden dolayı ilişkiye kesinlikle girilmemesi gerekmektedir.

Lohusa Dönemi Kondom Kullanılır Mı?

Lohusa döneminde ilişkiye girmek dinen ve fiziken yasaklandığından dolayı kondoma bir ihtiyaç duyulmaz fakat yine de çiftler ilişkiye girerler ise kondom kullanmalarında bir sakınca görülmez.

Lohusa Dönemi Doğum Kontrol Yöntemi

Doğumdan sonra aile planlaması yapmak isteyen kadın ve erkekler birçok imkandan faydalanabilmektedir. Bu yöntemler arasında en güvenilir yöntemlerin doğum kontrol ilaçları, aylık iğneler, kadın ve erkek prezervatifleri olduğunu söylemek mümkündür.


Lohusa Dönemi Cinsel İlişki hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Lohusa Dönemi Cinsel İlişki