Lipom

lipom


Lipom vücuttaki yağ hücrelerinin fazla büyümeleri ile oluşan iyi huylu tümörler olarak bilinmektedir. Lipom ya da lipoma türkçede yağ bezesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 3 çeşit olarak bakılan lipomlar iyi huylu tümörler, kötü huylu tümörler ve yağ bezeleri olarak ayrılmaktadır. Bu iyi huylu tümörler vücudun herhangi bir yerinde görülebilmekte iken genellikle en sık görüldüğü bölgeler bacaklar, kollar, karın, sırt, boyun ve omuz olarak bilinmektedir. Vücutta bulunma sıklığı ya da görülme yaşı değişken olarak bilinmekte olan lipom, her yaştan bireyde bir veya birden fazla olarak görülebilmektedir. Genellikle lipomların ağrı vs. yaptığı görülmese de damarlara baskı yapan bazı lipomların ağrılara da sebebiyet verdikleri bilinmektedir. Yaş aralığı fazla olsa da çocuklarda görülme ihtimali çok nadir olarak bilinmektedir. Lipoma yağ hücrelerin büyümesi olarak bilindiğinden bu kitleler kilo alma ile birlikte artış göstermektedir.

Lipom Nedir?

Lipom, vücuttaki yağ hücrelerinin, kilo alımı ya da başka durumlara bağlı olarak kimi zaman artarak büyümesi anlamına gelmektedir.

Lipom Ne Demektir?

Lipom, kelime anlamı olarak dilimizde yağ bezesi olarak bilinmektedir. 

Lipom Nasıl Geçer?

Lipom, lokal anestezi ile yarım saatten daha kısa süren bir operasyon ile alınmaktadır.

Lipom Belirtileri Nelerdir?

Lipomun belirtileri arasında en sık görülen şey oluştuğu ya da belirdiği dokuda meydana gelen şişlik olarak bilinmektedir. Kişinin yüzünde toplu iğne başı kadar bir büyüklüğe sahip olan lipomlar sırt bölgesinde daha büyük bir şekilde kendilerini göstermektedir.

Lipom Ağrı Yapar Mı?

Eğer lipom bir damarın üzerine baskı yapıyor ise ağrı yapması ihtimal dahilindedir. 

Lipom Aldırma Fiyatı Nedir?

Lipom aldırma fiyatı hastanelere göre, kliniklere göre ve işlemi yapacak doktora göre değişkenlik göstermektedir.

Lipom Büyür Mü?

Lipomlarda kilo artışı ile beraber büyüme durumu da gözlenmektedir.

Lipom Baş Ağrısı Yapar Mı?

Lipomlarda ağrı çok sık görülmese de, başta olan ve damarı baskı uygulama yoluyla ağrı yapan lipomların baş ağrısına da sebep olduğu bilinmektedir.

Lipom Çeşitleri Nelerdir?

Lipomlar, yağ kistleri, iyi huylu tümörler ve kötü huylu tümörler olmak üzere 3 alt grup oluşturacak şekilde incelenmektedir.


Lipom hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Lipom