Liken Planus

liken-planus

Liken planus, özellikle kırk yaş ve üstü kişilerde hem kadın hem de erkek bireylerde sıklıkla görülebilen bir cilt hastalığıdır. Liken planusun meydana gelmesinde en büyük etken bağışıklık sistemidir. Kaşıntılı lezyonlara neden olan liken planus, daha çok ağız mukozası ve genital bölgede meydana gelir. Zaman zaman tırnaklarda liken planustan etkilenen organlardır. Genetik yatkınlıkların, çeşitli gıda intoleransının ve enfeksiyonların liken planusun ortay çıkış öyküsünde etkili olduğu bilinmektedir.

Liken Planus Nedir?

Liken planus, tırnaklar, saçlar, ağız mukozası ve genital bölgelerin etkilendiği, kaşıntılı lezyonların görülebildiği ve genelde enfeksiyon kaynaklı meydana gelen bir deri hastalığıdır.

Liken Planus Neden Olur?

Kaşıntılı ve acı verici lezyonların görüldüğü liken planusun meydana gelmesinde en büyük etken bağışıklık sisteminin eksik ya da fazla çalışmasıdır. Buna ek olarak çeşitli bakteriler, alerjiler ve stres faktörünün liken planusa neden olabildiği unutulmamalıdır.

Liken Planus Ağız Yarası Nasıl Geçer?

Liken planusun sıklıkla lezyon yarattığı bölgelerden biri de ağız içi ıslak mukozadır. Burada sancı veren lezyonların meydana gelmesi akabinde yapılabilecek herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tuzlu ve asitli yiyeceklerin tüketimine dikkat edilmesi önem taşır.

Liken Planus Ağrı Yapar Mı?

Liken planusun meydana getirdiği lezyonlar ve ileri safhasında görülebilen ülserler genelde ağrı ve sancı verici türdedir.

Liken Planus Ağız Belirtileri Nelerdir?

Liken planusun meydana gelmesinde görülebilecek ağız içi belirtiler arasında;

-Yemek yeme esnasında ağrı ve yanma hissi

-Mor renkli ağız içi kabarıklıklar

-Diş etleri ve dilde beyaz çizgilenmeler

Liken Planus Belirtileri Nelerdir?

-Ciltte, genital bölgede ve saçlı deride kaşıntı

-Sivilce benzeri kabarıklıklar ve ağrı

-Pullu görünüme sahip lezyonlar

-Kol bileklerinde kaşıntı

-Çizgili tırnaklar

Liken Planus Bulaşıcı Mıdır?

Liken planusun bulaşıcılık özelliği taşımadığı bilinmektedir. Hastalık tamamen otoimmün sistem ve stres gibi faktörlerle meydana geldiği için viral bir enfeksiyon ile aynı etkileri göstermez.

Liken Planus Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Liken planus, ne cinsel yola ne de damlacık yolu ile bulaşan bir hastalık değildir. Vücut sıvıları bu hastalıkta etken olarak yer almadığı için bulaşma yolu cinsel ilişki değildir.

Liken Planus Deniz Suyu İyi Gelir Mi?

Deniz suyunun tuzlu yapısının olması liken planusun etkilerini ortadan kaldırmada etkili olabilir. Uzmanların büyük bir kısmı bu konuda hemfikirdir. Fakat bu konu özelinde detaylı ve bilimsel bir çalışma söz konusu olmadığından yine de hekiminize danışmadan denize girmeyiniz.

Liken Planus Egzama Mı?

Liken planus ve egzama birbirine en çok karıştırılan iki hastalıktır fakat birbirlerinden ayrıldığı farklı durumlar bulunur. Bu da lezyonların görünümüne göre değişiklik gösterir.

Liken Planus Geçer Mi?

Evet. Fakat hastalığın tamamen iyileşmesi için gereken süre yaklaşık olarak iki yıldır. Bunun için gerekli önlemler alınmalı ve hekimlerin tüm önerilerine uyulmalıdır.  

Liken Planus Genetik Mi?

Hastalığın genetik geçişlerle meydana geldiği düşünülür fakat genetik yatkınlığa oranla en fazla etkili olan şey otoimmün sistemin doğru çalışıp çalışmadığıdır.

 

Liken Planus hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Liken Planus