Lavanta Yağı

lavanta-yagi

Lavanta yağı, en çok sevilen ve tüm kozmetik sektörünün kokusundan faydalandığı muhteşem bitkiden elde edilen bitkisel bir yağdır. Lavantanın yağı genellikle mor çiçeklere sahip olan hoş kokulu bitkiden elde edilmekle birlikte, özellikle parfüm yapımında kullanılır. Ayrıca da saça ve cilde olan faydaları tartışmaya açık bile değildir. Aromaterapide de sıklıkla faydalanılan lavanta yağının faydaları ve özellikleri hakkında merak edilen her şey yazımızda yer almakta…

Lavanta Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Sağlık sektöründe de oldukça fazla kullanılan lavanta yağının saça uygulandığında ki faydaları arasında ‘saç beyazlamasını engellemesi, kan dolaşımı artırması ve saçların parlaklık kazanması’ yer almaktadır.

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Hangi alanda lavanta yağından fayda sağlanması istendiğine göre değişiklik göstermekle birlikte, örneğin uykuya dalmak istediğiniz ya da daha rahat uyumak istediğinizde yastık kılıfına bir miktar damlatabilirsiniz. Ayrıca gribal enfeksiyonlarda sıcak su içine damlatarak soluyabilir, nefes alıp verişinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Lavanta Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağının cilde olan faydaları arasında ‘cilt kusurlarını onarması ve zaman karşı gelişen kırışıkları gidermesi’ yer almaktadır.

Lavanta Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Kullanılan saç ürünlerine katılarak, ya da saç uçlarına bir iki damla damlatıp yedirerek kullanılabilmektedir.

Lavanta Yağı Zararları Nelerdir?

Fazla kullanıldığında ya da bazı bünyelerde alerjiye neden olabilen lavanta yağının zararları arasında ‘ciltte tahriş, yutma zorluğu, mide bulantısı, baş ağrısı ve ishal’ yer alabilmektedir.

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağının insan sağlığına faydaları arasında ‘baş ağrısına çözüm getirmesi, stresi ortadan kaldırması, baş ağrısına çare olması, uyku problemlerini gidermesi ve çatlamış dudaklara iyi gelmesi' yer almaktadır.

Lavanta Yağı Baş Ağrısına İyi Gelir Mi?

Parmak uçlarına alınarak şakaklara bu yağın masaj halinde uygulanması önemli ölçüde baş ağrısına şifa sağlamaktadır.

Lavanta Yağı Buruna Damlatılır Mı?

Eğer burun tıkanıklığı söz konusu ise burun içine damlatılmasından daha çok sıcak su içerisine lavanta yağı damlatılmalı ve bu buhar solunmalıdır. Bu direkt uygulamadan daha faydalı olacaktır.

Lavanta Yağı Cilde İyi Gelir Mi?

Cildin yumuşatılması, ferahlığa kavuşması ve nemlenmesi açısından lavanta yağı kullanımı, mucizevi etkiler sağlamaktadır.

Lavanta Yağı Dudağa Sürülür Mü?

Özellikle kış aylarında kurumuş ve çatlamış olan dudaklara lavanta yağı sürülmesi, diğer kozmetik ürünlere göre daha çok yumuşatma ve iyileşme etkisi göstermektedir.

Lavanta Yağı Göze Zarar Verir Mi?

Lavanta yağının göz içerisine damlatılmaması ve göz çevresine sürülmemesi gerekmektedir.

Lavanta Yağı Isıtılır Mı?

Evet, farklı kullanım alanları için çok yüksek ısıya maruz bırakmamak koşulu ile ısıtılabilir.

Lavanta Yağı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Lavanta Yağı