Kulak Kiri

kulak-kiri

Tıp dilinde buşon adı verilen kulak kiri, hemen hemen her insanda meydana gelebilen bir oluşumdur. Dış kulak ile cilt arasında, kulağı korumak için yaradılıştan bulunan salgı bezleri vardır. Salgı bezlerinin burada ki esas amacın, kulağın içine toz vb istenmeyen şeylerin kaçmasını engellemektir. Dolayısı ile bu korunma mekanizması bir salgı üretmek durumunda kalır. Burada bahsedilen kir ise aslında sanılanın aksine pis bir oluşum değildir. Vücudun kendini korumaya aldığının bir göstergesidir.

Kulak Kiri Damlası Nedir?

Kulak kirini bilinen bir damlası bulunmamakla birlikte, genelde kirin oluşturduğu tıkanıklığın giderilmesi için gliserin karıştırılmış su damlatılabilir.

Kulak Kiri Belirtileri Nelerdir?

Temizlenmediğinde rahatsızlık hissi yaratan kulak kirinin belirtileri arasında ‘kulak ağrısı, kulaktan koyu renkli bir akıntı gelmesi, kulakta çınlama hissi oluşması, öksürük ve boğazda gıcık’ yer almaktadır.

Kulak Kiri Neden Olur?

Kulak kiri, dışarıdan gelen pisliklerle değil, aksine vücudun kendini savunmasından dolayı meydana gelen doğal bir sıvıdır.

Kulak Kiri Ağrı Yapar Mı?

Kulak kirinin kulakta tıkanıklık yapmasının ardından başta ağrılar görülebilir. Fakat herkeste aynı etki söz konusu değildir.

Kulak Kiri Abdeste Engel Mi?

Diyanetin yaptığı açıklamalara göre, kulaktan ya da gözden çıkan herhangi bir şey, abdeste mani olmamaktadır.

Kulak Kiri Abdesti Bozar Mı?

Kulakta herhangi bir ağrı, bir cerahat ya da enfeksiyon olmadığı sürece, kir oluşması abdesti bozacak bir unsur taşımaz.

Kulak Kiri Ağrısına Ne İyi Gelir?

Özel bir ilaca ihtiyaç duyulmaksızın apranax, majezik gibi ilaçlar kullanılabilir; kulak burun boğaz kliniğinden sıra alınarak temizletme işlemi yaptırılabilir. Özellikle temizleme işlemi ağrının giderilmesinde oldukça etkilidir.

Kulak Kiri Çınlama Yapar Mı?

Temizlenmeyen kulak kirinin en büyük belirtisi, kulakta çınlama hissi olduğundan, kulak kiri çınlama yapabilir.

Kulak Kiri Duymayı Etkiler Mi?

Kulak kiri, duyma sinirlerine baskı uygulayacağından dolayı, yetersiz duymaya neden olmaktadır.

Kulak Kiri Doğal Yollarla Nasıl Temizlenir?

Vücut ısısına getirilmiş olan zeytinyağı kulak içine damlatılır ve baş kulağın yönünde yere eğilir. Bunun dışında gliserinde etkilidir.

Kulak Kiri Dengesizlik Yapar Mı?

Kulak kiri dengesizliğe neden olmamaktadır. Dengesizlik problemi genellikle vertigo gibi bir hastalığın habercisi olabilmektedir.

Kulak Kiri Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Kulak kiri, herhangi bir hastalığın belirtisi olmamakla birlikte, cerahatlı akıntı olması durumunda iç kulak ya da orta kulak enfeksiyonundan şüphe duyulmalıdır.

Kulak Kiri Kendiliğinden Geçer Mi?

Kulak kiri kimi zaman kendiliğinden geçebilir fakat yine de temizlenmesi her açıdan daha iyi olacaktır.

Kulak Kiri hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Kulak Kiri