Ksantelazma Hangi Bölüm Bakar?

(Ksantelazma )

ksantelazma-hangi-bolum-bakar

Ksantelazma Hangi Bölüm Bakar?

Ksantelazma için hangi doktora gidilmeli sorusunun iki farklı yanıtı bulunmaktadır. Bu hastalıktan şikayetçi olanlar, dermatoloji hekimliklerine ve göz hastalıkları polikliniğine başvurmalıdır.

Ksantelazma, pek çok nedenden ortay çıkabilen ve gözde meydana gelen ağrısız şişliklerdir. Bu hastalık kişinin göz kapaklarında meydana gelir. Bağışıklık sistem hücrelerinin ya da yüksek kolesterol değerlerinin göz tabakasında çoğalıp birikmesi ile ortaya çıkan bu hastalığın tek tedavisinin cerrahi işlem olduğu bilinmektedir. Genelde beyazımsı ve sarı renkli kabarcıklar olarak meydana gelen ksantelazma, en sık üst göz kapaklarında meydana gelir. Ayrıca dirseğin dış kısmında da görülebilen bu hastalığın en sık görüldüğü yerler ise buralar değil, üst göz kapaklarıdır. Çoğunlukla kozmetik olarak rahatsız eden ve ağrı gibi şikayetlere neden olmayan ksanterlazma, ayrıca çoğunlukla diyabetten kaynaklanmaktadır. Meydana gelmesinde pek çok neden bulunan ksantelamza hakkında merak edilenler sizler için hazırlandı…


Ksantelazma Tedavisi Nasıldır?

Ksantelazma hastalığının bilinen ve en geçerli tedavi yöntemi lazer tedavisidir. Bu hastalığın bilinen herhangi bir ilaç ile tedavisi mümkün değildir. Ksantelazmanın kesin tedavisi ve en güncel tedavisinin lazer ablasyonu olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca bilinen bir diğer tedavi seçeneğinin ise Co2 lazeri olduğu bilinir. Hastayı hiç rahatsız etmeden kısa sürede ksantelazma tedavisi yapılabilmektedir.


Ksantelazma Lazer Fiyatı Ne?

Ksatelezma tedavisinde kullanılan lazerin seans fiyatları merak uyandırmaktadır. Fakat bunun için net bir fiyat aralığı belirtmek doğru değildir. Ksantelazmanın ne yoğunlukta olduğu ve tedavi için kaç seans gerektiğine göre lazer fiyatı da değişiklik gösterebilir. Buna ek olarak yaptırmak istediğiniz kliniğe göre de fiyat aralığının değiştiği bilinmektedir. Bunun için iyi bir muayene olunmalı ve kaç seans gerekeceği konusunda netlik oluşturulmalı ve buna göre bir ücret planı çıkarılmalıdır. Genelde olarak ise ortalama lazer fiyatının tek seansının 1500-2000 Türk Lirası olduğu bilinir.


Ksantelazma Kendiliğinden Geçer Mi?

Hayır. Ksantelazmanın kendiliğinden geçme gibi bir durumu söz konusu değildir. Meydana geldikten sonra herhangi bir şekilde ortadan yok olmazlar. Kansere dönüşme riski hiç olmadığından dolayı pek çok kişi bu durumu önemsemez. Fakat estetik olarak iyi olmadığı da bilinir.


Ksantelazma Nedir?

Ksantelazma, göz kapaklarında, dirsek uçlarında ve çeşitli bölgelerde meydana gelen sarı ve beyaz renkli lipidlerdir. Sarımsı ve beyaz renkte minik yağ bezeleridir. Diyabet, kolesterol gibi hastalıklardan dolayı medyana gelir. Vücutta yer alan fazla yağ, cildin üst tabakasına yerleşir.


Ksantelazma Çay Ağacı Yağı İyi Gelir Mi?

Evet. Kesin bir çözüm olmamakla birlikte, çay ağacı yağının düzenli kullanımının ksantelazmaya iyi geldiği bilinmektedir. Çay ağacı yağı, pamukla birlikte düzenli bir şekilde uygulandığında içindeki asitler sayesinde yağ bezelerini hafif dereceli iyileştirebilir.


Ksantelazma Belirtileri Nelerdir?

Ksantelazmanın oldukça spesifik belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler arasında ise yuvarlak ve yoğunluklu şişlikler, yumrular, keskin sınırlı kabarcıklar, simetrik şişlikler yer almaktadır. Belirtiler arasında ise kesinlikle ağrı yer almamaktadır.


Ksantelazma Hangi Bölüm Bakar?

Ksantelazma için hangi doktora gidilmeli sorusunun iki farklı yanıtı bulunmaktadır. Bu hastalıktan şikayetçi olanlar, dermatoloji hekimliklerine ve göz hastalıkları polikliniğine başvurmalıdır.


Ksantelazma Neden Olur?

Ksantelazmanın meydana gelmesinde pek çok neden bulunmaktadır. Bu nedenler arasında ilk sırada kolesterol, enzim bozuklukları, hiperlipidemi, diyabet gibi hastalıklar yer almaktadır.


Ksantelazma Kriyoterapi İyi Gelir Mi?

Ksantelazmaya iyi gelen tedavi seçeneği arasında lazer tedavisi yer almaktadır. Kriyoterapi daha ok yakmak üzerine bir durum olduğundan dolayı kriyoterapinin bu hastalığın tedavisinde uygulanamayacağı bilinmelidir.


Ksantelazma Tekrarlar Mı?

Evet. Lazerle tamamen tedavi edildikten sonra da tekrar edebilme özelliği vardır. Bu durum kandaki yağ oranı ile ilgilidir. Kolesterol hastalığının ya da diyabetin tedavisini olduktan sonra daha az böyle bir risk olacaktır.

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Ksantelazma